Eesti pani EM-i avapäeval Ukraina kotti!

Neljapäeval, 29. oktoobril Soome suusapealinnas Lahtis alanud juunioride Euroopa meistrivõistlustel sulgpallis teenis Eesti koondis võistkonnavõistluse avapäeval väärtusliku võidu, kui neljanda alagrupi avakohtumises kindlustati teise asetusega Ukraina vastu juba nelja kohtumisega võiduks piisav 3:1 eduseis, mis lõpuks vormistati 4:1-ks. Eelmisel EM-il 2018 Tallinnas oli ukrainlastele just sama skooriga kaotatud.

Esimesena tulid platsile segapaarid, meie poolelt valitsevad juunioride Eesti meistrid Oskar Männik ja Ramona Üprus ning Ukraina eest Vjatšeslav Jakovlev ja Polina Tkatš. Avageim kulges ukrainlaste mõnepunktilise juhtimise tähe all, seisult 16:14 läksid vastased ette 20:14 ning võitsid 21:16. Teises geimis juhtis Eesti paar 12:8, kuid vastased vähendasid meie edu ühele punktile (12:11). Seejärel leidsid Männik ja Üprus aga hea kindluse, saavutades seitse punkti järjest ning geim võideti 21:12. Kolmandaks geimiks jätkus ukrainlastel vastupanuks püssirohtu vaid seisuni 2:2. Tartlasted spurtisid ette 11:4, võitsid geimi 21:14 ning kogu 34 minutit väldanud kohtumise 2:1.

Tauri Kilk. Foto: Oleg Harchenko / ESL

Tauri Kilk kasvatas Eesti edu kiiresti 2:0 peale. Triitonlasel kulus ukrainlase Yevheni Stolovoi alistamiseks vaid 23 minutit, punkte loovutas ta vastasele geimides vastavalt 14 ja 13.

Catlyn Kruusil oli seejärel võimalus Eestile juba võit kindlustada, kuid naiste üksikmängu avageimis pidi ta tunnistama Polina Buhrova paremust. Vaheajaks juhtis vastane 11:6 ning võitis geimi 21:17. Teises geimis pääses Kruus ette 10:3 ja 11:4, kuid mängu jätkudes tuli Buhrova kahe punkti kaugusele (10:12). Murrangut õnneks siiski ei tulnud ning geim Kruusile 21:17. Otsustavas geimis sai algedu ukrainlanna (11:7), kuid Kruus jõudis viigini (11:11) ning edasi järkus juba punkt-punkti mäng. Kruus juhtis veel 19:18, kuid viimased kolm punkti noppis vastane. 21:19 ja kogu mäng seega Ukrainale.

Mis Kruusil üksikmängus tegemata jäi, tegid ära Mario Kirisma ja Oskar Männik meeste paarismängus. Volodimir Koluzajevi ja Vitali Reva vastu hoitis mõlemas geimis initsiatiivi ning see tõi ka edu. Avageimi lõpus saadi ette 19:17 ja võideti 21:18, teises geimis tehti paljuski otsustavaks saanud 5:0 spurt viigiseisult 4:4. Eestlaste 18:11 eduseisul võitsid Koluzajev ja Reva küll neli punkti tagasi, kuid teiselt matšpallilt võitsid Kirisma ja Männik 21:17.

Kohtumise lõpetasid naispaarid, Eesti poolt Kruus ja Üprus ning Ukraina särgis Buhrova ja Maria Stoljarenko. Ukrainlannad olid esimeses geimis veidi paremad ja võitsid 21:18. Sinikollased juhtisid ka suurema osa teisest geimist, kuid põnevaks kujunenud geimi lõpus olid tartlannad kindlamad ning viisid 23:21 ülekaaluga võitja selgitamise kolmandasse geimi. Valusalt käest antud geimilõpp kajastus Ukraina paari mängus otsustava kolmanda geimi alguses, sest Kruus ja Üprus pääsesid hõlpsasti ette 5:0 ning intervalliks 11:5.  Lähemale kui neli punkti ukrainlannad enam ei pääsenudki. Kruusi hani lõpetas geimi kolmandalt matšpallilt 21:16.

Võidukalt alustas ka meiega samasse alagruppi kuuluv tiitlikaitsja Prantsusmaa, kes nelja kohtumise järel juhtis Šveitsi vastu 3:1. Alagrupi viies liige Sloveenia oli avapäeval mänguvaba. Reede hommikul alates kella 9-st on Eesti vastaseks Prantsusmaa, Šveitsi ja Sloveeniaga kohtutakse laupäeval.

17 registreerunud võistkonnast on võistlustulle jäänud 16, sest kolmandas alagrupis koos Serbia, Itaalia ja Hispaaniaga mängima pidanud Leedu koondis võeti turniirilt maha pärast seda kui üks nende sulgpallur andis positiivse koroonaproovi.