Kilk ja Kruus võitsid Hispaanias turniiri!

U-19 vanuseklassi turniiril Spanish Junior Internationalil Alicante provintsi La Nucías linnakeses oli mõlemas üksikmängude finaalis üks osapool Triitoni mängija ning mõlemas finaalist tuli võit Tartusse ja Triitoni klubisse!

Noormeeste üksikmängus kolmanda asetusega Tauri Kilk alistas pühapäeva hommikul peetud poolfinaalis maailma juunioride edetabeli neljanda reketi ning La Nucías esimese asetuse pälvinud inglase Ethan Rose’i 58 minuti kestnud nauditava heitluse järel 21:18, 16:21, 21:18.

Kilk alustas 18-aastase Rose’i vastu ilma igasuguse aukartuseta, minnes avageimi juhtima 4:1. Inglane tuli aga kohe mängu tagasi, rebides omakorda ette 7:5. Mäng siiski võrdsustus ning intervalliks oli 11:9 juhtimas eestlane. Edasi mindi enamasti viigiseisude või Kilgi punktise ülekaalu rütmis seisuni 18:18. Siis tabas pall Kilgi ründelöögist vastast kehasse, järgmise pallivahetuse lõpetas Rose võrgus nagu ka esimese geimpalli mängimise. 18 minutiga oli Kilk võitnud 21:18.

Mitmeid pikki ja mõlemalt poolt meisterlikke pallivahetusi pakkunud mäng oli seisuni 5:5 tasavägine ka teises geimis. Siis pääses inglane 6:0 spurdi toel juhtima 13:6 ning ehkki Kilk lähenes korraks kolme punkti kagusele (15:18), suutis vastane oma edu hoida ja võitis geimi 19 minutiga 21:16.

Otsustavas geimis jäi Kilk kiiresti taha 1:8, sest kolm tema ründelööki maandusid napilt piiridest väljas ning paar tõrjet jäid pidama võrgus. Kui teises geimis suutis Rose kiiresti saavutatud edu hoida, siis nüüd ei tulnud sellest midagi välja, sest järgneva tosina punkti mängimisel jäi Kilk peale 10:2! Tartlane on varemgi tänu oma võitlusvaimule rasketest seisudest välja tulnud ning nüüd suutis ta ka maailma juunioride tippu kuuluva vastase enesekindlust kõigutada. Rose juhtis viimast korda 17:16. Seejärel Kilk viigistas, läks ette 19:17 ja 20:18 ning realiseeris kohe esimese matšpalli, kui vastase ründelöök audis maandus.

La Nucia turniiri finalistid Tauri Kilk (vasakul) ja Sacha Leveque. Foto: Heiki Sorge

Finaal kestis peaaegu tunni

Finaalis oli Tauri vastane neljanda asetusega 17-aastane prantslane Sacha Leveque (BWF-i juunioride edetabeli 44.), kes oma poolfinaalis loovutas hispaanlasele Jacobo Fernandezele mõlemas geimis vaid seitse punkti. Kaks kanget olid enne seda kohtunud ühe korra, 2020 Swedish Junior Openil oli kolmes geimis võitnud prantslane 21:13, 19:21, 21:12. Nüüdki tuli mängimisele kolm vaatust, aga seekord oli Tauri Kilgi kord võita – 21:18, 23:25, 21:16. Kohtumine kestis 59 minutit.

Esimese geimi algus ennustas Kilgile finaaliks lausa kerget jalutuskäiku, sest tartlane sai ette 6:0, 8:1 ja poolajaks 11:6. Edasi oli Kilgi edu korraks isegi kaheksa punkti (14:6), kuid atleetlik prantslane ei visanud püssi põõsasse. Kilgi eduseisult 18:14 jõudis Leveque viigini 18:18, kuid lõi seejärel ühe palli pikaks ja teise võrku ning esimeselt geimpallilt õnnestus Kilgil võimsa rabakuga tühja võrgu pealt otsustav punkt teenida.

Teises geimis jäi Kilk viigiseisult 4:4 taha 4:7 ja 5:8, kuid kosus kiiresti ning oli puhkehetkeks juba ise ees 11:9. Mängu jätkudes oli tartlase eduseis korraks neli punkti (14:10), kuid visa prantslane ei jätnud jonni. Kaks täpset rünnakut tagajoonele viisid Leveque’i ette 19:17. Aga Kilk ei jäänud võlgu – seisul 20:19 oli tal kasutada esimene matšpall. Paraku maandus see pall meie mehe tõrjest võrgus ja prantslane jäi ellu. Kolmandal geimpallil õnnestus tal rünnak piki piiri ning 25:23 juhtis noormehed kolmandasse geimi.

Otsustavat heitlust dikteeris Kilk, kes 2:3 kaotusseisust mängis end ette 8:4 ja oli intervalliks juhtimas 11:8. Lähemale kui kaks punkti prantslane enam ei pääsenudki. Seisult 15:12 läks Kilk ette 18:12 ja 20:15 ning lõpetas finaali teiselt matšpallilt seisuks 21:16.

Tauri Kilk meenutas paari lausega oma kolme viimast mängu. “Veerandfinaalis hispaanlase Carlos Iglesiase vastu tuli kannatada. Pallirallid olid pikad, tuli varitseda sobivat momenti ja olla kannatlik, et sobival hetkel vastase nõrk löök oma hea rünnakuga punktiks vormistada,” kommenteeris Kilk.

Poolfinaalist inglase Ethan Rose’iga: “Olime mõlemad ettevaatlikud ja keskendunud pikkade rallide võitmiseks. Vastane lihtvigu praktiliselt ei teinud, taas tuli olla kannatlik, et leida õige hetk punktilöögiks.”

