Mihkel Laanes võitis Jelgavas kolm kulda, Helina Rüütel kaks

Koroonaviiruse uue tulemise tõttu vaid viie riigi (Läti, Leedu, Eesti, Saksamaa, Itaalia) sulgpallurite konkurentsis peetud Badminton Europe’i karikasarja Futures Seriesi taseme etapil Yonex Latvian Internationalil Jelgavas saatis eestlasi ja eelkõige tartlasi suur edu. Võidutseti kõigis viies mänguliigis, kusjuures meeste üksik- ja paarismängus oldi juba poolfinaalides vastamisi omavahel. Mihkel Laanes (Triiton) oli osaline kolmes finaalis ning võitis need kõik, Helina Rüütel (Triiton) naasis pikalt vigastuspausilt kahe esikohaga. Võimalikust 20 auhinnakohast hõivasid eestlased 12. Mõõduvõtt Jelgavas oli pärast märtsikuist Yonex All Englandit esimene rahvusvaheline turniir Euroopas, mille nime kõrvalt kadus märge selle ärajätmise või edasilükkamise kohta.

Meeste üksikmängus jõudis veerandfinaali seitse eestlast ning nelja parema seas oli kohta vaid tartlastel. Mõlemas poolfinaalis näidati lätlastele tasemel sulgpallimängu kolme geimi jagu. Mihkel Laanes võitis oma paarismängupartneri Mikk Järveoja (TÜASK) 21:15, 19:21, 21:13, Veeriku Badmintoni meeste omavahelises poolfinaalis oli Hans-Kristjan Pilve teatava üllatusena parem Eesti meistrivõistluste kahe viimase aasta finalistist Karl Kertist 16:21, 21:15, 21:18. Veerandfinaalis oli just Pilve see, kes ellimineeris eestlaste seltskonnast viimase „muulase“, alistades leedulase Mark Šamesi 21:19, 21:13.

Finaali avageimis jätkus võrdset mängu vaid seisuni 6:6. Siis pääses Laanes mõne punktiga ette  ning suurendas hingetõmbepausiks saavutatud 11:8 edu geimi lõpuks üheksale punktile (21:12). Pilve alustas teist geimi söakamalt, minnes ette 7:2. Edu sulas küll sama kiiresti kui see tuligi (7:7), kuid vaheajaks oli Veeriku klubi sulgpallur ikkagi ees 11:7 ning edasi enam pidurit ei kasutanud. 11:18 kaotusseisus ponnistas Laanes küll veel tugevasti, kuid seisul 18:20 teenis viimase punkti ikkagi Pilve. Kolmandas geimis juhtis Pilve vaid ühe korra (1:0) ning viimane viik oli 7:7. Sealt edasi leidis Laanes sobiva rütmi ning hoidis saavutatud mõõdukat punktiedu lõpuni. 38 minutit kestnud finaali viimase geimi võitis Laanes 21:16.

Naiste üksikmängus väärib kiidusõnu Catlyn Kruus (Triiton), kes eestlannadest ainsana nelja parema sekka jõudis ning lõpuks ka kogu turniiri võitis. Veerandfinaalis alistas ta oma klubikaaslase Helis Pajuste 21:11, 16:21, 21:15 ning pühapäeval poolfinaalis ka Katharina Finki (Itaalia) 21:18, 17:21, 21:15. Viimane oli avaringis olnud tasavägise heitluse järel kolmes geimis parem Ramona Üprusest (TÜASK).

Catlyn Kruus. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Finaalis oli tartlanna vastane teine Itaalia mängija Yasmine Hamza, kellele kaotas avaringis Kati-Kreet Marran. Esimene geim kulges vaheajani Hamza kergel juhtimisel (11:10), kaotusseisus 12:13 lülitas Kruus aga äkki sisse sellise käigu, millele vastane vasturohtu ei leidnudki. Tartlanna 8:2 spurt otsustas geimi saatuse. 21:15 sündis 11 minutiga. Teises geimis pääses Kruus ette 7:3, kuid edu arendada ei õnnestunud. Vastane viigistas 7:7 ja oli vaheajaks jälle 11:10 ees. Murdepunkt saabus selleski geimis Hamza 13:12 eduseisul. Kruus saavutas kolm punkti järjest, läks ette 15:13 ning rohkem vastane enam viigini ei jõudnud. Geim 21:16 Kruusile ning kogu finaali 25 minutiga.

