Nais- ja meespaar jõudsid Birminghamis poolfinaali!

Birminghami ülikooli spordi- ja fitnessikeskuse väljakuil jätkuval Junior International Seriesi kategooria turniiril All England Junior Badminton Championships 2023 algas kolmas võistluspäev Eesti nelikule kolme kaotusega, kuid päeva lõpuks jõuti ikkagi plussi, sest nii Eesti mees- kui ka naispaar jõudsid nelja parema sekka!

Naiste paarismängus alustasid neljanda asetusega Elisaveta Berik ja Emili Pärsim mängimist teisest ringist ehk juba 16 parema seas. Vastu tulid Saffron Morris (Wales) ja Carly Stevenson (Inglismaa). Triitoni paar alustas ladusalt, juhiti 2:0, 5:3 ja 7:4. Britid küll viigistasid (7:7, 8:8), kuid Berik ja Pärsim vastasid nelja punktiga ja juhtisid 12:8. Edu suudeti hoida ja lähemale kui kaks punkti vastaseid enam ei lastud. Avageim meie paarile tosina minutiga 21:17.

Teises geimis juhtisid Berik ja Pärsim viimast korda 8:7. Intervalliks olid ees britid 11:10. Tagaajajaks sattunud tartlannad jõudsid veel kaks korda viigini (16:16, 17:17), kuid geimilõpu mängisid kindlamalt vastased ja võitsid 21:19. Kolmaski geim oli tasavägine, kuid viigiseisult 5:5 õnnestus meie neidudele ette saada 9:5 ning pooled vahetati nende eduseisul 11:7. Berik ja Pärsim jätkasid südikalt, saades ette 13:8 ja 17:11 ning sellega oli heitluse saatus ka otsustatud. Teiselt matšpallilt võideti geim 21:13 ning edeneti 40 mänguminutiga kaheksa parema sekka.

Õhtupoolikul peetud veerandfinaalis löödi pikalt (48 minutit) palli ameeriklaste Mia Hundley ja Stella Paniga ning taas suudeti kolmegeimiliseks kujunenud heitlus enda kasuks kallutada. Esimese geimis jäid 21:14 peale Hundley ja Pan, kuid teises õnnestus tartlannadel närvide mängus pikem kõrs tõmmata – 26:24. Ka otsustav kolmas geim oli lõpuni tasavägine, kuid seegi kord oli õnnejumalanna Beriku ja Pärsimi poolel – 21:19. Pühapäeva hommikul mängitakse finaalipääsu pärast esimese asetusega inglannade Chloe Dennise ja Leona Leega. Teise finaalikoha saaja selgitavad Katrina Chan ja Ishbel McCallister (Šotimaa) ning teise asetusega Jackie Dent (Kanada) ja Ella Lin (USA).

Hommikupoolikul üksikmängust priiks saanud Andrei Schmidt ja Hugo Themas asusid noormeeste paarismängus oma esimest asetust õigustama Iirimaa paari Matthew Cheung ja Dylan Noble vastu. Meie paar oli suurema osa avageimist juhtimas, kuid vaid ühe korra oli edu kolm punkti (15:12). Õnneks ei suutnud iirlased enamat kui vahet ühele punktile vähendada. Seisul 19:18 õnnestus Andreil ja Hugol kaks punkti järjest noppida ja avageim võita 21:18.

Teises geimis punkt-punkti mäng jätkus, joogipausiks olid ees iirlased 11:10. Korraks õnnestus Cheungil ja Noble’il saada juhtima kahe punktiga (14:12), kuid Schmidt ja Themas viigistasid peagi 14:14. Tartlased juhtisid veel 18:17, kuid paraku tegutsesid mängumeeste punktide mängimisel kindlamalt vastased ning võitsid selle geimi 21:18.

Otsustavas geimis kiirustasid iirlased ette 4:0, Andrei ja Hugo jõudsid küll korraks ühe punkti kaugusele (5:6), kuid vastased vastasid kohe kolmega. Pooled vahetati Cheungi ja Noble’i juhtimisel 11:8. Algusega käest antud initsiatiivi oli raske tagasi saada. Tartlased küll üritasid (11:12, 14:15), kuid ikka oli teisel pool võrku vastus olemas. Selle geimi esimene viigiseis vormus alles numbriteks 17:17. Ühe soojaga sai meie paar ka esimest (18:17) ja kohe ka teist (19:18) korda ette, kuid vastased viigistasid. Kolmas juhtima minek (20:19) oli õnneks juba lõplik, sest meie poiste kasuks langes kohe ka otsustav punkt. Geimivõit 21:19 viis Schmidti ja Themase õhtusesse veerandfinaali, kus vastu tulid inglased Dewi Rice ja Omar Tariq.

