Triitoni meespaar mängis All Englandi finaalis!

Birminghami ülikooli spordi- ja fitnessikeskuse väljakuil peetud Junior International Seriesi kategooria turniiril All England Junior Badminton Championships 2023 olid viimasel ehk neljandal võistluspäeval platsil kõik neli Eesti esindajat. Kaks neist, Andrei Schmidt ja Hugo Themas, said kaks mängu, sest jõudsid nooprmeeste paarismängus poolfinaali võitmise järel õhtupoolikul peetud finaali.

Noorte meeste senise karjääri uhkeima saavutuse tordile jäi kirss paraku asetamata, sest kahe võrdse paari finaaliheitluses pidid Tartu noormehed tunnistama aasia päritolu ameeriklaste Jeffrey Changi ja Kai Chongi paremust, mõlemas geimis 21:17.

Vaid 23 minutit väldanud finaalmatšis ei saavutanud suurt punktiedu kumbki pool, pallivahetused olid kiired ning pikemaid rallisid kogunes vaid paar-kolm. Avageimis ei olnud 36 punkti mängimise järel kummagi edu kordagi üle kahe punkti. Intervalliks olid ees ameeriklased 11:10. Geimi esimeses pooles ka mõned korrad juhtinud Schmidt ja Themas ei suutnud pärast 14:14 viigiseisu kahjuks enamat kui vahe minimaalne hoida. Seis 17:18 andis veel lootust, kuid siis õnnestus Changil ja Chongil mitu pallivahetust järjest enda kasuks kallutada ning vaid 10 minutit kestnud geim lõppes nende võiduga 21:17.

Teises geimis oli pikka aega produktiivsem Schmidti ja Themase koostöö. Nende eduseis oli 5:4, 8:6 ja joogipausiks 11:10. Kaks korda saadi ette ka kolme punktiga (15:12, 16:13), kuid ikka tulid sitked ameeriklased mängu tagasi. Eesti meistrid juhtisid veel 17:16, kuid seejärel noppisid punkte vaid vastased. 23 minutit kestnud finaali lõpetas Andrei tõrje võrku. Ka teine geim kuulus Changile ja Chongile 21:17 ning kogu kohtumine seega 2:0.

Andrei Schmidt ja Hugo Themas. Foto: Oleg Harchenko/ESL
Poolfinaal võideti kahes geimis

Laupäeva hommikupoolikul üksikmängust priiks saanud Schmidt ja Themas läksid poolfinaalis kokku inglaste Andrew Harrisoni ja Marcus Ipiga. Mängiti samal väljakul, millel äsja olid klubikaaslased Berik ja Pärsim oma poolfinaali kaotanud.

Tartlased said kohe ette 3:0 ja 4:1, kuid mäng tasakaalustus peagi ning inglased jõudsid viigini 8:8. Õnneks ette mitte, sest joogipausiks juhtisid Schmidt ja Themas 11:9. Uuesti platsil, suurendasid meie noored edu 14:9-le, aga taas lasti vastased tagasi mängu. Liidriedu kaotamiseni asi seekord siiski ei läinud, juhtiti 16:12 ja 18:14 ning geim võideti Themase täpsest ründelöögist 21:16.

Teine geim. Algus tasavägine, siis meie noored ette 7:5 ja Themase rabakust 8:6. Kümnes punkt oli vaid vormistamise küsimus, kuid tühjalt võrgult ei suutnud Hugo palli üle saata. Intervalliks meie paar siiski juhtimas 11:9. Inglased suutsid küll kohati vahet vähendada, kuid kohe tuli Eesti väljakupoolelt ka kauneid vastuseid. Viigini (15:15, 16:16, 17:17) inglased siiski jõudsid, kuid ette mitte. Vastaste autpallist ja Themase hanitusest saime ette 19:17. Schmidti hea pallingutõrje andis esimese matšpalli, mis ka punktiks võluti. 20:18 ja koht finaalis Triitoni paarile!

Tabeli alumiselt poolelt jõudsid Chang ja Chong finaali mänguta, sest Jia Bin Lee ja Jason Ou (Inglismaa) loobusid.

Berikut ja Pärsimit lahutas finalist üks geimivõit

Aga esimesena üritas finaalipääsu meie neljanda asetusega naispaar Elisaveta Berik ja Emili Pärsim, vastasteks esimese asetusega inglannad Chloe Dennis ja Leona Lee. Avageimi alguses juhtis Inglise paar seitse korda ühe punktiga kuni Berik ja Pärsim said ette 9:7. Joogipausile mindi siiski võõrustajate 11:9 eduseisus. Uuesti pääsesid tartlannad ette 13:12, kuid seegi edu moondus kiiresti mahajäämuseks 13:15. Edasi eksisid inglannad meie mängijast aga rohkem ning seisul 20:16 kindlustas Beriku hanitus võrgu ette meie paarile 11 minutiga geimivõidu 21:16. Viimasest kaheksast servist noppisid meie omad seitse punkti!

Teine geim. Berik ja Pärsim pääsesid kenasti kombineerides ette 5:2, 6:3 ja 8:3, sundides vastaseid korduvalt eksima nii kaitses kui ka rünnakul. Dennis ja Lee vähendasid küll veidi vahet (6:9), kuid intervalliks olid siiski ees meie omad 11:6. Mängu jätkudes juhtis meie paar 14:10, kuid vastased jõudsid meie võrguvigadest ühe punkti kaugusele (14:15) ning kohe ka viigini. 16:16 pealt saavutasid inglannad neli punkti järjest ja läksid ette 20:16. Esimesed kaks geimpalli löödi Beriku ja Pärsimi poolt tagasi, kuid pika ralliga päädinud kolmas tõi võõrustajatele punkti ja geimivõidu 21:18.

Kolmas geim. Mitu meie rünnakut järjest ebaõnnestusid, ka kaitses ei saadud enam palle üles. Dennis ja Lee said ette 7:1 ning pooltevahetuseks juba 11:3. Robert Kasela puhkehetkel jagatud nõuanded meie neide siiski veidi aitasid, sest 5:14 pealt tuldi korraks viie punkti võrra lähemale (12:16). Aga inglannad said kindluse tagasi ning realiseerisid esimese matšpalli lõppseisuks 21:12.