Eesti juunioride koondis teenis EM-võistlustelt pronksi

Soomes Lahtis peetavatel juunioride Euroopa meistrivõistlustel sulgpallis võitis Eesti koondis pühapäeva hommikupoolikul peetud veerandfinaalis Hispaania 3:2 ning kindlustas endale sellega vähemalt pronksmedali. Üldvõiduks vajalikud võidupunktid tõid üksikmängudes Tauri Kilk ja Catlyn Kruus ning naispaar Kruus – Ramona Üprus. Õhtupoolikul peetud poolfinaalis kaotati esimese asetusega Taanile 0:3, kuid sellele vaatamata teeniti võistkonnana Eestile esimene medal Euroopa meistrivõistluste ajaloos. Varem (2015) on naiste paarismängus pronksi saanud Helina Rüütel ja Kristin Kuuba.

Eesti koondis juunioride EM-il 2020 Lahtis. Vasakult paremale: Tauri Kilk, Mario Kirisma, Oskar Männik, Ramona Üprus, Catlyn Kruus ja treener Heiki Sorge. Foto: Eesti Sulgpalliliit

Eesti – Hispaania 3:2

Teekond medali suunas algas segapaarismänguga, milles Oskar Männiku ja Ramona Üpruse vastasteks olid Ruben Garcia ja Candela Arcos. Eestlased jäid kohe tagaajajateks (1:4), poolajaks oli ees Hispaania paar 11:4 ning ehkki geimi teises pooles mäng tasakaalustus, võitsid geimi siiski Garcia ja Arcos 21:13. Teine geim kulges algusest peale meie paari dikteerimisel ja puhkepausile mindi 11:9 eduseisus. Juhiti juba 19:15, kuid siis lasti vastastel kosuda ning peagi oli tablool viik 19:19. Hispaanlastel oli seejärel kasutada neli matšpalli, neist viimane tõi ka edu seisuks 24:22. Eesti – Hispaania 0:1.

Meeste üksikmängus oli Tauri Kilgi vastaseks taas temast kaks aastat vanem mängija, 18-aastane Miguel Esteve. Juunioride maailma edetabelis on Kilk 84., hispaanlane 106. kohal. Kohtumise algus oli meie noormehe poolt bravuurikas – 7:0. Poolajaks suutis Esteve küll veidi vahet vähendada (11:7), kuid murrangut tuua tal ei õnnestunud. Kilk juhtis 15:12, 18:15 ja 20:17 ning võitis teiselt geimpallilt 21:18. Teise geimi algus oli tasavägine ning paar korda pääses Esteve isegi juhtima, kuid poolajapausi (11:9 Kilgile) järel lõi tartlane nii teravalt, et hispaanlase tõrjetest maandus pall korduvalt võrgus. Kilk läks ette 15:10 ja 17:12 ning võitis teiselt matšpallilt 21:15. Eesti – Hispaania 1:1.

Catlyn Kruus. Foto: Oleg Harchenko / ESL

Naiste üksikmängus astus Catlyn Kruusile vastu BWF-i juunioride edetabeli 27. reket Lucia Rodriguez. Samas tabelis enne EM-i 49. kohal paiknenud eestlanna tundis end platsil koduselt, minnes ette 5:3, 8:5 ja 11:6. 16-aastane hispaanlanna vähendas vahet ja jõudis korraks ka viigini (15:15), kuid initsiatiiv jäi siiski Kruusile. 19:15 eduseisust loovutas ta vastasele küll veel kolm punkti järjest, kuid realiseeris esimese geimpalli seisuks 21:18. Teises geimis oli Rodriguez intervalliks ees 11:7, kuid Kruus ei jäänud palju maha ning pallivahetuste edenedes astus samm-sammult lähemale. Kaotusseisu 15:16 muutis triitonlanna 20:16 eduseisuks (!) ning lõpetas 28 minutit kestnud kohtumise tulemusega 21:16. Eesti – Hispaania 2:1!

Meeste paarismäng oli veel 16-aastaste juunioride mõõduvõtt, kus Lahtis ühe võidu ja ühe kaotuse saanud Jacobo Fernandez ja Ruben Garcia olid meie Mario Kirismast ja Oskar Männikust mõlemas geimis pisut kindlamad, eriti otsustavate punktide mängimisel. Avageimis jäid meie noormehed kiiresti 1:6 kaotusseisu, kuid 7:1 spurdi najal roniti sellest august kenasti välja ning puhkepausiks oldi ees 11:9. Asi hakkas kiiva kiskuma mängu jätkudes, kui eduseis sulas kiiresti kaotusseisuks 14:15. Viimane viik oli 16:16, hispaanlased läksid ette 18:16 ning võitsid 11 minutit väldanud geimi 21:18. Teises geimis said individuaalturniiriks kolmandana tabelisse paigutatud Fernandez ja Garcia puhkepausiks ette 11:7 ning vähemaks kui kolme punkti Kirisma ja Männik kaotusseisu enam mängida ei suutnud. Geim kaotati 16:21. Eesti – Hispaania 2:2.

