Eestlased noppisid reedel Gnieznos kaheksa võitu ja neli kohta veerandfinaalides

Poznańist idas asuvas Gnieznos peetaval BWF-i International Challenge’i kategooria võistlusel Polish Open 2021 tehti reedel algust põhiturniiriga ning hilisõhtuks selgusid kõigis mänguliikides veerandfinalistid. Eesti lipp oli väljakul kümnes kohtumises ning kaheksa neist kohtumistest lõppesid meie omade võiduga! Laupäeval peetavatesse veerandfinaalidesse jõudsid Kristin Kuuba naiste üksikmängus, Catlyn Kruus ja Helis Pajuste ning Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel naiste paarismängus ning Mihkel Laanes ja Helina Rüütel segapaarismängus.

Segapaarismäng

Eesti sulgpalluritest olid reedel esimestena väljakul Mihkel Laanes ja Helina Rüütel. BWF-i edetabelis 141. kohal paiknevad tartlased mängisid esimeses ringis Poola paari Adam Szolci ja Julia Plaweckaga. Ülimalt tasavägises avageimis olid rohkem kordi juhtimas poolakad ning ehkki Laanes ja Rüütel juhtisid 22:21, langesid viimased kolm punkti ikkagi vastaste saagiks, 24:22. Teises geimis pääsesid tartlased ette 8:4, kuid peagi oli seis viigiline 9:9. Jätkati meie paari vedamisel ning õnneks oldi seekord kindlamad ka geimilõpu mängimisel – 21:18. Otsustav geim kulges juba Laanese ja Rüütli dikteerimisel. Saadi ette 9:2 ja 12:5. Seisult 18:11 teenisid poolakad küll veel neli punkti järjest, kuid saatuslikku pööret ei tulnud. Geim tartlastele 21:15 ja pääs teise ringi said 44 minutiga tagatud.

Õhtupoolikul mindi teises ringis vastamisi taanlaste Oscar Sunekæri ja Simona Pilgaardiga, kes pidanuks alustama valikturniiril, kuid loobumiste tõttu tõsteti otse põhitabelisse. Avageimis pääsesid Laanes ja Rüütel paar korda juhtima, aga kontroll jäi taanlaste kätte. Intervalliks olid nad ees 11:8 ning suutsid mõnepunktilist edu hoida 21. punktini. Tartu paar kogus kuraditosina minutiga 18 punkti. Teise geimi esimesed kaks punkti kuulusid eestlastele ning eduseis anti esimest korda käest alles puhkepausi tähistava punkti mängimisel (10:11). Pärast kolme viigiseisu (12:12, 13:13, 15:15) õnnestus meie paaril uuesti ette saada 16:15, 18:16, 20:17 ja kolmandalt geimpallilt võita 21:19. Kolmas geim. Esimest korda pääsesid Laanes ja Rüütel juhtima seisuks 4:3 ning rohkem enam taanlastele meelehead ei tehtud. Vaheajaks juhiti 11:7, seejärel juba poolega (16:8) ning kindlal käel lõpetati geim võiduga 21:15. Pallivahetus taanlastega kestis 46 minutit.

Laupäevases veerandfinaalis on Laanese ja Rüütli vastas taas poolakad, Milosz Bochat ja Wiktoria Adamek.

Naiste üksikmängus

oli teise asetusega Kristin Kuuba (BWF 54.) esimene vastane Ungari paremikku kuuluv Vivien Sandorhazi (BWF 183.). Edetabelikohad pidasid selles vastasseisus kenasti paika. Esimeses geimis oli viimane viigiseis 4:4, sealt läks Kuuba ette 10:6 ja 15:7. Ungarlanna ronis küll 4:0 spurdiga korraks kolme punkti kaugusele (13:16), kuid sellele vastas Kuuba 5:0 spurdiga ning võitis geimi 21:13. Teises geimis juhtis Kuuba intervalliks 11:6 ning võitis 21:11. Matš kestis 24 minutit.

Kristin Kuuba. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Veerandfinaali jõudmiseks tuli Kuubal järgmisena üle mängida Hispaania koondislane Beatriz Corrales (Hispaania, BWF 135.), kes nägi Petra Polanciga (Sloveenia, BWF 178.) küll kolm geimi vaeva, kuid võitis lõpuks 13:21, 21:11, 21:12. Kuuba ja Corrales olid varem kohtunud kaks korda (2018. aastal) ning seis oli 1:1. Alates reedest on seis 2:1 eestlanna kasuks, kuid teises geimis kulus selle saavutamiseks tublisti närvirakke. Esimene geim oli mäng ühte auku. Kuuba läks ette 7:0 ja jõudis viie minutiga intervallini eduseisus 11:3. Edasi mäng rahunes, kuid kuraditosina minuti järel sai pooled vahetada – 21:13. Teises geimis sai Kristin juhtima 3:1, kuid siis saabus mõõn. Corrales teenis seitse punkti järjest, juhtis puhkepausiks 11:7 ja üsna pea juba 14:7. Kolmas geim terendas reaalselt. Ju uskus seda juba ka 28-aastane hispaanlanna, sest vahe hakkas tasapisi vähenema. Kuuba jõudis ühe punkti kaugusele (17:18), kuid Corrales sai punkti juurde ja oli geimivõidust vaid kahe õnnestunud tõrje või ründelöögi kaugusel. Heas vormis Kuuba surus aga edasi ning võttis jõuga oma, esimeselt matšpallilt 21:19.

