Kristin Kuubale taas kolm kulda, Triitonile neliteist medalit

Eesti 57. meistrivõistluste kolmas ehk viimane päev pakkus ülikooli spordihoone peaareenil kümme medalimängu ning tõi uut kuulsust Kristin Kuubale (Triiton). Eesti naiste esireket tegi kolmandat aastat järjest kaasa kolmes finaalis ning võitis need kõik! Varem on tartlanna kübaratrikiga hakkama saanud 2017. ja 2020. aastal.

Kuuba avas tänavuse kullaarve naiste üksikmängus, kus alistas klubikaaslase Catlyn Kruusi 21:10, 21:7. Esimest korda täiskasvanute tšempionaadil üksikmängus finaali jõunud Kruus oli küll püüdlik ning üritas palli võimalikult kaua mängus hoida, kuid enamasti jäi punkti andev löök ikkagi hoopis kogenenuma vastase sooritada. Kuuba on nüüd viis aastat järjest üksikmängus meistriks kroonitud ning temast rohkem on selle mänguliigi kuldasid naistest vaid Kati Tolmoffil (13), Reet Valgmaa-Kullil (10) ja Mare Pedanik-Reinbergil (7).

Kristin Kuuba. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Pronksi pärast peeti lahingut kolm geimi ja lõppude lõpuks õnnestus Helis Pajustel (Triiton) Ramona Üpruselt (TÜASK) mulluse allajäämise eest revanš saada. Üprus võitis esimese geimi 21:15, teine oli tasavägine lõpuni ning lõppes Pajuste kasuks 21:19. Geimi otsustavate punktide mängimisel tekkinud vaieldav olukord viis Üpruselt mängurütmi ning kolmandas geimis ei suutnud ta enam korralikku vastupanu osutada. Pajuste võitis 21:4 (!) ning pani endale poodiumil kaela oma esimese täiskasvanute seas võidetud medali.

Meeste üksikmängus jätkas Raul Must (Tondiraba SK) oma võiduseeriat, mis on nüüd üle kolme korra pikem kui Kuubal – 16 kulda järjest. Kolmandat aastat järjest mängis tallinlane kulla pärast Karl Kertiga (Veeriku Badminton) ning taas ei suutnud tartlane Mustale üllatust valmistada. Kõigele Kerdi pakutule suutis alates 2006. aastast valitsev kuningas vasturohu leida ning tõhusalt reageerida. Pool tundi kestnud finaal andis numbrite poolest kaks identset geimi – 20:11.

Pronksi pärast ragistati meestegi seas kolm geimi. Alates 2017. aastast üksikmängus ühe hõbeda ja kaks pronksi teeninud Mihkel Laanesel (Triiton) oma pronkside arvu kolmele kasvatada ei õnnestunud, hoopis Hans-Kristjan Pilve (Veeriku Badminton) sai tunamullusele pronksile nüüd veel ühe lisaks tulemusega 16:21, 21:12, 23:21.

Naiste paarismängus on Kristin Kuubal nüüd kuus kulda ning tema seekordsel lavapartneril Kati Tolmoffil kaheksa. Finaal selle mänguliigi edetabelijuhtide Kati-Kreet Marrani ja Helina Rüütli (Triiton) vastu üllatust ei pakkunud. Marran ja Rüütel said küll mõlemas geimis väikese algedu, kuid mängu arenedes pääsesid Kuuba ja Tolmoffi konstantne surve ning löökide vaheldusrikkus ühe enam maksvusele. Tasavägisem oli avageim, kus Kuuba ja Tolmoff olid intervalliks ees 11:8 ning vastased suutsid nende eduseisu korraks kärpida kahele punktile (18:16), kuid geimi lõpetas siiski Tolmoffi rabak seisuks 21:16. Teises geimis olid Kuuba ja Tolmoff pausiks ees 11:4 ning kolmandalt matšpallilt Kuuba sooritatud ründelöögist pall enam tagasi ei tulnud. 21:10, finaal kestis 31 minutit.

Selles mänguliigis jagus medaleid vaid tartlannadele, sest pronksimängus olid Hannaliina Piho ja Sale-Liis Teesalu (TÜASK) probleemideta paremad Kertu Margusest (TÜASK) ja Editha Schmalzist (Tondiraba SK) 21:14, 21:6.

Mehist kogemust ühel ja nooruslikku uljust teisel pool võrku pakkusid meeste paarismängu finalistid. Peale jäi mehine kogemus, sest Kristjan Kaljurand ja Raul Käsner (TÜASK) lisasid oma auhinnakogusse üheksanda Eesti meistri kuldmedali selles mänguliigis. Tauri Kilk (Triiton) ja Artur Ajupov (Veeriku Badminton) küll ponnistasid, kuid sedakorda jäi noortel võidu võti veel leidmata. Avageimi võitsid tiitlikaitsjad 21:8 ning teise, veidi ehk tasavägisema 21:15.

Pronksmedalitega pärjatute teada saamiseks kulus kolm geimi. Eesti U-17 koondise peatreener Robert Kasela ja Mikk Õunmaa (Triiton) kaotasid Matis Kaarti ja Marcus Lõo (Veeriku Badminton) vastu avageimi 15:21, kuid võitsid teise 21:16. Kolmandas juhtisid Kaart ja Lõo viimast korda 13:12, sellele järgenud Kasela ja Õunmaa 4:0 spurti enam tasa teha ei õnnestunud. Triitonlased võitsid 21:17. Kasela lisas selles mänguliigis võidetud kahele kullale (2012, 2013) ja ühele pronksil (2014) pärast seitsme-aastast vaheaega veel ühe autasu. Õunmaa teenis ühele hõbedale lisaks kolmanda pronksi.

Ka meistrivõistluste viimases finaalis saatis edu superpaari. Raul Must ja Kristin Kuuba lubasid avageimis küll Raul Käsneril (TÜASK) ja Kati-Kreet Marranil (Triiton) algedu (3:1, 4:3) saavutada, kuid pausiks oldi juba ise ees 11:6. Ühepoolseks mäng siiski ei edenenud, Käsner ja Marran pääsesid veel kahe punkti kaugusele (14:16), kuid seejärel eksiti vastasest rohkem ning geimi võitsid Must ja Kuuba 21:17. Teises geimis dikteerisid alguses sündmusi Käsner ja Marran ning spordijooki jooma mindi nende eduseisus 11:10. Järgnes Musta ja Kuuba 4:0 spurt ning vähemaks kui kolm punkti vahe enam ei sulanudki. Käsneri tõrje auti lõpetas selle kullamängu seisuks Musta ja Kuuba eduks 21:16.

Kristin Kuuba ja Raul Must. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Pronksi jagasid kaks Tartu paari ning mänguõnn saatis esimese asetusega Mihkel Laanest ja Helina Rüütlit. Poolfinaalis Mustale ja Kuubale kaotanud triitonlased mängisid Ramona Üprusest ja Oskar Männikust (TÜASK) esimeses geimis paremini 21:13 ja teises 21:19.

Kokku jagati Tartus välja 24 medalit ning ainsana mittetartlasena viis kaks autasu Emajõelinnast koju ekstartlane Raul Must. Edukaim klubi oli 14 (4+5+5) kogunud Triiton, medaleid jätkuski vaid nelja klubi esindajatele..