Meeste üksikmängus lõppes Musta aeg

A. Le Coqi spordimajas Tartus lõppesid pühapäeval 59. Eesti sulgpallimeistrivõistlused. Neljas mänguliigis olid võitjad samad, kes mulluselgi medalijagamisel, meister vahetus vaid meeste üksikmängus. Ükskord pidi see ju juhtuma. Seitseteist aastat järjest Eesti aasta tähtsaima jõuproovi üksikmängu finaale võitnud Raul Must andis oma krooni ja trooni üle, selle võttis vastu tema viimase viie aasta finaalipartner ja nüüdne klubikaaslane Karl Kert. kelle Eesti esireketi staatus sai nüüd ka võiduga kinnitatud.

MEESTE ÜKSIKMÄNG

1 – Karl Kert (Raul Musta SK, 1) 21:19, 15:21, 21:16 (1:01)
2 – Raul Must (Raul Musta SK, 2)
3 – Tauri Kilk (Triiton, 6) 21:14, 21:12 (0:25)
4 – Andrei Schmidt (Triiton, 5)
5 – Anton Berik (Triiton, 8)
5 – Rene Leeman (Raul Musta SK, 4)
5 – Mario Kirisma (TSKeskus, 3)
5 – Hugo Themas (Triiton)

Meeste esikolmik: keskel Karl Kert, vasakul Raul Must ja paremal Tauri Kilk. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Must alustas finaali ladusalt, minnes ette 2:0 ja 5:2, kuid Kert ei lasknud konkurenti kaugele. Intervalliks juhtis tiitlikaitsja 11:9 ja mängu jätkudes korraks taas kolme punktiga (14:11), aga samm-sammult tuli Kert lähemale. Viik saabus seisuks 15:15 ning kohe sai tiitlinõudleja ka Musta võrguveast ette 16:15. Must juhtis viimast korda 19:18, seejärel lendas pall tema reketilt aga kaks korda auti ning esimese geimipalli mängimisel oli Kerdil võrguesises sudimises rohkem õnne. Geim 21:19 temale.

Teise geimi alguses tabas Kerti pisuke pingelang ning kogenud Must kasutas selle kohe ära, minnes ette 8:1. Tasapidi mäng tasakaalustus, kuid joogipausiks oli Musta edu endiselt soliidne 11:6. Murrangut ei tulnudki ning palju pikki pallirallisid pakkunud geimi võitis Must 21:15.

Kolmas geim. Must pani selga kuiva särgi, aga head see ei toonud. Kert libises 2:2 pealt vaikselt ette, publiku häälekal toel 9:6 ja pooltevahetuseks 11:7. Eduseisus 15:11 lubas Kert Musta küll veel ühe punkti kaugusele (15:14), kuid tiitlikaitsja kaks ebaõnnestunud tõrjet ja tiitlinõudleja kaval hanitus tõid spordiajaloolise hetke uuesti käeulatusse. Täpne ründelöök andis Kerdile esimese matšpalli ning kui Must järgmise palli auti saatis, oligi ajalugu tehtud. Ühe tunni ja ühe minutiga.

Musta 2006. aastal Tallinnast alanud järjestikuste võitude rida oli otsa saanud. Muide, Tartus on ta üksikmängu võitnud kaheksa korda. Hõbemedaleid on tal sellest mänguliigist nüüd kaks ja pronkse üks, ehk pühapäeval võidetu oli kahekümnes medal. Kui lisada veel paarismängudes võidetud autasud, siis 2003–2023 on Musta kogu medalisaak olnud 31 (25+4+2). Meestest on temast kõigi aegade tabelis eespool vaid Heiki Sorge 35 ja Jaak Nuuter 33 medaliga.

Kahe triitonlase pronksimängus võitis 18-aastane Tauri Kilk kahes geimis 16-aastase Andrei Schmidti.

NAISTE ÜKSIKMÄNG

1 – Kristin Kuuba (Triiton, 1) 21:6, 21:12 (0:20)
2 – Ramona Üprus (TÜASK, 3)
3 – Catlyn Kruus (Triiton, 4) 21:10, 21:18 (0:33)
4 – Helis Pajuste (Raul Musta SK, 2)
5 – Emili Pärsim (Triiton)
5 – Sale-Liis Teesalu (TÜASK)
5 – Eliise-Kristiina Altmäe (Raul Musta SK)
5 – Laura-Liis Kale (TSKeskus)

Kristin Kuuba (Triiton) teed seitsmenda üksikmängu kulla suunas ei suutnudki keegi sel aastal kahtluse alla seada. Esireket pidas neli kohtumist, mängis kaheksa geimi ning loovutas vastastele kokku 63 punkti (7,8 geimi kohta). Finaalis Ramona Üprusega (TÜASK) loksusid jõuvahekorrad paika avageimiga. Alguse 2:2 pealt läks Kuuba ette 11:4 ning geimi teise poolega loovutas vastasele juurde vaid kaks punkti. Teises geimis oli mängu rohkem, aga ohtlikult lähedale ei lubanud Kuuba kodulinna konkurenti endale kordagi. Joogipausiks juhtis esireket 11:7, edasi 17:10 ning finaali lõpetas Üpruse tõrje võrku.

