Kati-Kreet Marran ja Raul Käsner krooniti meistriks kaks korda

Sulgpalli 58. Eesti meistrivõistlustel Tallinnas Kalevi spordihallis peeti pühapäeval üheksa medalimängu. Medaleid jagus 17 sulgpallurile (8 meest ja 9 naist), neist kuus suutsid teenida kaks auraha. Raul Käsner ja Kati-Kreet Marran võitsid kaks kulda, Helina Rüütel kulla ja hõbeda, Karl Kert ja Tauri Kilk hõbeda ja pronksi ning Hannaliina Piho kaks pronksi. Tartu on endiselt kindlalt Eesti sulgpallikants, sest 24 medalist rändasid Emajõelinna 22. Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi mängijad võitsid neist 10 (3+2+5), Triitoni omadele kuulus 9 (4+4+1) ja Veeriku Badmintoni mängijaile 3 (0+1+2) medalit.

SEGAPAARISMÄNG

Finaal oli tartlaste siseasi. Ehkki Raul Käsner (TÜASK) ja Kati-Kreet Marran (Triiton) olid asetust arvestades oma vastastest Tauri Kilgist ja Helina Rüütlist (Triiton) kaks pügalat allpool, kajastus lõpuks tulemuses just meespartneri suurem kogemus. Mõlema geimi lõpus oli 33-aastane Käsner 17-aastasest Kilgist veidi teravam ja nutikam ning võrdsete mängus see ka otsustas.

Avageimis olid Käsner ja Marran intervalliks ees 11:8, kuid edu arendada ei õnnestunud. Kilk ja Rüütel viigistasid ja pääsesid ette 17:15 ja 18:16. Kilgi tõrjest võrku pidama jäänud pall tõi aga tabloole viigi 18:18 ning kaks pallingut hiljem oli Käsneril ja Marranil kasutada esimene geimpall. See veel võitu ei toonud, küll aga teine. 21:19.

Teise geimi esimest poolt dikteerisid Kilk ja Rüütel, saades vaheajaks ette 11:6. Mängu jätkudes sulas edu aga kui vihma kätte jäänud lumi – 11:11. Viigini jõudnud jäid aga hetkeks loorberitele puhkama ning Kilk ja Rüütel said uuesti edu (15:11), aga oma esipaari staatust hoida ei suudetud. Viik saabus numbriteks 17:17, Käsneri kaks õnnestunud rünnakut viisid ette ülikooli ja Triitoni paari 19:17. Kilgi kaks rünnakut ja vastaste serviviga andsid küll veel korraks lootust kolmanda geimi tulekuks, aga Marrani täpne ründelöök platsi taganurka lõpetas sellegi geimi seisuks 21:19. Finaal kestis 32 minutit.

Käsnerile oli see segapaarismängus teine meistritiitel, kuus aastat tagasi oli ta finaalis võidutsenud Helina Rüütli partnerina. Marranil on selles mänguliigis nüüd täiuslik medalikomplekt.

Pronksimängus oli platsil Käsneri kaaslane meespaarismängus Kristjan Kaljurand ning temagi oli võidukas. 2018. ja 2019. aastal meistriks kroonitud Kaljurand ja Hannaliina Piho võitsid kolmes geimis teist TÜASK-i paari Oskar Männikut ja Ramona Üprust.

F        Raul Käsner (TÜASK) / Kati-Kreet Marran (Triiton, 3) – Tauri Kilk / Helina Rüütel (Triiton, 1) 21:19, 21:19
3/4     Kristjan Kaljurand / Hannaliina Piho (TÜASK) – Oskar Männik / Ramona Üprus (TÜASK, 2) 21:14, 16:21, 21:17

PAIGUTUSED
1 – Tauri Kilk / Helina Rüütel (Triiton)
2 – Oskar Männik / Ramona Üprus (TÜASK)
3 – Raul Käsner (TÜASK) / Kati-Kreet Marran (Triiton)
4 – Mihkel Talts (Triiton) / Kertu Margus (TÜASK)

Turniiritabel

NAISTE ÜKSIKMÄNG

Kristin Kuuba (Triiton) vormistas üksikmängus oma kuuenda järjestikuse meistritiitli (lisaks varasemast veel üks hõbe ja kaks pronksi) ülimalt enesekindlalt. Klubikaaslase Helis Pajustega finaali mängides loovutas ta vastasele esimese punkti alles 12:0 eduseisus ning võitis esimese geimi 21:2. Teine geim oli veidi „inimlikum“, sest Pajuste sai oma karjääri esimeses Eesti meistrivõistluste finaalis esimesest ehmatusest üle ja Kuuba kah enam nii väga ei pressinud. 3:3 pealt sai tiitlikaitsja küll ette 11:5, kuid vastane suutis vahe parandada 8:11-le. Vääramatu jõud siiski võidutses – 21:17. Sel kuul 25-aastaseks saaval Kuubal on nüüd Eesti meistrivõistlustelt võidetud ka 25 medalit (16+5+4).

Pronksimäng jäi selles mänguliigis pidamata, sest mullune finalist Catlyn Kruus (Triiton) haigestus laupäeval ning pidi pärast võidukat veerandfinaali edasi võistlemisest loobuma. Ramona Üprus sai seega medali mänguta.

