Raul Mustal kolmest kolm: kuningat ei tagandatud troonilt ka Tartus

Eesti GP-sarja kolmas osavõistlus päädis pühapäeval finaalidega Tartu Ülikooli spordihoones. Meistriliigas juhtus sedakorda nii, et üle ühe esikoha ei saanud tipptegijatest keegi ning duubeldamise võimaluski oli vaid ühel mängijal. Ent kõigest järjekorras.

Meeste üksikmängus lubas Raul Must pärast Tokyo olümpiat, et hakkab tippsulgpalliga lõpetama. Uuel hooajal on ta GP-sarjas osaledes selle lõpetamisega algust teinud, aga aastatega saavutatud tasemelt lahkumine näib olevat keeruline ettevõtmine. Oktoobris Jüris alistus Mario Kirisma talle finaalis 15:21, 15:21, kuu aega hiljem samas võitis Must Karl Kerti 21:18, 19:21, 21:10. Nüüd Tartus oli novembrikuise finaali kordus ning enam kui tunni kestnud heitluse järel jäi taas peale Must – 18:20, 21:14, 21:19.

Esikohamäng pakkus elamust oma rohkete rütmimuutuste, hanitamiste ja rabakute tulevärgiga. Avageimi joogipausiks juhtis Kert 11:8, kuid Must ei lasknud vahet suureks paisuda ning läks omakorda juhtima 15:14. Viigiseisult 17:17 õnnestus Kerdil aga kahe järjestikuse rabaku toel ette pääseda 19:17 ning võrgu kohal ette jäänud palli punktiks löömine kinkis talle kaks geimpalli. Esimese neist suutis Must tõrjuda, teist, võrgu ette hanitatut, enam mitte.

Teises geimi alguses pääses Must ette 8:2 ning juhtis intervalliks 11:4. Puhkehetk tuli rohkem kasuks Kerdile, kes parandas kaotusseisu 10:12-le, kuid loovutas seejärel omakorda vastasele kolm punkti järjest. Pikad pallirallid sobisid seejärel rohkem Mustale, kes pääses juhtima 20:14 ning viis esimeselt geimpallilt seisuga 21:14 heitluse kolmandasse geimi.

Raul Must (paremal) ja Karl Kert. Foto: Triiton

Kert alustas otsustavat geimi agressiivsemalt, kuid 2:0 algedu sulas kiiresti ning Must jõudis viigini. Pikad pallivahetused hakkasid mõlemale mängijale rusuvalt mõjuma, eriti valus oli vaadata Musta kannatusi. 7:5 eduseisul varises mees pärast järjekordset rallit põrandale ning enda kogumiseks oli vaja väikest pausi paluda. Uskumatu, kuid 7:7 oli selle kohtumise viimane viigiseis. Must suutis oma löökide arsenali oskuslikult kasutades pääseda ette 11:8 ja 15:11 ning ehkki korraks kõlksasid finalistide reketid isegi võrgu kohal kokku, jõudis seisul 20:17 esimese matšpallini Must. Kert ei andnud siiski veel alla, täpne ründelöök piki piiri ja rabak nullisid esimesed kaks geimpalli, kuid Musta rabak väljaku taganurka lõpetas matši siiski tema kasuks.

Naiste üksikmängus saadi võitja selgeks kahe geimiga, Helis Pajuste (Raul Musta SK) võitis Ramona Üprust (TÜASK) avageimis 9:14 kaotusseisu jäämisest hoolimata 21:15. Teises geimis oli Pajuste joogipausiks ees 11:4 ning ehkki 16:6 pealt mängis Pajuste üksteist punkti maha, suutis ta võiduks vajaliku kuuenda enda kontole saada seisuks 21:17. Pajuste on nüüd kolmest etapist võitnud kaks, vaid esimesel turniiril tuli tal finaalis tunnistada Catlyn Kruusi (Triiton) paremust.

Segapaarismängu finaalis oli samuti kirge (vähemalt kolm reketit vajasid pärast seda finaali uut keelestamist!), sest Eesti parima mees- ja parima naispaari liikmed olid väljaku erinevatel pooltel. Kristjan Kaljurand (TÜASK) ja Helina Rüütel (Triiton) juhtisid avageimis Raul Käsneri ja Kati-Kreet Marrani (Triiton) vastu algusest lõpuni ning võitsid 21:15. Teist geimi alustasid paremini Käsner ja Marran ning nüüd polnud Kaljurannal ja Rüütlil kordagi tablool neist rohkem punkte. Viimane viigiseis oli 9:9, puhkepausi järel läksid Käsner ja Marran ette 17:11 ja võitsid geimi 21:17.

