Sulgpalli suur auhind külastas Tartut

Neljas liigas kahe päeva jooksul kokku 294 kohtumist Tartu Ülikooli spordihoone 14 väljakul, sulgpallipresident ise palli löömas ning Triitoni mängijatele viis esikohta. Selline võiks olla sulgpalli Eesti grand prix’ sarja kolmanda etapi resümee. Kohal oli enamik Eesti selle ala paremikust, kuid et meie esireketid Raul Must ja Kristin Kuuba seekord kaasa ei teinud, tuli Meistriliigas viiest arvestusest neljas kindlasti mõni teine võitja kui mullu samal turniiril.

Mihkel Laanes pääses kaks korda poodiumile.

Eelmise aasta esikohta suutsid Meistriliigas ainsatena kaitsta meespaarismängus viis aastat järjest Eesti meistrivõistlustelt kulla noppinud Kristjan Kaljurand ja Raul Käsner (mõlemad TÜASK). Kõigil kolmel selle hooaja etapil on finaalis nende vastasteks olnud Mikk Järveoja (TÜASK) ja Mihkel Laanes (Triiton) ning kõigil puhkudel on favoriidid peale jäänud, seekord kogu turniiri viimases kohtumises 21:17, 21:14. Tauri Kilk (Triiton) ja Artur Ajupov (Veeriku Badminton) teenisid alagrupis ühe võidu ja ühe kaotuse, Anton Berik ja Kristjan Orrin kaotasid mõlemad matšid.

Meesüksikmängus ei õnnestunud Laanesel septembris Lasnamäe sulgpallihallis ja novembris Tondiraba samasuguses saalis jätkunud võidukat seeriat kodus jätkata, sest finaalis osutus ületamatuks Hans-Kristjan Pilve. Neljanda asetusega Veeriku Badmintoni esindaja kaotas küll avageimi kindlalt 13:21, kuid pallivahetused olid haaravad ning teises geimis osad vahetusidki. Pilve võitis selle 21:11 ning jätkas kindlamalt ka otsustavas geimis. Kaotusseisus 14:19 võttis Laanes kogu jõu ja oskused kokku ning jõudis viigiseisuni 20:20, kuid järgmise punkti mängimisel maandus pall tema ründelöögist napilt audis ning võiduks vajaliku 22. punkti teenis mulluste Eesti meistrivõistluste pronksimees Pilve vastase reketist võrku jäänud pallist.

Head mängu näitas taas selle hooaja Balti noorte meistrivõistluste üks kangelasi Tauri Kilk, kes poolfinaalis kaotas endast seitse aastat ja kaks päeva vanemale Laanesele vaid 18:21 ja 17:21. Sel turniiril esimese asetuse saanud Karl Kert (Veeriku Badminton) jäi oma klubikaaslase Pilve vastu mängides allajääjaks hoopis kindlamalt, teenides geimides vastavalt 8 ja 10 punkti.

Triitoni sulgpalluritest lõid alagrupiturniiril kaasa veel Markus Saarepuu, Ronald Üprus (üks võit, üks kaotus), Mihkel Mart Liim, Anton Berik, Gregor Rämmal ja Kristjan Orrin (kõigil kaks kaotust).

Naistel juba kolm etapivõitjat

Naisüksikmängus on sel hooajal kõigil etappidel parimaks osutunud Triitoni sulgpallur, kuid võitja on alati olnud erinev. Tartus tõusis Helis Pajuste ja Catlyn Kruusiga ühele pulgale Kati-Kreet Marran. Tartu etapil kahes finaalis osalenud Marran alistas poolfinaalis Kruusi 26:24, 21:11 ning pidas finaalis võrdsete heitluse ülikooli klubi esindava Ramona Üprusega. Avageimis vajas Üprus kahel korral veel vaid ühte punkti, et võit kätte saada, kuid saamata need jäidki – Marran võitis geimi 24:22. Kas tõi napp edu pingelanguse, kuid teise geimi võitis kindlalt (21:10) Üprus. Otsustavas geimis juhtis algusest peale punkti-paariga kogenum Marran ning võitis selle 21:18.

Triitoni mängijatest võitis esimese asetusega Helis Pajuste neljaliikmelises alagrupis kaks vastast, kuid kaotus kolmegeimilises kohtumises Üprusele jättis ta poolfinaalist välja. Karina Kapanen sai kirja võidu ja kaotuse, Karoliine Inselberg

Vastamisi on Kati-Kreet Marran (esiplaanil) ja Catlyn Kruus.

kaotas seekord mõlemad mängud, Lisa Berik kõik kolm mängu.

