Eesti juuniorid Euroopas kaheksa hulgas!

Soomes Lahtis peetavatel juunioride Euroopa meistrivõistlustel sulgpallis võitis Eesti koondis laupäeva hommikul Šveitsi 3:2 ning õhtupoolikul Sloveenia 5:0 ning jõudis selle võistluse ajaloos esmakordselt kaheksa parema sekka. Pühapäeva hommikul kell 10 algavas veerandfinaalis on Eesti võistkonna vastaseks Hispaania juuniorid, kes Lahtis võitnud alagrupis Itaalia 4:1 ja Serbia 3:2. Võitjal on medal käes, sest sel võistlusel pronksimängu ei peeta. Selle paari võitja vastaseks poolfinaalis on kas Taani või Rootsi. Tabeli alumises pooles kohtuvad veerandfinaalides Serbia – Prantsusmaa ja Saksamaa – Venemaa.

Šveitsiga 3:2

Vastasseisu trikoloori- ja ristilipumaa ehk Eesti ja Šveitsi vahel vahel avasid segapaarid. Oskar Männik ja Ramona Üprus alustasid pallivahetust Arthur Boudier’ ja Caroline Racloziga. Esimene geim oli tasavägine, kuid eestlastel õnnestus viimast korda juhtida 10:9. Vaheajale mindi šveitslaste 11:10 eduseisul, mängu jätkudes libisesid vastased vaikselt ette. 13:10-st sai kiiresti 18:13 ning meie segapaari kaks järjestikust tõrjet võrku kinkisid šveitslastele esimeselt geimpalli, mis ka realiseeriti. 21:14 võit tosina minutiga. Teise geimis juhtisid Männik ja Üprus vaid 1:0, intervalliks olid Lahtis kolmest segamängust kaks võitnud Boudier ja Racloz ees 11:8. Korraks jõudis meie paar veel ühe punkti kaugusele (17:18), kuid see oli ka kõik. Šveitsi paar võitis teiselt matšpallilt 21:18. Eesti – Šveits 0:1.

Tauri Kilk. Foto: Oleg Harchenko / ESL

Meeste üksikmängus oli Euroopa U-17 edetabelis teisel kohal paikneva Tauri Kilgi vastaseks sama tabeli 98. koha hoidja Mathis Chanthakesone. Kahe 16-aastase mängumehe duellis oli selge paremus eestlase poolel. Avageimis jõuti intervallini seisul 11:2 Kilgi kasuks. Mängu jätkudes andis Kilk ka vastasele veidi hingamisruumi. Too parandas vahe 9:15-le, kuid ohtlikuks ei saanud. Üheksa minutiga oli lugu lõppenud seisuga 21:13. Teises geimis suutis Chanthakesone meie mehega veidi kauem sammu pidada. Vaheajaks oli Kilk ees 11:9, edasi juba 16:11 ja 18:13. Lõpp saabus rabakuga esimeselt matšpallilt seisuks 21:15. Eesti – Šveits 1:1.

Naiste üksikmängus sai sel turniiril teist korda oma oskused mängu panna Catlyn Kruus. Kui ukrainlanna vastu jäi kolmanda geimi lõpus veidi õnnest vajaka, siis Lucie Amiguet’ vastu mängides näitas tartlanna tõelist võitlejaloomust, eriti avageimis. Alguses ei suutnud Kruus kuidagi juhtima pääseda, ehkki poolajapausini oli seis kuus korda viigiline. Seitsmenda viigi (11:11) järel spurtis Amiguet peamiselt Kruusi eksimustest ette 17:11 ja 18:13, kuid see ei tähendanud veel võitu. Tartlanna viigistas 18:18 ning ehkki šveitslanna sai veel korraks edu (19:18), saavutas järgmised kolm punkti Kruus. Neist teine viis ta selles kohtumises esimest korda juhtima ning kolmas kindlustas geimivõidu 21:19.

Ka teises geimis jäi Kruus alguses tagaajajaks (3:7), kuid leidis siis kindluse. Kohtumise viimane viik oli 9:9, vaheajaks oli ees Kruus 11:9 ning arendas edu mängu jätkudes 14:9-le. BWF-i juunioride edetabelis 310. kohal paikneva Amiguet’ vastupanu oli sellega ka murtud ning edetabeli 49. reket Kruus võitis geimi esimeselt matšpallilt 21:12. Eesti – Šveits 2:1.

