Kõik tiitlikaitsjad jäid ka poolfinaalides sadulasse

A. Le Coqi spordimajas Tartus peeti laupäeva õhtupoolikul 59. Eesti sulgpallimeistrivõistluste poolfinaalid. Võitjad mängivad pühapäeva hommikul alates kella 10-st kulla peale, kaotajatele on lohutussihiks pronksivõit. Mullused võitjad kõigis viies mänguliigis läbisid kadudeta nii veerand- kui ka poolfinaalid.

Meeste üksikmängus ei olnud laupäev, 4. veebruar kell 19.31 veel see päev, tund ega minut, mis tähistanuks Eesti meistrivõistlustel ühe ajajärgu lõppu. Raul Must (Raul Musta SK) on viimasel ajal mänginud nii mõnegi kolmegeimilise mängu, kuid suutnud noored kodused konkurendid siiski veel võidupärjata hoida. Sai 35-aastane veteran sellega hakkama ka poolfinaalis Tauri Kilgi (Triiton) vastu. Võhmale võtsid need kolm geimi mõlemat, kuid Must oskas oma peaaegu poole nooremast (18) vastastest vähem eksida. Avageimis jõuti vahelduva liidriedu tähe all intervallini Kilgi 11:10 eduseisus. Esimene geimpall läks käiku momendil, mil Kilk oli 18:19 kaotusseisu mänginud eduseisuks 20:19. Kuid ei sellelt seisult ega ka 22:21 pealt suutnud tartlane geimi enda kasuks lõpetada. Hoopis Must lõi võrgu pealt ennast ette 23:22 ja realiseeris oma esimese geimpalli, kui Kilk joont valelt poolt tabas.

Teises geimis läks Kilk 9:9 pealt ette 11:9, 14:9 ja 15:10. Viiest edupunktist kolm sulasid peagi, kuid kaks korda ühepunktise vaheni jõudmine oli selles geimilõpus parim, mida Must suutis. Kilk pääses ette 20:17 ning võitis kolmandalt geimpallilt 21:19. Kolmandaks geimiks maailma esikümnesse kuuluvat juuniori paraku enam ei jätkunud. Triitonlane juhtis viimast korda 3:2. Tema reketilt järjepanu kas võrku või auti lennanud pallid aitasid Musta ette 11:4 ja 15:7 ning lõpuks olid meistri võidunumbrid 21:9. Kahel kangel jätkus mängimist ja kõrvalseisjatel vaatamist 49 minutiks.

Musta finaalipartner on viiendat aastat järjest Karl Kert (Raul Musta SK). Poolfinaali jõudmisega end juba ületanud Andrei Schmidt (Triiton) ei teinud finaali jõudmist Kerdile küll lihtsaks jalutuskäiguks, aga 32 minutiga oli võitja siiski selge – 21:16, 21:12 Eesti edetabeli hetke juhtijale. Üks medal meeste üksikmängust on Triitonile seega kindlustatud, sest pronksi saaja selgitavad Kilk ja Schmidt.

Naiste üksikmängus ei suutnud Kristin Kuuba (Triiton) teed seitsmenda üksikmängu kulla suunas kahtluse alla seada ka klubikaaslane Catlyn Kruus. Oodatud põnevat vastasseisu nende poolfinaalist ei tulnud, Kuuba paremus esireketi suhtes aukartust (kohati ehk liigsetki) tundnud Kruusi vastu oli ilmselge – 21:6, 21:6. Seevastu teine poolfinaal mulluse hõbeda Helis Pajuste (Raul Musta SK) ja pronksi Ramona Üpruse (TÜASK) vahel oli hoopis teise näoga. Tartlanna ei lubanud ekstartlannat avageimis kordagi juhtima ning võitis selle 21:19. Teises geimis sai Pajuste ette 2:0, kuid vajus seejärel kaotusseisu 4:9 ja 9:14. Läheneva võidu aimdus hakkas aga Üprust nagu mitmel korral varemgi segama. Pajuste jõudis viigini 17:17 ning 18:18 pealt noppis ka viimased kolm punkti. 21:18 ja kolmas geim pidi otsustama. Selles oli viimane viigiseis 7:7. Joogipausiks juhtis Üprus 11:7 ning enam kätt ei väristanud. Geim talle 21:12 ning kahele seni täiskasvanute üksikmängus võidetud pronksmedalile (2020 ja 2022) lisandub pühapäeval üks kirkam autasu. Kas kuld või hõbe, selles on oma kindel sõna öelda Kristin Kuubal. Pronksi pärast löövad sulega palli Pajuste ja Kruus.