Kati-Kreet püüdis teist esikohta segapaarismängus koos Raul Käsneriga (TÜASK). Pühapäeva hommikul peetud poolfinaalis kulus neil Mihkel Taltsist ja Kertu Margusest (mõlemad TÜASK) jagu saamisele kolm geimi ning finaali avageimis Kristjan Kaljuranna ja Hannaliina Piho (mõlemad TÜASK) vastu oli seda ka tunda – 13:21. Teises geimis olid Käsner – Marran ees 19:16, kuid lubasid vastasel viigistada (20:20) ja ettegi minna (21:20), kuid võitsid seejärel kaks punkti järjest ja olid omakorda ise ühe punkti kaugusel geimivõidust. See jäi aga ikkagi tulemata. Esimese asetusega mullused Eesti meistrid Kaljurand – Piho võitsid geimi 24:22 ja seega kogu turniiri.

Kaljuranna kõrval kerkis Meistriliiga seekordse etapi teiseks kahekordseks võitjaks Hannaliina Piho, sest naispaarismängu finaalis mängis ta koos klubikaaslase Sale-Liis Teesaluga kindlamalt kui Kruus ja Üprus – 21:15, 21:12. Selles mänguliigis lõi Tartus kaasa ka sulgpalliliidu istuv president Ulla Helm. Avaetapil vormus tema ja Helina Rüütli koostöö koguni turniirivõiduks, teisel etapil tuli teine koht koos kauaaegse paarilise Eve Laansooga (koos tuldi veebruaris 2000 Eesti täiskasvanute meistriteks!). Seekord alagrupist edasi ei saadud, ehkki hilisema võitjapaari Piho – Teesalu vastu teeniti geimides vastavalt 13 ja 17 punkti.

Alamates liigades esikohti ka külalistele

Kui Meistriliigas jätsid tartlased kõik esikohad koju, siis esiliigas oldi külaste vastu veidi  heldemad, võidutsedes kahes mänguliigis. Meesüksikmängu finaalis võitis Martin Kangur (Triiton) oma klubikaaslase Tanel Nammi 21:11, 21:19, Triitoni mängijatest jõudis Hugo Themas pool- ja Roland Kutsei veerandfinaali. Alagrupiturniiriga piirdusid Reimo Rajasalu (võit ja kaotus), Tarmo Toover, Art Richard Müürsepp (mõl. üks võit ja kaks kaotust), Kaur Krusberg, Andrei Schmidt (mõl. kaks kaotust) ja Roderik Sulg (kolm kaotust)

Meespaarismängu parimad olid Imre Hansen (TÜASK) ja Sten Rääbis (Triiton), poolfinaalis kaotasid Robert Kasela (Triiton) ja Ardo Rõõm (Puhja SK) ning Erko Kasekamp (Triiton) ja Sten Üprus (TÜASK). Daniel Kornejev ja Andrei Schmidt said alagrupis kirja kaks võitu ja ühe kaotuse, Gunnar Kalajas ja Kalle Tiitso ning Hendrik Neemre ja Revo Posti võidu ja kaotuse.

Naisüksikmängu poolfinaalis võitis Krisliin Rohtla (Triiton) oma klubikaaslase Emili Pärsimi, kuid finaalis tuli tunnistada Riina Tähe (Võru SK) paremust. Alagrupis kogusid Marelle Salu ja Marta Emili Teller ühe võidu ja ühe kaotuse, Kadi Ilves kaks ja Katriin Jagomägi kolm kaotust.

Naispaarismängus jätsid Riina Täht ja teine võrulanna Helin Külm teise koha medali Kadi Kaasikule ja Katre Siliksaarele (mõl. Triiton), kes poolfinaalis olid omakorda võidukad Kaire Karindi (TÜASK) ja Kätrin Lepa (Triiton) üle. Esimese asetusega Emili Pärsimi ja Marelle Salu koostöö seekord ei klappinud, sest alagrupis kaotati mõlemad kohtumised, sama jutus Katriin Jagomägil ja Krisliin Rohtlal. Maili Karindi (TÜASK) ja Erle Nõmm said võidu ja kaotuse nagu ka Kaid Ilves ja Marta Emili Teller.

Segapaarismängus võidutses Tallinna Sulgpalliklubi paar Toomas Vallikivi – Triinu Tombak. Koos mängides Eesti meistrivõistlustelt selles mänguliigis kaks hõbedat (1991 ja 1993) võitnud Einar Veede (TÜASK) ja Marju Velga (Tallinna Sulgpalliklubi) olid teised ka seekord. Tanel Talts (Tallinna SK) ja Kätrin Lepp (Triiton) jäid poolfinaalis alla hilisematele võitjatele, Erko Kasekamp (Triiton) ja Riina Täht kaotajatele. Martin Kangur (Triiton) ja Helin Külm (Võru SK), Imre Hansen (TÜASK) ja Marianne Haar (Triiton) ning Markus Saarepuu (Triiton) ja Andra Mai Hoop (TÜASK) said alagrupis kirja võidu ja kaotuse, Robin Schmalz (Tallinna Sulgpallikeskus) ja Marta Emili Teller (Triiton) kaks kaotust.