Kolmandaks geimiks äsjaseid viigistajaid paraku enam ei jätkunud. Kaljurand ja Rüütel said kiire algedu 5:0 ning initsiatiivi enam käest ei andnud – 11:3, 18:8 ja 20:11. Lõpetamine venis küll veidi pikale, kuid neljas matšpall tõi siiski oodatu – 21:14. Kaljurand ja Rüütel on nüüd võitnud kaks etappi järjest.

Viimane finaal oli nooruse pidupäev. Laupäeva õhtul valitseva Eesti meisterpaari Kaljurand – Käsner finaalikohata jätnud juunioriealised Tauri Kilk (Triiton) ja Robin Schmalz (TSKeskus) võitsid ka esikohamängu. Teises ringis Marrani ja Rüütli eksperimendi end meeste maailmas proovile panna lõpetanud Karl Kert (Raul Musta SK) ja Robert Kasela (Triiton) alistati 21:16, 21:14. Kahe geimiga piirdunud finaal ei tähenda, et vanemad midagi võitluseta oleks andnud, näiteks avageimis mängiti end 12:17 kaotusseisust 16:18 peale ning teises oldi ees 4:3, kuid kokkuvõttes eksiti noorest rahvast siiski pisut enam. Kolmel etapil on nüüd võitjaks kroonitud erinev paar, vaid Schmalzil on kaks võitu, sest esimesel turniiril oli tema partneriks teine Eesti koondislane Mario Kirisma, nüüd Kilk.

Madalamad liigad

Lahingud esiliigas ei andnud samuti ainsatki mitmekordset võitjat. Triitoni rahval läks selles grupis kõige paremini meeste üksikmängus, kus Hannes Hani võitis finaalis Siim Oskar Liivlat 21:17, 21:19 ning kolmas oli Art Richard Müürsepp. Naiste üksikmängus kindlustas Romili Vakk endale esikoha ja Liispet Leemet kolmanda koha juba laupäeval. Meespaarismängus saatis edu Erko Kasekampi (Triiton) ja Teet Smidti (Veeriku Badminton), kes esikohamängus oskasid Hani ja Müürsepa vastu kõik kolm geimi lõpetada võrdse tulemusega 21:18, neist esimene kaotati, teine ja kolmas võideti. Segapaarismängus suutsid Anton Berik ja Lumikki Liias enda kasuks kallutada finaali tondirabalaste Mario Saunpere ja Katre Soone vastu, võites 21:9, 16:21, 21:19. Naispaarismängus jäi Külli Eiche (Tallinna SK) ja Kätrin Lepa laeks seekord poolfinaal.

Teises liigas käisid meesüksikmängu eest auhindu vastu võtma meie Oliver Hani ja Karl Mattias Pedai. Finaali võitis esimene 21:19, 21:16. Ka naiste finaal oli Triitoni siseasi, selles alistas Annabel Mutso Emma Themase 13:21, 21:18, 21:10. Hani ja Jürgen Orav mängisid end finaali meeste paarismängus, kuid esikoha napsasid neilt 21:9, 21:15 üleolekuga pärnulased Carlo Antonio Fogelberg ja Martti Meen.

Kolmandas liigas sai meeste üksikmängus esikoha Taaniel Mehine (Veeriku Badminton), võites finaalis Andrei Ignashevit (Triiton) 21:18, 21:13. Naiste üksikmängus tõid Triitonile kolmikvõidu Roosi Uusen, Keidi Kaasma (finaal Uusenile 19:21, 21:11, 21:19) ja Katarina Pärli. Meeste paarismängus oli pjedestaalil kolm Triitoni mängijat. Kaspar Kaasik ühendas jõud Veeriku klubis harjutava Tauri Jõuduga ning Triitonis mängutarkust omandavad Maksim Krikuhhin ja Henri Tanila mängiti esikohamängus üle 21:17, 21:10. Naispaarismängu võitsid Katrin Kiisk ja Eve Mets (Puhja), Katarina Pärli ja Kädi Rosenthal (Triiton) olid finalistid.

GP-sarja neljas etapp peetakse kaks nädalat pärast Eesti meistrivõistlusi, 18. ja 19. veebruaril. Mängupaigaks on kolmandat korda sel hooajal Jüris paiknev Lenne Sulgpallikeskus.