U-17 EM: võit Eesti üle tuli Hispaaniale alles viienda kohtumisega

Alla 17-aastaste sulgpallurite Euroopa meistrivõistlustel Vilniuse SEB Arenas lõpetas Eesti võistkond õhtupoolikul segavõistkondade turniiri 8. alagrupi mängud kohtumisega selles grupi asetatud võistkonna Hispaania vastu. Platsile mindi seisust, kus Eestil oli tabelis kaks võitu (3:2 Slovakkia ja Austria üle) ja üks kaotus (2:3 Rootsilt), Hispaanial kolm võitu (Rootsiga 3:2, Slovakkia ja Austriaga 5:0).

1 – MS: Eesti – Hispaania 0:1

Vilniuses juba kolm võitu kirja saanud Marti Joost oli lähedal ka neljandale, kuid põneva kolmveerandtunni lõpetuseks jäi Alejandro Gallego siiski peale 15:21, 21:13, 21:18. Avageimis õnnestus Joostil otsustav aktiivsus saavutada 10:10 pealt, nõolane sai ette 14:10. Lähemale kui kaks punkti vastane enam ei tulnud. Teises geimis juhtis Joost 6:4, kuid sattus seejärel mõõnajoonele. Gallego teenis kuus punkti järjest, oli intervalliks ees 11:7 ning kulges turvaliselt geimi lõpuni. Otsustavas geimis juhtis Joost 6:3, kuid jäi siis taha 7:10. Joogipausiks oli Gallego siiski ees vaid ühe punktiga. Edasi mindi võrdselt seisuni 17:17, lõpplahendus kuulus punktidega 4:1 hispaanlasele.

2 – WS: Eesti – Hispaania 1:1

Marija Paskotši alustas julgelt ja aukartuseta ning võitis esimese geimi Vilniuses seni kahest mängust ühe võitnud Iziar Barcala vastu 21:13. Paskotši pääses kiiresti ette 4:1, kuid jäi siis neljal pallivahetusel järjest kaotajaks ja Barcala sai ette 5:4. Õnneks oli see tema viimane eduseis. Paskotši juhtis intervalliks 11:6 ning ei lasknud vastast enam lähemale.

Ka teises geimis oli initsiatiiv Eesti sulgpalluri päralt, ehkki suureks edu esialgu ei paisunud. Barcalal õnnestus korraks isegi juhtima minna (10:9), kuid kohe tuli viik ning rohkem punkte hispaanlanna enam ei saanudki. Paskotši võitis lõpusirge 11:0 (!), geimi 21:10 ja kogu matši 25 minutiga.

2 – MD: Eesti – Hispaania 1:2

Pühapäeval teist paarismängu järjest mänginud Oliver Hani ja Priit Põder said vastasteks austerlasi kahes geimis sugenud Yulien Gili ja Ismael Oballe (esimene neist oli kahes esimeses voorus võidukas koos Mario Rodriguezega). Austria vastu Eestile üldvõidu kindlustanud Hani ja Põder alustasid ladusalt ja juhtisid 8:4. Seepeale elavnesid ka hispaanlased, jõudsid tasakaalu (8:8) ja ettegi (10:9), aga poolajavõit kuulus siiski triitonlastele 11:10. Pärast puhkepausi rebisid hispaanlased ette 14:11, kuid eestlased tulid rinnale (14:14). Gil ja Oballe sellest ei heitunud, minnes uuesti oma teed. Teine geimpall tõi neile võidu 21:17.

Teisest geimist meile midagi rõõmustavat ei sündinud. Hani ja Põder avasid skoori, kuid ainsaks eduseisuks see jäigi. Hispaanlased olid intervalliks ees juba 11:5 ning sammusid kindlalt võidule 21:12. Vormistamiseks kulus 24 minutit.

4 – WD: Eesti – Hispaania 2:2

Lumikki Liias ja Marija Paskotši lubasid Victoria Gutierrezel ja Angela Jimenezel avageimis juhtida vaid ühe korra – 1:0. Joogipausiks oli Eesti paar ees 11:6 ning ei väristanud kätt geimi lõpuni – 21:12! Teise geimi esimese punkti teenis samuti meie paar, kuid edasi enam nii ladusalt ei kulgenud – Gutierrez ja Jimenez olid joogipausiks ees 11:6 ning juhtisid veel 13:7 ja 18:15. Liias ja Paskotši tunnetasid siiski võimalust ning kolm järjestikust punkti aitasid neid viigini 18:18. Hispaania said uuesti ette 19:18 ja 20:19, kuid Eesti paar viigistas taas. Tuline kahju, et kaks viimast pallivahetust siiski hispaanlannadele punktilisa andsid. 22:20 neile ja kolmas geim.

Liias ja Paskotši jäid otsustavas geimis taha 0:2, kuid pöörasid selle järgmise kuue pallinguga 6:2 eduks. Pooled vahetati meie paari eduseisul 11:3. Eesti paar jätkas tarmukalt, juhtides 14:6 ja 17:7. Raske oli siit veel hispaanlannade tagasitulekut uskuda. Esimese matšpalli suutsid Gutierrez ja Jimenez küll veel tõrjuda, kuid mitte enam teist. 21:8 ja seis viigis 2:2!

5 – XD: Eesti – Hispaania 2:3

Priit Põder ja Romili Vakk sel EM-il eelmistes voorudes koos väljakul polnud käinud, Mario Rodriguez ja Rocio Martin võitsid nii rootslasi kui ka slovakke kahes geimis (Austria vastu oli Hispaanial väljas hoopis teine segapaar). Mullu novembris peetud Eesti noorte meistrivõistlustel segapaarismängus hõbeda saanud Vakk ja pronksi teeninud Põder jäid hispaanlaste vastu kohe hätta ning joogipausiks oldi maas juba 2:11. Vaid üheksa minutit väldanud geimi võitsid Rodriguez ja Martin 21:12.

Teises geimis oli võrdset mängu juba rohkem, tartlased said isegi mõne korra juhtima. Intervalliks juhtisid hispaanlased 11:9, kuid mängu jätkudes pääsesid korduvalt ette hoopis Põder ja Vakk (12:11, 13:12, 14:12, 15:14). Viik 15:15 sai pöördepunktiks, kahjuks mitte meie leeri jaoks meeldivalt. Viis punkti järjest viisid Hispaania paari ette 20:15 ning teine matšpall lõpetas geimi. 21:16.

Eesti ja Hispaania statistika

Hispaanial õnnestus oma asetatu staatust õigustada ning nii jätkatakse sõelmängude veerandfinaalis. Eesti jäi kahe võidu ja kahe kaotusega Hispaania ja Rootsi järel kolmandaks, kuid edestas Slovakkiat ja Austriat (nimetatute omavaheline mäng esmaspäeva hommikul enam meie kolmandat kohta ei ohusta). EM-i kokkuvõttes tähendab see 17. kohta.

Lisaks Hispaaniale jõudsid grupivõitjatena sõelmängudele veel Prantsusmaa, Ukraina, Türgi, Tšehhimaa, Taani, Poola ja Rumeenia.