Kuuba finaalis!

Poolas Gnieznos peetaval BWF-i International Challenge’i kategooria võistlusel Polish Open 2021 selgusid laupäeva hommikupoolikul poolfinalistid ja alates meie aja järgi kella 18-st mängiti selgeks ka finaali pääsejad. Eesti sulgpallurid võitlesid endale reedel välja neli kohta kaheksa parema hulgas, poolfinaalidesse jõuti kahes mänguliigis ja finaali lõpuks ühes.

Naiste üksikmäng

Teise asetusega Kristin Kuuba mängis end esikohamängule, alistades poolfinaalis Sri Krishna Priya Kudaravalli mõlemas geimis 21:15. BWF-i edetabelis 128. kohal paiknev 23-aastane India sulgpallur osutas eriti geimide alguses head vastumängu, kuid lõppudes pani tartlanna oma suuremad kogemused maksma. Pühapäevases finaalis on Kuuba vastaseks Kudaravalli kaasmaalane Tanya Hemanthi (BWF 462.), kes mängis kolmes geimis üle Gayle Mahulette’i (Holland, BWF 118.) 15:21, 21:19, 21:15.

Poolfinaali jõudmiseks kulutas Kuuba täiega nii enda kui ka poolehoidjate närvirakke. Pallivahetused 20-aastase malaislanna Qi Xuan Eooniga kestsid ühe tunni ja neli minutit ning andsid tartlannale lõpuks võidu 18:21, 21:19, 21:17. Avageimis teenis esimese punkti Kuuba, kuid leidis end peagi kaotusseisust 1:4, 4:8 ja intervalliks 7:11. Mängu jätkudes kasvatas Eoon oma edu juba viiele punktile (14:9) ent Eesti esireketil õnnestus mängu tagasi tulla. Viigiseisult 15:15 läks ta ette 17:16 ja 18:17, kuid geimi võidukalt lõpetada siiski ei õnnestunud, sest viimased neli punkti kanti vastase arvele.

Teises geimis oli Kuuba taas 1:0 juhtimas, aga sellele järgnes veelgi sügavam langus kui avageimis. Eoon juhtis 8:1, vaheajaks 11:5 ning peagi juba 17:10. Nüüd näitas Kuuba, et ta pole asjata maailma edetabeli 54. mängija. Ta vähendas 7:1 spurdiga vahe ühele punktile (17:18), kuid Eoon saavutas kohe 19. punkti ja oli mänguvõidust vaid kahe punkti kaugusel. Matšpallini Malaisia kodanik siiski ei jõudnudki, sest Kuuba viigistas, läks ette ning lõi ka esimese geimpalli punktiks. Mängitud oli 41 minutit.

Kristin Kuuba. Foto: Oleg Harchenko / ESL

Kolmanda geimi algus jättis mulje, et asi on otsustatud – Kuuba läks ette 2:0 ja 7:1. Aga mis kiirelt tulnud, see ka kiire kaduma. Omakorda Eoon saavutas seitse punkti järjest ning juhtis 8:7! Pooled vahetati siiski eestlanna 11:10 eduseisus. Viimast korda oli viik tablool seisuks 12:12, seejärel pääses Kuuba reedel saadud jalavigastust trotsides punkti-paariga juhtima ning enam initsiatiivi ei loovutanud. Eduseisus 20:15 jättis ta küll esimesed kaks matšpalli võidu vormistamiseks kasutamata, kuid kolmas tõi õnneks õnneliku lõpu.

Segapaarismäng

Mihkel Laanes ja Helina Rüütel alustasid oma veerandfinaali poolakate Milosz Bochati ja Wiktoria Adameki vastu lootusrikkalt, sest esimene geim võideti veerand tunniga 21:17.  Edasi enam nii õlitatult ei läinud. Teises geimis juhiti viimast korda 6:5, pärast 8:11 kaotatud esimest geimipoolt jäädi taha koguni 8:17 ning sellest enam välja ei tuldud – 14:21. Kolmandas geimis ei saanud Laanes ja Rüütel kordagi juhtima. Intervalliks oldi taga 6:11 ja geim kaotati 14:21.

Naiste paarismäng

Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel rassisid õhtuses poolfinaalis kohaliku dueti Zuzanna Jankowska ja Anastasia Khomichi vastu 49 minutit ja kolm geimi, kuid pidid lõpuks ikkagi kaotusega leppima – 18:21, 21:16, 18:21. Avageim oli võrdsete mäng, viigiline seis oli tablool 13 korda, viimati 17:17. Teises geimis said tartlannad 6:0 spurdi toel intervalliks ette 11:8 ning ei loovutanud initsiatiivi geimi lõpuni. Kolmandas geimis noppisid poolatarid 8:7 eduseisus viis punkti järjest ja juhtisid 12:7. Siis tegid Marran ja Rüütel 4:0 ja vahe oli taas vaid üks punkt (11:12). Võrdselt mindi jälle seisuni 17:17, siis Triitoni paar vääratas. “Lõppmängu” punktid kuulusid Jankowskale ja Khomichile 4:1 ning koos sellega tuli ka finaalipaik.

Veerandfinaalis oli Eesti naispaare koguni kaks ning üks neist pääses ka nelja hulka. Läinud nädalal All England Openil teise ringi edenenud Kati-Kreet Marranil ja Helina Rüütlil (BWF 53.) on Poolas teine asetus. Esimeses ringis olid nad vabad, teises ringis võideti rootslannad Klara Johansson ja Malena Norrman 21:13, 21:11 ning veerandfinaalis ootasid meie omasid poolatarid Anna Czuchra ja Julia Piwowar. Võitjas ei tekkinud kahtlust kordagi. Avageimis oli viimane viigiseis 3:3, siis läksid tartlannad ette 10:5, 15:8 ja võitsid 21:10. Teises geimis jätkus pinget seisuni 8:6. Järgmise punkti teenisid võõrustajad alles siis, kui tartlannadel oli neid koos juba 16. Vaid 22 minutit kestnud pallivahetus lõppes 21:9.

Tabeli ülemisel poolel olid Catlyn Kruus ja Helis Pajuste sarnases rollis Marrani ja Rüütliga mänginud poolataridega. Esimese asetusega türklannad Bengisu Ercetini ja Nazlıcan Inci (BWF 42.) spurtisid esimeses geimis kohe ette 12:4 ning võitsid 21:7. Teise geimis oli tasavägisust hetkeni, mil Ercetini ja Inci juhtisid vaid 7:6. Sealt edasi said vastased seitse punkti järjest ning viisid oma töö lõpuni 23 minutiga, lõppseisuks 21:9.

Võitjad jätkasid oma häid esitusi ka poolfinaalis, kus Rootsi paar Johanna Magnusson ja Clara Nistad (BWF 199.) mängiti üle 21:17, 21:19. Turniiri võidab pühapäeval seega kas Poola või Türgi naispaar.

Meeste üksikmängus, kus Raul Musta laeks jäi teine ring, kohtuvad finaalis Tze Yong Ng (Malaisia) ja Pablo Abian (Hispaania). Ng võitis poolfinaalis oma kaasmaalase Jun Hao Masleongi 21:12, 21:12. Abian alistas avageimis veel ühe malaislase Sholeh Aidili 21:14 ja juhtis teises 16:14, kui vastane vigastuse tõttu mängu pooleli jättis. Mustast jagu saanud Iskandar Zulkarnain (Malaisia) kaotas veerandfinaalis Abianile 21:19, 14:21, 21:23.