Finaalist Sacha Leveque’iga: “Väsimus oli juba tuntav, aga selle kiuste tuli vastast suruda ja eksima meelitada. Vaja oli pidevalt leida häid lahendusi ja olla prantslasele maksimaalselt ebamugav vastane,” ütles alles augustis 17-aastaseks saav tartlane.

Catlyn Kruusile piisas finaalis kahest geimist

Neidude üksikmängu poolfinaalis oli neljanda asetusega Catlyn Kruus kahes setis 21:14, 21:12 parem Prantsusmaa esindajast Marie Cesarist. Avageimi esimene pool oli ühesuunaline liiklus, milles seigeldes noppis Kruus 11 punkti ja tema tõmmu vastane vaid kolm. Mängu jätkudes 10:2 spurdi teinud ja seisu 13:13 viigistanud Cesari tõmbas sellega aga endal hinge kinni, sest edasi õnnestus tal juurde saada vaid üks punkt. Teise geimi algus oli võrdne, kuid juhtima ei õnnestunud prantslannal kordagi pääseda. Vaheajaks oli Catlyn ees 11:9 ning mängu jätkudes vahe vaid suurenes. Cesari teenis oma viimase punkti selles geimis seisuks 12:18.

La Nucia turniiri finalistid Catlyn Kruus (vasakul) ja Lisa Curtain. Foto: Heiki Sorge

Esikoha pärast mängis Kruus inglanna Lisa Curtiniga, kes alistas oma poolfinaalis 24:22, 17:21, 21:12 kaheksandikfinaalis Ramona Üpruse (TÜASK) auti lükanud Jaymie Laurensi (Holland). 16-aastane Curtin on BWF-i juunioride edetabelis 77. kohal, aasta vanem Kruus 27. kohal. Edetabeli jõuvahekorrad pidasid seekord paika, sest eestlanna võitis täpselt pool tundi väldanud kohtumise 21:17, 22:20!

Avageimis jäi Kruus taha 5:7, kuid viigistas siis seisu ja oli vaheajaks ees 11:8. Seisul 20:15 oli eestlannal kasutada neli geimpalli, milledest esimesed kaks suutis Curtin oma skoorile lisada, kuid kolmas tõi vajaliku punkti Catlynile. Teises geimis juhtis Curtin vaid ühe korra (2:1), siis kippusid tema ründelöögid kaks pikaks minema või võrgus maanduma ning intervalliks juhtis Kruus 11:6. Seisul 15:9 tundus, et kohe-kohe saab mäng läbi, aga Curtin oli teist meelt. Kaotusseisust 15:19 jõudis inglanna järele 18:19 ja kui Kruus ei realiseerinud esimest matšpalli, oli tablool viik 20:20. Kaks viimast punkti teenis siiski tartlanna, virutades palli kahel rünnakul järjest paremasse ristnurka!

“See oli minu üks viimaseid turniire juunioride vanuseklassis ja seepärast läksin igal juhul võitma,” tunnistas Kruus Hispaania-reisiks seatud eesmärki. “Ja tuli välja! Suutsin oma mänguplaanist kinni pidada ja ehkki sisse tulid ka mõned mõõnad, suutsin neist ennast ületades jagu saada,” lisas juulis 18-seks saav tartlanna.

Neidude paarismängus olid korraldajad Kruusi ja Üpruse puhul arvestanud vähemalt poolfinaaliga ning sinna ka jõuti (ja pidama jäädi). Poolfinaal esimese asetusega hispaanlannade Lucia Rodriguezi ja Ania Setieni vastu lõppes numbritega 10:21, 17:21. Teise finaali ei õnnestunud pääseda ka Kilgil, sest koos Oskar Männikuga (Nõo SK) kaotati noormeeste paarismängu pühapäevases poolfinaalis prantslastele Mael Cattoenile ja Quentin Ronget’le 14:21, 15:21.

Tartlaste triumfi pealt näinud ja mängijaile õpetussõnu jaganud Eesti kuni 19-aastaste koondise peatreener Heiki Sorge tõdes, et ükski Eesti neljast paremast juuniorist lati alt läbi ei jooksnud. “Üksikmängude võitjad ületasid ennast, sest Catlynil oli ju neljas ja Tauril kolmas paigutus. Paarismängudes tuleb mängijatel aga rohkem sisekaemusega tegelda, sest finaalipaigad jäid selles mänguliigis pigem enda eksimuste kui liialt tugevate vastaste taha,” tõdes Sorge. “Sellised võistlused on meie noortele hädavajalikud, siit saame hindamatuid kogemusi. Tänased võitjad peaksid olema heaks eeskujuks kõigile meie noormängijatel, sest nad on tõestanud, et ka Tartust on võimalik tõusta rahvusvahelisele tipptasemele,” lisas 35-kordne Eesti meister.

La Nucía turniiritabelid
Otsepilt La Nucíast

Sulgpalli Futures Seriesi turniiril RSL Lithuanian International 2021 Kaunases jäid finaalid eestlasteta, sest meeste paarismängus poolfinaalidesse jõudnud mõlemad Eesti paarid kaotasid. Esimese asetusega Kristjan Kaljurand ja Raul Käsner (TÜASK) jäid alla kuuenda asetusega taanlastele Emil Lauritzenile ja Mads Vestergaardile 9:21, 16:21 ning Eesti meistrivõistlustel selles mänguliigis samuti medaleid võitnud Mikk Järveoja (TÜASK) ja Mihkel Laanes (Triiton) pidi tunnistama ukrainlaste Danilo Bosnjuki ja Oleksandar Šmundjaki 21:13, 21:14 paremust.