MEESTE ÜKSIKMÄNG

Neljandat aastat järjest olid meistrivõistluste finaalis samad mängijad – Raul Must (Tondiraba SK) ja Karl Kert (Veeriku Badminton). Seni oli seis kolm-null ja nüüd neli-null. Karjääri lõpusirgel tegutsev Must suutis Eesti meistrivõistluste meeste üksikmängus 2006. aastal alustatud suurepärast seeriat jätkata ja võita kahes geimis 21:16, 21:11.

Avageimis jäi Must intervalliks taha 8:11, kuid suutis mängu tasakaalustada ning viigiseisult 16:16 valitses mängu, sundides Kerti viiel pallivahetusel järjest eksima. Teises geimis saatis vastased joogipausile Musta ründelöök eduseisuks 11:8. Tartlane suutis küll veel viigistada (11:11), kuid see oli ka kõik. Finaali viimased kümme punkti langesid järjepanu Musta kasuks.

Eeldades, et tulevikus näeme Raul Musta meistrivõistlustel vaid noorte sulgpallurite juhendajana, siis tema numbrid aastatest 2003–2022 jäid sellisteks: medaleid kokku 30, kuldasid 25, hõbedaid 3 ja pronkse 2. Kuldadest 17 tulid üksikmängus ning 4 nii mees- kui ka segapaarismängus. Kuldade arvult on ta meistrivõistluste edukaim meesmängija läbi aegade, kuid medalite üldarvult jääb edetabelit juhtima Heiki Sorge 35 aurahaga (neist 21 kullad).

Pronksi teenis poolfinaalis Mustalt geimi näpanud Tauri Kilk (Triiton), alistades klubikaaslase Mihkel Taltsi 21:9, 21:13.

F         Raul Must (Tondiraba SK, 1) – Karl Kert (Veeriku Badminton, 2) 21:16, 21:11

NAISTE PAARISMÄNG

Kui platsil on vastamisi maailma edetabeli 47. ja 1071. paar, siis võib tõenäolist võitjat ka kinnisilmi ennustada. Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel mängisid finaalis oma esimese ühise kulla võitmiseks Kertu Margusega Tartust ja Editha Schmalziga Tallinnast ning jäid pingevabas õhkkonnas oodatult peale 21:10, 21:8. Marranist sai seekordsete meistrivõistluste esimene kahekordne võitja, Rüütel teenis segapaarismängu hõbeda kõrvale kulla. Marran on alates 2015. aastast Eesti tähtsaimalt jõuproovilt noppinud nüüd 14 (5+6+3) medalit, Rüütel alates 2011. aastast 15 (5+6+4) medalit.

Pronksimäng lõppes peaaegu sama kiiresti kui finaal, sest kogenud Hannaliina Piho ja Sale-Liis Teesalu (TÜASK) said Lumikki Liiase (Triiton) ja Marija Paskotši (Tondiraba SK) üle võidu vormistatud samuti kahe geimiga.

F        Kati-Kreet Marran / Helina Rüütel (Triiton, 1) – Kertu Margus (TÜASK) / Editha Schmalz (Tondiraba SK, 3) 21:10, 21:8
3/4     Hannaliina Piho / Sale-Liis Teesalu (TÜASK) – Lumikki Liias (Triiton) / Marija Paskotši (Tondiraba SK) 21:13, 21:7

PAIGUTUSED
1 – Kati-Kreet Marran / Helina Rüütel (Triiton)
2 – Catlyn Kruus (Triiton) / Ramona Üprus (TÜASK)
3 – Kertu Margus (TÜASK) / Editha Schmalz (Tondiraba SK)
4 – Emili Pärsim / Marelle Salu (Triiton)

MEESTE PAARISMÄNG

Kristjan Kaljurand ja Raul Käsner (TÜASK) pikendasid enda valitsusaega kaheksale aastale, sest kullamängus alistati teine Tartu paar Mikk Järveoja (TÜASK) ja Mihkel Talts (Triiton) 21:14, 21:19. Avageimis pääsesid tiitlikaitsjad ette 11:3 ja 16:9, kuid pakkusid siis ka vastastele võimalusi. Järveoja ja Talts jõudsid nelja punkti kaugusele (14:18), kuid viimased kolm punkti langesid ülikooli meeste kasuks. Teist geimi juhtisid pikka aega Järveoja ja Talts (intervalliks 11:8) ent edu hoia ei suudetud. Viigist 15:15 sai korraks veel kolmene edu (18:15), kuid sinisärkides meistrid survestasid lõpu nii hästi, et otsutavad punkti langesid nende kasuks 6:1. Käsner lahkus Kalevi hallist kahe kullaga.

Karl Kert teenis lisaks üksikmängu hõbedale paarismängu pronksi, sest koos klubikaaslase Rainer Kaljumäega alistati Tallinna noored Mario Kirisma ja Robin Schmalz 21:19, 21:15.

F        Kristjan Kaljurand / Raul Käsner (TÜASK, 1) – Mikk Järveoja (TÜASK) / Mihkel Talts (Triiton, 2) 21:14, 21:19
3/4     Rainer Kaljumäe / Karl Kert (Veeriku Badminton) – Mario Kirisima / Robin Schmalz (TSKeskus, 3) 21:19, 21:15