Kristin Kuuba nimi on sellele karikale nüüd graveeritud seitse korda. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Kuubal on nüüd üksikmängus võidetud kümme medalit: seitse kulda, üks hõbe ja kaks pronksi. Kuldade arvult tõusis ta ühele pulgal Mare Pedanik-Reinbergiga, eespool on veel vaid Kati Tolmoff (13) ja Reet Valgmaa-Kull (10). Meistrivõistlustelt võidetud medalite üldarvult kindlustas Kuuba kõigi aegade edetabeli viiendat kohta 26 (17+5+4) medaliga.

Teise auraha kindlustas Triitonile selles mänguliigis Catlyn Kruus, kes mullu hõbeda ja kaks aastat tagasi pronksi teeninud Helis Pajustest sai jagu kahes geimis. Kruusil on üksikmängust nüüd samuti hõbe ja pronks.

MEESTE PAARISMÄNG

1 – Kristjan Kaljurand (TÜASK) ja Raul Käsner (Triiton, 1) 21:15, 21:14 (0:31)
2 – Mikk Järveoja (TÜASK) ja Karl Kert (Raul Musta SK, 3)
3 – Marcus Lõo (Veeriku Badminton) ja Mikk Õunmaa (Triiton) 21:16, 21:17 (0:27)
4 – Mario Kirisma ja Robin Schmalz (TSKeskus, 2)
5 – Marti Joost (Nõo SK) ja Rasmus Roogsoo (Triiton)
5 – Robert Kasela ja Mihkel Talts (Triiton)
5 – Karl Kivinurm (Anija SK) ja Vahur Lukin (Tallinna Kalev, 4)
5 – Andrei Schmidt ja Hugo Themas (Triiton)

Kui Eesti GP-etappidel on Kristjan Kaljuranna ja Raul Käsneri valitsemist aeg-ajalt juba ohustatud ning kogenud paar ka esikohast ilma jäänud, siis meistrivõistlustel läks jälle nii nagu alates 2015. aastast ikka läinud on – K&K jälle võitjad. Koos mängides oli seekordne neile üheksas meistritiitel järjest, kuid mõlemad on veel kaks kulda teeninud enne seda teiste partneritega, Kaljurand koos Robert Kaselaga ja Käsner paaris Ants Mängeliga. Kokku seega mõlemal nüüd 11 meespaarikulda.

Kristjan Kaljurand ja Raul Käsner jäid endiselt troonile. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Seekordne finaal Karl Kerdi ja Mikk Järveoja vastu oli algusest peale tiitlikaitsjate kontrolli all. Avageimis oldi joogipausiks ees 11:6, teises 11:4, esimese geimi suurim edu oli kaheksa punkti, teises korduvalt ka üheksa. Ent võitluslikku mängu pakkusid ka vastased ning punktide pärast heideldi vahel isegi platsil pikali olles.

NAISTE PAARISMÄNG

1 – Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel (Triiton, 1) 21:14, 21:16 (0:30)
2 – Catlyn Kruus (Triiton) ja Ramona Üprus (TÜASK, 2)
3 – Kertu Margus (TÜASK) ja Editha Schmalz (Tondiraba SK, 3) 24:22, 21:14 (0:33)
4 – Andra Mai Hoop ja Sale-Liis Teesalu (TÜASK)
5 – Annabel Rohtla ja Meribel Rohtla (Triiton)
5 – Kaisa Liis Lepp ja Romili Vakk (Triiton)
5 – Lumikki Liias ja Marelle Salu (Triiton)
5 – Eliis Nurmsoo ja Eliise Siimann (Raul Musta SK)

Kui teel finaali ei loovutanud tiitlikaitsjad Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel ühelegi vastasele geimides üle seitsme punkti, siis esikohamängus noppisid parajalt punkte ka aastaid koos tegutsenud Catlyn Kruus ja Ramona Üprus. Geimivõiduks sellest siiski ei piisanud. Avageimis juhtisid Marran ja Kruus intervalliks 11:5 ning teisel poolajal piisas võiduks ka 10:9 ülekaalust. Teises geimis mindi aru pidama seisul 11:7 ning ka nüüd kulgeti lõpuni liidrite 10:9 paremusega. Nii Marran kui ka Rüütel on naispaarismängus nüüdsest viiekordsed Eesti meistrid, koos oli see neile teiseks võiduks. Marran on varem meistriks kroonitud koos Sale-Liis Teesalu ja Kristin Kuubaga, Rüütel koos Kuubaga.