Veerandfinaalis on meie esireketi vastane Aasia sulgpallikoolkonna esindaja Qi Xuan Eoon. 20-aastane Malaisia kodanik on BWF-i edetabelis 166. kohal ning senise karjääri tipp on tal olnud finaalikoht 2019. aasta Victor Malaysia International Seriesi turniiril.

Valikturniiri kadalipust pääsenud ja otse põhitabelisse tõstetud Helis Pajuste (BWF 226.) sai endale esimeseks vastaseks Ukraina esireketi Maria Ulitina (BWF 93.). Viimased seitse aastat järjest ja üldse kaheksa korda oma maal üksikmängu meistriks kroonitud 29-aastane ukrainlanna oli favoriit, kuid tartlanna ei teinud tal võitmist kaugeltki kergeks. Veerand tundi kestnud avageimis jäi Pajuste küll 4:9 taha, kuid parandas seisu 8:10-le. Ulitina juhtis 15:10, kuid seejärel saavutas Triitoni mängija neli punkti järjest ja vähendas vahe minimaalseks. Juba 2010 esimest korda Ukraina koondisse kuulunud Ulitina end siiski üllatada ei lasknud ning võitis esimese geimi 21:16. Teises geimis pääses ukrainlanna kiiresti 7:1 ette ning juhtis intervalliks 11:6. Pajuste võitles vapralt edasi ning jõudis vaid ühe punkti kaugusele (17:18). Paraku nappis tal mängu kolmandasse geimi viimiseks siiski veidi jõudu (ja õnne). Ulitina võitis 21:18 ja jätkab teises ringis.

Helis Pajuste. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Meeste üksikmängus

kohtus seitmenda asetusega Eesti esireket Raul Must (BWF-i edetabeli 84.) esimeses ringis kvalifikatsiooni kaudu põhitabelisse pääsenud serblase Luka Milićiga. Avageimis ei pääsenud vastane kordagi juhtima, teenides esimese punkti alles Musta 8:0 eduseisus. Tallinlane võitis 21:9. Teine geim oli tasavägisem, intervalliks juhtis Milić 11:10. Seejärel rebestas Must jõulise spurdiga vahe 19:12-le ning ehkki Marić mängis veel neli punkti tagasi, võitis geimi Must 21:16. Matš kestis 27 minutit.

Pääsu eest veerandfinaali mängis meie meister õhtupoolikul Iskandar Zulkarnainiga (Malaisia), kes avaringis alistas Emre Lale (Türgi) 21:18, 21:18. Esimesest geimist pole suurt midagi rääkida. Malaislane lõi end kohe ette 7:1 ja tagasi enam ei vaadanud. Vaid üheksa minutiga oli Zulkarnain võitnud 21:8. Teine geim algas Mustale 0:3-ga, kuid 3:8 kaotusseisust teenis ta kolm punkti järjest. Ümbersündi siiski ei toimunud, malaislane juhtis 11:7, 16:17, 19:10 ja võitis 21:11. Mägu jätkus 22 minutiks.

Naiste paarismängus

mängisid Catlyn Kruus ja Helis Pajuste avaringis poolataride Laura Bujaki ja Anna Dudaga (BWF 410.). Tasavägiselt alanud avageimis olid tartlannad ees 17:13, kuid siis lubati võõrustajad tagasi mängu. Bujak ja Duda jõudsid viigini (18:18), läksid ette 20:18 ja võitsid geimi 21:19. Poolataride rõõm jäi õnneks siiski üürikeseks. Teises geimis sai Triitoni paar oma koostöö klappima ja ehkki 11:5 pealt jõudsid vastased korraks veel kahe punkti kaugusele (9:11), lõpetati geim korraliku jõudemonstratsiooniga – 21:10. Veel kindlam oli meie paari ülekaal kolmandas geimis. Alles 16:3 eduseisus jagati ka vastasele veidi punktirõõmu. 40 minutit kestnud kohtumise kolmanda geimi võitsid Kruus ja Pajuste 21:10.

Hilisõhtul tulid Kruus ja Pajuste veel ühe korra platsile võitlemaks koha pärast veerandfinaalis Sara Lončari ja Andjela Vitmaniga Serbiast. 33 minutiga lõppes ka see võitlus võiduga, sest esimene geim võideti 21:16 ja teine teiselt matšpallilt 21:19. Laupäeval mängitakse kaheksa parema seas esimese asetusega Türgi paariga Bengisu Ercetin – Nazlıcan Inci.

Helina Rüütel ja Kati-Kreet Marran. Foto: badmintoneurope.com/Badmintonphoto

Läinud nädalal All England Openil teise ringi pääsenud Kati-Kreet Marranil ja Helina Rüütlil (BWF 53.) on Poolas teine asetus ja esimeses ringis olid nad vabad. Teises ringis kohtuti reede õhtul Rootsi paariga Klara Johansson ja Malena Norrman. Tartlannad alustasid kohe hoogsas rütmis, minnes ette 5:3, 8:4 ja nelja minutiga oligi intervall käes (11:6). Marran ja Rüütel võitsid ka geimi teise poole, sest üheksa minuti järel olid tablool numbrid 21:13. Teine geim sujus sama stsenaariumi järgi: 6:3, 9:3, 11:3, 14:6, 17:7, 19:9 ja 21:11. Etteaste kestis 22 minutit. Veerandfinaalis ootavad meie omasid nüüd poolatarid Anna Czuchra ja Julia Piwowar.