Otsustavaks sai nii nagu laupäeval Šveitsi vastugi naiste paarismäng. Lahtis seni vaid Prantsuse paarile alla jäänud Catlyn Kruus ja Ramona Üprus jätkasid ka närve söönud õhkkonnas tublilt. Candela Arcose ja Lucia Rodriguezi vastu mängides tunnistati avageimis viimast korda viigiseisu 4:4. Poolajaks olid tartlannad ees 11:7, edasi 15:11 ja 18:12 ning geim võideti kuraditosina minutiga 21:15. Medali toonud teises geimis jätkati hea koostöö ja kindlusega ning poolajaks saadi edu 11:4. Hispaanlannade vastupanu oli murtud ning vaid tosina minutiga vormistati lõppseisuks 21:10. Eesti – Hispaania 3:2!

Taani – Eesti 0:3

Taani ja Eesti poolfinaalist oli raske midagi ulmelist oodata, sest meie vastaste juuniorid on võistkonnana tulnud Euroopa meistriks tosin korda, meie sulgpallureile on seekordne medalivõtt võistkondlikult alles esimene. Võitja selgitamiseks läks vaja minimaalset kolme kohtumist ja kuut geimi. Punktid taanlaste kasuks 126:73 ning eks see miinus 53 olegi praeguse jõudude vahekorra peegeldus.

Segapaarismängus olid Oskar Männiku ja Ramona Üpruse vastasteks Mads Vestergaard ja Clara Løber. Võimsa kehaehitusega meespool ja lühike, aga nobe naispool kiirustasid kohe ette 5:1 ning olid intervalliks juhtimas 11:6. Üheksa minutit kestnud geim sai otsa siis, kui eestlastel oli koos 12 punkti ning taanlased teenisid oma 21. Teises geimis juhtisid Vestergaard ja Løber poole peal 11:4, kuid lõpuks jäi skoor taas viisakuse piiridesse 21:11.

Tauri Kilk ei lasknud BWF-i juunioride edetabelis neljandal kohal paikneva ja esmaspäeval algaval individuaalturniiril Christo Popovi järel teist asetust omava Mads Juel Mølleriga mängides endast üle sõita, võites teises geimis nii mõnegi pika palliralli. Esimene geim kuulus siiski täiega 17-aastasele taanlasele, kes spurtis ette 6:1 ja 11:3 ja võitis üheksa minutiga 21:8. Teine geim oli hoopis võrdsem. Geimi esimese veerani lõpuks oli taanlase eduseis vaid 8:7, pärast vaheaega saavutas Kilk kolm punkti järjest ning vähendas vahe viimast korda ühele punktile seisuks 10:11. Edasi kogunes vastasel aga eksimusi vähem, Juel Møller pääses ette 15:10 ning seda edu enam ei loovutanud. Taanlane võitis 21:14, kuid kogu kohtumine kestis siiski 27 minutit.

Frederikke Østergaardi ja Catlyn Kruusi üksikmäng jäi selle poolfinaali viimaseks. Ka selle paaris osutas Triitoni kasvandik favoriidile väärikat vastupanu. Taanlanna juhtis puhkepausiks 11:5, kuid geimi teise poole Kruus isegi ühe punktiga (11:10) võitis. Üheksa minutit väldanud ja tulemusega 21:16 lõppenud geimile tuli lisaks neli minutit pikem geim, milles Kruus mõned korrad ka juhtis (viimati 7:6). Vääramatu jõud tegi lõpuks siiski oma töö – Østergaard võitis 21:12 ning Taani marssis finaali.

Kui võitja selgitamiseks läinuks tarvis ka neljandat mängu, siis meeste paarismänguks olid valmis Mario Kirisma ja Oskar Männik ning individuaalturniiril seitsmenda asetusega Christian Faust Kjær ja Marcus Rindshøj. Viigiseisu 2:2 korral otsustanuks finaali pääseja Catlyn Kruusi ja Ramona Üpruse kohtumine Clara Løberi ja Mette Wergega (individuaalturniiril kaheksas asetus).

Euroopa meistri selgitavad esmaspäeval, 2. novembril kell 10 algavas matšis Taani ja tiitlikaitsja Prantsusmaa. Viimased alistasid oma poolfinaalis Venemaa 3:1.