Seda kohtumist ei saanud eelnenuga kuidagi võrrelda, sest tartlased võitsid esimese geimi 21:8 ja teise 21:7, kulutades kõigeks selleks vaid 17 minutit. Viimane takistus teel finaali ootab meie noormehi pühapäeva hommikul, mil teisel pool võrku seisavad löögivalmis reketitega inglased Andrew Harrison ja Marcus Ip. Tabeli alumiselt poolelt selgitavad teise finalisti Jeffrey Chang ja Kai Chong (USA) ning Jia Bin Lee ja Jason Ou (Inglismaa).

Päev algas kolme kaotusega

Segapaarismängus teise asetusega olnud Hugo Themas ja Elisaveta Berik mängisid kolmandas ringis ehk 16 tugevama paari seas inglaste Harry Wakefieldi ja Matilda Frankliniga ning kaotasid 26 minutit väldanud matši 15:21, 18:21. Kokkuvõttes seega üheksanda koha jagamine.

Meeste üksikmängus tuli neljanda ringi mänguks esimesena platsile Andrei Schmidt. 15. asetusega tartlane mängis Iirimaad esindava ning Birminghamis seitsmendat asetust omava Matthew Cheungiga. Algus oli ilus – 2:0, 4:2 ja 6:4 meile. Siis saavutas Cheung kolm punkti järjest ning läks esimest korda ise ette 7:6. Veel neli punkti ja joogipausiks oli vastane ees 11:7. Mullu Fääridel rahvusvahelise juunioride turniiri võitnud 18-aastane Cheung jätkas ka edasi kindlalt, minnes ette 16:9 ja 19:12 ning võitiski geimi 14 minutiga 21:15.

Ka teises geimis kuulus algedu triitonlasele, kes juhtis 1:0, 3:1 ja 4:2. Cheung viigistas 4:4, 5:5 ja 6:6, kuid juhtima pääses Iiri Vabariigi kodanik esimest korda alles seisuks 7:6. Õnneks ei lubanud Andrei vastasel seekord ette rebida vaid jätkas ise kindlalt ning joogipausile mindi ikkagi tema eduseisul 11:8. Geimi teises pooles suutis Schmidt edu hoida ja seda isegi suurendada (12:8, 15:9, 18:12). Tartlane võitis geimi 19 minutiga 21:12 ja viigistas seisu.

Kolmas geim. Lustlikum algus oli Schmidtil – 3:1, 7:5. Cheung jõudis korduvalt viigini, kuid juhtima pääses esimest korda alles seisuks 9:8. Jooki mindi viimast korda võtma Cheungi 11:9 eduseisul. Andrei jõudis viigini 12:12, kuid Cheung leidis endas uut jõudu, läks ette 17:13 ning lähemale kui kaks punkti (16:18) meie noorhärrat enam ei lasknud. Cheung võitis 21:16 ja sammus 54 minutit kestnud lahingu järel veerandfinaali, kus sai 17:21, 19:21 kaotuse Michael Pangilt (Inglismaa).

Kolmanda asetusega Hugo Themas (BWF-i edetabeli 42.) sai pärast kahe inglase alistamist oma oskusi võrrelda Euroopa edukaima sulgpalliriigi juuniorsportlasega. BWF-i juunioride edetabelis 275. kohal paiknev Thomas Valther Pedersen alustas enesekindlalt, jõudes nelja minutiga esimese intervallini seisul 11:3. Hugo sai neljanda punkti alles siis kui vastasel oli neid juba 15. Vaid kaheksa minutit väldanud geimi võitis 17-aastane taanlane 21:9.

Teise geimi esimese punkti teenis Themas, edasi läks tasavägiselt kuni seisuni 6:6. Seejärel käristas Pedersen vahe 10:6-le ja veidi rahunema mindi seisul 11:7 taanlasele. Kättevõidetud liidrirollist Pedersen enam ei lahkunud. Kaotusseisust 13:19 kärpis Themas küll kolm punkti, kuid selle matši viimased kolm punkti kirjutati Pederseni arvele. Taanlane võitis 21:16 ning kohtus õhtupoolikul peetud veerandfinaalis ameeriklase Garret Taniga. Viienda asetusega Tan võitis 21:12, 21:18.