Meeste paarismängus lunastasid tiitlikaitsjad Kristjan Kaljurand (TÜASK) ja Raul Käsner (Triiton) endale finaalikoha 21:14, 21:16 eduga Marcus Lõo (Veeriku Badminton) ja Mikk Õunmaa (Triiton) üle. Avageimis muudeti 1:4 kaotusseis kiiresti 11:7 ja 18:11 eduseisuks ja lõpetati geim kohe esimesel võimalusel. Teises geimis juhtisid Kaljurand ja Käsner intervalliks 11:5, kuid 20:12 pealt hakati matšpalle raiskama. Alles viies tõi lõpuks rahu.

Teine poolfinaal vältas kuus minutit vähem ning Karl Kert ja Mikk Järveoja (TÜASK) said selles jagu Mario Kirismast ja Robin Schmalzist (TSKeskus) 21:15, 21:18. Nooremate tahtmine oli küll suur ja Kirisma ohverdas edu nimel ka ühe oma reketivarre, kuid sedakorda oli kolmas asetus teisest mõlemas geimis pisut parem.

Naiste paarismängus edenesid Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel (Triiton) tiitlikaitsmise kursil viimasesse peatusesse 19 minutiga, sest just nii kaua suutsid Andra Mai Hoop ja  Sale-Liis Teesalu (TÜASK) neid tagasi hoida. Numbrid võitjate poolt vaadatuna 21:7, 21:5. 2018. aasta hõbedad ja nüüd teise asetusega Catlyn Kruus ja Ramona Üprus kindlustasid endale koha finaalis vaid kolm minutit kauem väldanud matšiga, sest mullused finalistid Kertu Margus (TÜASK) ja Editha Schmalz (Tondiraba SK) mängiti üle 21:7, 21:11.

Segapaarismängu üks poolfinaal tõotas finaali väärt vaatemängu ning seda päeva lõpuni saali jäänud rahvas täpselt tunni aja jooksul ka nägi. Tiitlikaitsjad Raul Käsner ja Kati-Kreet Marran (Triiton) kaotasid Kristjan Kaljurannale (TÜASK) ja Helina Rüütlile (Triiton) avageimi 12:21 ning kui teises jäädi taha 0:8, näisid lootused tiitlit kaitsta ülihelikiirusel sulavat. Ent suurepärane sulgpall on varemgi imelugusid pakkunud ning midagi sarnast sündis ka nüüd. Marran ja Käsner parandasid tasapisi kaotusnumbreid ning joogipausiks oli neid alles veel viis. Kätte saadi vastased alles seisuks 19:19, kuid kohe oli Kaljurannal ja Rüütlil kasutada esimene matšpall. See punkti ei toonud, hoopis Marran ja Käsner viigistasid ning läksid võiduka lõpuni – 22:20.

Kolmandas geimis juhtis punkti-paariga kord üks ja siis jälle teine paar. Finišisirgele jõuti Kaljuranna ja Rüütli eduseisus 19:15, kuid ihaldusväärsed kaks võiduni viivat punkti jäidki neil saavutamata. Kaljuranna tõrjest võrku lennanud pall andis Marranile ja Käsnerile lõpuks võidu 25:23.

Esikohamängus asuvad tiitlikaitsjaid kimbutama esimese asetusega Mikk Õunmaa (Triiton) ja Ramon Üprus (TÜASK), kes Anton Beriku ja Catlyn Kruusiga (Triiton) said hakkama vähem kui poole tunniga. Avageim Õunmaale ja Üprusele 21:14, kuid teine alles närvesööva lõpuga 26:24.

Postimehe otseülekanne pühapäevastest medalimängudest algab kell 10. Ülekandeid näeb SIIT.