Teises liigas sai autasustamisel kaks korda kõige kõrgemale ronida soomlane Emil Varjo, kellele üksikmängu finaalis pidi alla vanduma Oliver Hani (Triiton) ning kes meespaarismängus sai esikoha koos Ülo Kruusiga (Triiton). Üksikmängus kogus Daniel Kornejev alagrupis ühe võidu ja ühe kaotuse, Revo Linno kaks kaotust, paarismängus said Art Richard Müürsepp ja Madis Müürsepp võidu ja kaotuse, Revo Linno ja Tarmo Toover kaotasid mõlemad matšid ning esimese asetusega Caspar Kerner ja Kalev Koort pidid vigastuse tõttu turniiri pooleli jätma.

Naisüksikmängus kuulus sarja etapivõit Emma Mari Tehule (Pärnu), naispaarismängus Heli Merisalule (Nõo) ja Emilia Šapovalovale (TÜASK) ning segapaarismängus Tarmo Tammele (Minton) ja Terje Arakule (TÜASK). Triitoni naispaar Ebe Laanes ja Raiuli Pärsim ei võitnud kolmest kohtumisest seekord ainsatki. Segapaar Andrei Schmidt (Triiton) ja Laura Liis Kale (Tallinna Sulgpallikeskus) jõudis välja pool-, Kalle Tiitso (Triiton) ja Maili Karindi (TÜASK) veerandfinaali. Gunnar Kalajas ja Erle Nõmm said alagrupis kirja võidu ja kaotuse nagu ka Art Richard Müürsepp ja Emili Pärsim.

Tarmo Tamm võitis meesüksikmängu kolmandas liigas, naistest mängis täiseduga Karolina Pintšuk (Triiton), jättes viie osalejaga turniiril teiseks kolm võitu kogunud klubikaaslase Liispet Leemeti. Ühe vastase alistanud Christia Noormets oli neljas.

Naispaarismängus võitsid ainsatena kõik kolm vastast Mari Kalk ja Merit Tammemägi Võrust. Kaks vastast alistanud Karolina Pintšuk ja Romili Vakk jäid neile alla 21:17, 15:21, 17:21. Leemet ja Noormets jäid koos mängides võiduta.

Segapaaride seltsis tundsid end kõige paremini Marti Joost ja Kerttu Voore Nõost, finaalis saadi kahes geimis jagu Triitoni paarist Madis Müürsepp – Ave Traksmaa. Meespaare seekord kokku ei tulnud.

Peakorraldaja mängis poolfinaalis

Võistluse peakorraldaja kandam oli taas 21-kordse Eesti meistri Heiki Sorge õlul, kes aga kogu asjaajamise kõrval jaksas ka ise tublilt kaasa lüüa. Koos Ronald Üprusega (Triiton) võideti meespaarismängus oma alagrupis kõik kolm vastaspaari ning tee tõusis püsti alles poolfinaalis hilisemate võitjate Kristjan Kaljuranna ja Raul Käsneri vastu. „Eks raske juba on, spetsiaalset trenni ju enam ei tee, aga õpetajana on mul reket kogu aeg käes ja kui sparringut on vaja, siis olen alati valmis. Huvitav on mängida koos oma õpilastega ja oma õpilaste vastu. Nii näed treenerina otsepildis kõige paremini, mis õpetatust külge on jäänud ja millest veel vajaka jääb,“ arvas mullu novembris oma 45. sünnipäeva pidanud Sorge.

Suurema osaga turniir ettevalmistustest saab kogenud Sorge ise hakkama. „Vähemalt kaks nädalat on iga päev selle nimel tööd tehtud. Materiaalne varustus on klubil olemas, kõige keerulisem on koolivaheaja ja puhkuste tõttu hoopis vajaliku hulga punktikeerajate ehk kohtunike leidmine. Aga just nendest oleneb paljuski võistluste sujuvus, kavandatud ajaraamidesse mahtumine. Palju tänu kõigile, kes appi tulid. Saime hakkama ning turniiril nägime palju huvitavaid ja pingelisi mänge, ka see teeb rõõmu,“ võttis peakorraldaja sündinu kokku.

Grand prix’ sarja neljas etapp peetakse 15. ja 16. veebruaril Tondiraba Sulgpallihallis ja Tallink Tennisekeskuses, viies ja viimane etapp on 11. ja 12. aprillil taas Tartus, ülikooli spordihoones.