Thomase karikas kuulub esimest korda Indiale

8.–15. maini peeti Tai pealinnas Bangkokis mees- ja naiskondlike mitteametlike MM-võistluste finaalturniirid. Meeskonnad võistlesid Nonthaburis asuvas Impact Arenas 32. korda Thomase karika ja naiskonnad 29. korda Uberi karika pärast. Meestest võitis ihaldatud trofee esimest korda India, naistest teist korda Lõuna-Korea.

Thomas Cupi pärast alustas alagruppides võistlust 16 meeskonda, veerandfinaali jõudsid iga grupi kaks paremat. Esimeses grupis mängis täiseduga tiitlikaitsja Indoneesia, teisena pääses jätkama Lõuna-Korea. Alagrupis B oli võidukas Taani, alistades viimases voorus ka alati tugeva Hiina 3:2. Otsustava kolmanda võidu tõi taanlastele viimases üksikmängus Hans-Kristian Solberg Vittinghus. Hiina pääses edasi teisena. Alagrupis C  saatis täisedu Taiwani, teisena kaheksa parema sekka liikunud India kaotas saareriigi esindusele 2:3. Saksamaa pidi leppima kolmanda kohaga, suutes võita vaid Kanadat 3:2. Neljandast ehk D-alagrupist mängisid end veerandfinaali Malaisia ja Jaapan. Kolmandaks jäänud Inglismaa kaotas kahele esimesele 0:5, kuid võitis USA esindust 4:1.

Veerandfinaalides tegi Indoneesia asjad kolme mänguga selgeks Hiinaga, ülejäänud paarides tuli võitja selgitamiseks pidada kõik viis kohtumist. Jaapan võitis 3:2 Taiwani, India sama tulemusega Malaisia ning Taani Lõuna-Korea. Mõlemas poolfinaalis oli samuti tarvis kõiki kohtumisi. Indoneesia läks Jaapani vastu 2:0 juhtima, kuid siis kaotati kaks vastasseisu järjest ning tiitlikaitsja aitas finaali alles Shesar Hiren Rhustavito 21:17, 21:11 võit Kodai Naraoka üle. Teises poolfinaalis viis Viktor Axelsen 21:13, 21:13 võiduga Lakshya Seni üle Taani juhtima, kuid seejärel kaotasid kolmes geimis nii taanlaste meespaar kui ka maailma kolmas reket Anders Antonsen. Teises meespaaride kohtumises seadsid Anders Skaarup Rasmussen ja Frederik Søgaard küll viigi jalule, kuid üksikmängu kolmandate numbrite heitluses jäi H. S. Prannoy Rasmus Gemke vastu peale 13:21, 21:9, 21:12. Taani finaalikoht jäi seega vaid ühe geimivõidu kaugusele…

Srikanth Kidambi kindlustas Indiale ajaloolise võidu. Foto: The Indian Express

Pühapäevane finaal oli numbrite poolest ühesuunaline liiklus, sest India meeskond võitis 3:0. Siiski ei saa öelda, et indoneeslased kaotanuks võitluseta, nii esimeses üksik- kui ka paarismängus saadi avageimis võit, kuid mõlemad enam kui tund aega väldanud kohtumised lõpuks ikkagi kaotati. Lakshya Sen võitis BWF-i edetabeli viienda Anthony Sinisuka Gintingi 8:21, 21:17, 21:16 ning Satwiksairaj Rankireddy ja Chirag Shetty said jagu Mohammad Ahsanist ja Kevin Sanjaya Sukamuljost 18:21, 23:21, 21:19. Esmakordse karikavõidu kindlustas indialastele mulluse MM-i hõbe Srikanth Kidambi 21:15, 23:21 võiduga edetabeli kaheksanda Jonatan Christie üle. Sen on seejuures edetabelis 9. ja Kidambi 11. kohal.

Ka Ueber Cupi finaalis tiitlikaitsja kaotas

Naiskondade konkurentsis edenesid alagruppide võitjatena veerandfinaali Jaapan, tiitlikaitsja Hiina, Tai ja Lõuna-Korea, grupi teisena pääsesid edasi Indoneesia, Taiwan, Taani ja India. Veerandfinaalides ei teeninud kaotajad ainsatki matšivõitu, Jaapan alistas Taiwani, Lõuna-Korea Taani, Tai India ja Hiina Indoneesia 3:0. Mõlemas poolfinaalpaaris piisas samuti kolmest kohtumisest, sest korealannad olid üle jaapanlannadest ning Hiina sai 3:0 võidu kodunaiskonna Tai üle. Finaal seevastu kujunes tasavägiseks. Üksikmängijad viisid Hiina kaks korda juhtima, kuid Lõuna-Korea paarid viigistasid. Võitja selgitati kolmandas üksikmängus. Yu-Jin Sim võitis Zhiyi Wangi vastu avageimi 28:26, kaotas teises 18:21, kuid võitis kolmanda algusest lõpuni juhtides 21:8.

Hiina naiskond on Uber Cupi võitnud 15 korda ning vaid neli korda (1994, 1996, 2010, 2022) on finaalis kaotatud. Seevastu Lõuna-Koreal oli kaheksast finaali jõudmisest seni võidukalt lõpetanud vaid ühe, just sellel samal 2010. aastal Hiinat võites. Üheksas finaal tõi teise võidu.