Jaapanlased võitsid Birminghamis kolm finaali

Maailma mainekaimat sulgpalliturniiri peeti tänavu juba 114. korda. Yonex All England Open Badminton Championships 2022 tõi Birminghami Utilita Arenasse kokku kogu selle pallimänguala koorekihi, et jagada ühe miljoni dollari jagu auhinnaraha (üksikmängu võitja teenis 69 300; võitjapaari peale anti 73 260 USA dollarit) ning koguda kopsakaid edetabelipunkte (turniiri kategooria Super 1000 andis võitjale lisaks 12 000 punkti).

Meeste üksikmängus sai ajalooline tabel juurde uue kahekordse võitja. Läinud aasta suvel Tokyo olümpial võidutsenud ja maailma edetabeli tipus jaapanlase Kento Momota välja vahetanud Viktor Axelsen tegutses veatult, sest ei loovutanud viies kohtumises vastastele ainsatki geimi. Finaalis alistas 2020. aastal esimest korda võidutsenud ning aasta varem finaalis Momotale ning mullu malaislasele Zii Jia Lee’le alla jäänud taanlane Lakshya Seni (India) 21:10, 21:15. Viimane oli nädal varem enneaegselt (poolfinaalis) lõpetanud Axelseni pürgimused võita German Open, kuid jäi nüüd taanlase kivikõva kaitse vastu hätta.

Eelmine esireket Momota jäi seekord pidama veerandfinaali, kus kaotas kolmes geimis mullusele võitjale Lee’le. Viimane pidi omakorda poolfinaalis tunnistama Seni paremust (kolmas geim 19:21).

Viktor Axelsen. Foto: bwfbadminton.com

Naiste üksikmängus võidutses maailmameister Akane Yamaguchi, kes Birminghamis alustas turniiri 21:13, 21:13 võiduga meie Kristin Kuuba üle. Poolfinaalis mängis teise asetusega jaapanlanna üle valitseva olümpiavõitja Yufei Chen’i (Hiina) 21:11, 21:13 ning finaalis parandas 2018. aastast pärinenud iluvea, sest tookord kaotas ta Tzy-ying Tai’le (Taiwan) kahes geimis. Toonase kordusfinaali tühistas Se-Young An (Lõuna-Korea), saades poolfinaalis maailma esireketist jagu 21:19, 21:13. Esikohamängus lõppesid mõlemad geimid 24-aastase Yamaguchi eduks 21:15, 21:15. Tiitlikaitsja Nozomi Okuhara (Jaapan) kaotas veerandfinaalis kahes geimis Tai’le.

Kodusel olümpial vaid ühe medali võitnud jaapanlased said esikoha veel kahes finaalis, kuhu nad jõudsid. Naiste paarismängus särasid Nami Matsuyama ja Chiharu Shida. Positiivses mõttes agressiivselt mänginud jaapanlannad ei loovutanud vastastele ainsatki geimi ning finaalis löödi kindlalt Hiina paari Shuxian Zhang – Yu Zheng 21:13, 21:9.

Segapaarismängus 2018 ja 2021 võidutsenud Yuta Watanabe ja Arisa Higashino lisasid enda aktivasse kolmanda ühise All Englandi krooni, kusjuures Watanabel on neid  nüüd koos juba viis. Tokyos oma kodumaale ainsa medali (pronksi) toonud segapaar võitis valitsevaid olümpiavõitjaid Hiinast Yilyu Wangi ja Dongping Huangi mõlemas geimis 21:19, kulutades karika võitmiseks 58 minutit. Poolfinaalis olid jaapanlased veenvalt (21:14, 21:15) paremad mullu maailmameistriks kroonitud tailastest Dechapol Puavaranukrohist ja Sapsiree Taerattanachaist.

Meespaarismängus valitsesid indoneeslased, sest neid jõudis poolfinaali kolme paari jagu ning esikohamäng oli ainult nende vahel. Esikoha said mõningase üllatusena seni vähetuntud Muhammad Shohibul Fikri ja Bagas Maulana, kelle senine parim tulemus oli finaalivõit Super 100 kategooria turniiril Hyderabad Open.

Birminghamis mängisid noorukid kartmatult ning selle tasuks olid kahes viimases kohtumises võidud tabeli esimese ja teise üle. Poolfinaalis võitsid Fikri ja Maulana kaasmaalased Marcus Fernaldi Gideoni ja Kevin Sanjaya Sukamuljo (meistrid 2017 ja 2018) 22:20, 13:21, 21:18 ning finaalis Mohammad Ahsani ja Hendra Setiawani (meistrid 2014 ja 2019) 21:18, 21:13. Kaheksa parema seas mängiti auti maailmameistrid Takuro Hoki ja Yugo Kobayashi Jaapanist.