Helina Rüütel ja Kati-Kreet Marran võitsid paarismängu teist aastat järjest. Foto: Oleg Harchenko/ESL

SEGAPAARISMÄNG

1 – Raul Käsner ja Kati-Kreet Marran (Triiton, 3) 17:21, 21:12, 24:22 (0:44)
2 – Mikk Õunmaa (Triiton) ja Ramona Üprus (TÜASK, 1)
3 – Kristjan Kaljurand (TÜASK) ja Helina Rüütel (Triiton, 2) 21:13, 21:12 (0:26)
4 – Anton Berik ja Catlyn Kruus (Triiton)
5 – Rasmus Talts ja Helis Pajuste (Raul Musta SK)
5 – Karl Kivinurm (Anija SK) ja Sandra Kamilova (Tondiraba SK)
5 – Mikk Järveoja ja Sale-Liis Teesalu (TÜASK)
5 – Rannar Zirk ja Andra Mai Hoop (TÜASK)

Selle mänguliigi üks poolfinaale andis finaali väärt vaatemängu ning ega finaalgi vaegpõnev olnud. Tiitlikaitsjad Raul Käsner ja Kati-Kreet Marran kaotasid nii nagu poolfinaaliski avageimi, kuid suutsid raskest seisust auga välja tulla. Esimese asetusega Mikk Õunmaa ja Ramona Üprus jäid küll avageimis joogipausiks maha 9:11, kuid mängu jätkudes jõuti kohe viigini ning eduseisult 15:14 enam liidriohje käest ei antud. Geimi lõpetas Õunmaa rabak seisuks 21:17.

Raul Käsner ja Kati-Kreet Marran kaitsesid mullust kullavõitu. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Teises geimis olid Käsner ja Marran intervalliks ees 11:6 ning seekord edu pidas. Kohe esimene geimpall tõi võidu 21:12. Kolmas geim kulges pikka aega Õunmaa ja Üpruse dikteerimisel, kes poolajaks olid ees 11:9 ning pärast Käsneri võrguviga teenisid seisul 20:18 kaks matšpalli. Esimese neist luhtas Üpruse ründelöök auti, teises Õunmaa tõrje võrku. Seejärel oli Marranil ja Käsneril kasutada matšpall (21:20), kuid seegi ei lõpetanud veel mängu. Käsneri tõrje võrku nurjas vastaste kolmanda matšpalli, Marrani rabak viigistas seisu ning Õunmaa kaks vigast tõrjet lõpetasid 59. meistrivõistlused. Segapaarismäng oli ka ainus, kus seekordsel tšempionaadil esimesena asetatud mängija(d) kulda ei teeninud.

Käsner on segapaarismängus nüüd kolmekordne Eesti meister, Marran kahekordne. Medalite arvult tõusis Raul aga kõigi aegade edetabelis Kalle Kaljuranna kõrvale, mõlemal on selles mänguliigis teenitud 11 (3+5+3) kotha esikolmikus.

Laupäevase superpoolfinaali kaotajad Kristjan Kaljurand ja Helina Rüütel said lohutuseks pronksi, kui 21:13, 21:12 alistati Anton Berik ja Catlyn Kruus. Viimane oli Tartus osaline kolmes medalimängus ning võitis kaks pronksist autasu. Rohkem kui ühe medali mängisid endale välja veel seitse sulgpallurit. Ramona Üprus teenis seekordsetelt meistrivõistlustelt kolm hõbedat, Marran ja Käsner kaks kulda, Karl Kert kulla ja hõbeda, Rüütel ja Kaljurand kulla ja pronksi ning Mikk Õunmaa hõbeda ja pronksi.

Medaliomanikud said EOK ümmarguse juubeli puhul erilised aurahad. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Triitoni mängijad kogusid kodusaalis kenakese medalisaagi: kuus kulda, kaks hõbedat ja neli pronksi.  Järgnesid TÜASK (1+4+2), Raul Musta SK (1+2+0), Tondiraba SK (0+0+1) ja Veeriku Badminton (0+0+1). Finaalide päeval austas meistrivõistlusi oma kohalviibimisega Tartu linnapea Urmas Klaas, kes koos Eesti Sulgpalliliidu presidendi Ulla Helmiga ka parimaid autasustas Eesti Olümpiakomitee sajanda juubeliaasta puhul valminud medalitega. Tuliste mängude kõrval aitasid saalis head õhkkonda luua Triitoni korraldatud õnnemängud, loosimised ja oksjon. Tänusõnad kõigile, kes nõu ja jõuga kaasa lõid!