Üldvõiduks vajaliku kolmanda võidupunkti võinuks Eestile tuua meespaar Mario Kirisma – Oskar Männik, ent  Arthur Boudier ja Nicolas Franconville suutsid šveitslaste lootused veel elus hoida. Ligi veerand tundi kestnud esimeses geimis oli initsiatiiv šveitslastel, kuid pärast nende 13:11 eduseisu vahe enam ühest punktist suuremaks ei paisunud. Seisul 20:19 oli Šveitsi paaril kasutada esimene geimpall, kuid see edu ei toonud. Hoopis Kirisma ja Männik suutsid end kolm korda eduseisu mängida (21:20, 22:21 ja 23:22), kuid otsustav punkt ei tahtnud ka neil kuidagi tulla. Ja jäigi lõpuks tulemata. Šveitslased võitsid ligi veerand tundi kestnud geimi oma teiselt geimpallilt 25:23. Teisest geimist pole suurt midagi rääkida. Tallinna ja Nõo kombinatsioon jäi kohe taha 4:11 ning kaotas veidi enam kui kümne minutiga 11:21. Eesti – Šveits 2:2.

Tartlannad Catlyn Kruus (vasakult kolmas) ja Ramona Üprus (paremalt kolmas) on Lahtis mänginud Eesti meistrite vääriliselt. Foto: Triiton

Mõlema koondise jaoks pidid kastanid tulest päästma naispaarid, meilt Kruus ja Üprus, alpiriigi poolt Julie Franconville ja Caroline Racloz. Avageimi „soojenduse“ võitsid küll šveitslannad 4:3, kuid see jäi ka nende viimaseks juhtimiseks selles kohtumises. Poolajaks olid Kruus ja Üprus ees 11:7 ning geimi teises pooles teenisid vastased vaid kolm punkti lisaks. 21:10 üheteistkümne minutiga. Teine geim oli analoogne esimesega. Tartlannad ees 9:3, 11:6, 17:7 ja lõpuks 21:10. Eesti – Šveits 3:2.

Sloveeniaga 5:0

Neljandas alagrupis teise koha lõplik vormistamine jäi laupäeva õhtusse, mil viimaseks vastaseks oli seni kõik kohtumised kaotanud Sloveenia. Eestlaste vastu mängides sloveenid silma pähe ei saanudki. Kõige lähemal oldi sellele meeste paarismängus, kui Gal Bizjak ja Rok Kuprivec juhtisid Mario Kirisma ja Oskar Männiku vastu kolmandas geimis 20:18, kuid kaotasid selle lõpuks 23:25. Esimese geimi võitsid meie mehed 21:17, teise sloveenid 21:12. Ülejäänud neli vastasseisu olid üsna ühepoolsed. Tauri Kilk võitis endast kaks aastat vanema Miha Masteni 21:16, 21:12, Catlyn Kruus alistas Anja Jordani 21:10, 21:12, Männik ja Ramona Üprus juhatasid kohtumise sisse 21:14, 21:9 võiduga Jan Babniku ja Taja Pipani üle ning Kruus ja Üprus lõpetasid matši 21:10, 21:14 võiduga Lina ja Taja Pipani üle.

Tiitlikaitsja Prantsusmaa võitis reede õhtul Sloveenia 5:0 ja viimases voorus ka Ukraina ning sai täisedu nelja võiduga esikoha. Teine oli kolm vastast alistanud Eesti ning kolmas kaks võitu kogunud Ukraina. Prantslastele 1:4 kaotanud, kuid Sloveeniast 4:1 jagu saanud Šveits kaotas reede õhtul Ukrainale 1:4 ja oli ühe võiduga neljas. Punaseks laternaks jäi 20 individuaalsest kohtumisest vaid ühe võita suutnud Sloveenia.

Esimesest alagrupist sai võitjana edasi Taani, kes viimases voorus oli 3:2 üle Saksamaast. Teises alagrupis mängis täiseduga Venemaal, teisena pääses veerandfinaali Rootsi. C-alagrupis peeti koroonaga nakatunud Leedu kojusaatmise järel vaid kolm mängu ning play-offi pääsesid Hispaania ja Serbia (omavahel 3:2).