Meeste paarismängus oli pühapäeval platsile asja vaid Eesti paaridel. Ühes poolfinaalis tegid viimasel kolmel aastal Eesti meistrivõistlustelt selles mänguliigis kaks hõbedat ja ühe pronksi noppinud Mikk Järveoja ja Mihkel Laanes tuule alla Artur Ajupovile (Veeriku Badminton) ja Tauri Kilgile (Triiton) 21:6, 21:15. Karl Kert (Veeriku Badminton) ja Mihkel Talts (Triiton) võitsid aga Oskar Männiku ja Rannar Zirki (Nõo SK) vastu mõlemad geimid 21:16.

Finaali avageimis oli seis kaheksa korda viigiline ning suurema osa ajast juhtisid Kert ja Talts, kuid mängumeeste punktide mängimisel olid esimese asetusega Järveoja ja Laanes kindlamad ning võitsid teiselt geimpallilt 22:20. Teine geim kulges algusest peale Kerti ja Taltsi juhtimisel ning ehkki vastased jõudsid korraks ühe punkti kaugusel (15:16), võitsid geimi Kert ja Talts 21:15. Otsustavas geimis oli viimane viigiseis 5:5, edasi olid ohjad juba Järveoja ja Laanese kätes, kes võitsid 21:13.

Mihkel Laanes ja Mikk Järveoja. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Naiste paarismängus pidid Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel tiitli kaitsmiseks võitma kolm mängu ning sellega saadi ka kenasti hakkama. Poolfinaali viis 21:13, 21:9 võit Läti paari Anna Kupča ja Jekaterina Romanova üle, pühapäeva hommikul teisel pool võrku reketit vibutanud veel üks Läti paar Eiprila Briede ja Annemarija Lorena Priede alistus 5:21, 4:21 ning finaalis polnud ka noorukestel itaallannadel Katharina Finkil ja Yasmine Hamzal tartlannade vastu väljavaateid. Kummaski geimis ei pääsenud vastased kordagi juhtima, Triitoni paari võiduskoor oli 21:11, 21:12. Rüütel on nüüd Jelgavas võidutsenud kolm aastat järjest, sest 2018 oli tema partneriks Läti suuruselt neljandas linnas peetud turniiril Kristin Kuuba.

Fink ja Hamza olid laupäeval lõpetanud Catlyn Kruusi ja Ramona Üpruse lootused nelja parema hulka jõuda. BWF-i juunioride edetabelis paarismängus vastavalt 27. ja 33. kohal paiknevad itaallannad võitsid esimese geimi 21:10 ja veidi tasavägisemalt kulgenud teise 21:16.

Segapaarismängus jõudsid mõlemad osalenud Eesti paarid poolfinaali ja lõpuks ka finaali. Oskar Männik ja Ramona Üprus võitsid lätlasi Andis Bērziņšit ja Arīna Babret 21:16, 21:10, Mihkel Laanes ja Helina Rüütel loovutasid teisele võõrustajate paarile Alens Zandovskisele ja Anna Kupčale geimides vaid 4 ja 5 punkti. Veel üks tartlaste finaal kulges Laanese ja Rüütli dikteerimisel, kes võitsid avageimi 21:15 ja teise 21:11.

Helina Rüütel ja Kati-Kreet Marran. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Triitoni klubi peatreener Mart Siliksaar oli Jelgavas kogetu üle loomulikult rõõmus. „Neli ja pool esikohta Triitonile pole paha tulemus. Suvine tubli töö, kus nädalas tehti kümme trenni, ning augustis Kilingi-Nõmmes peetud laager kandsid ilusaid vilju,“ ütles peatreener. „Catlyn Kruus tegi pühapäeval supermängud, mõlemad alistatud itaallannad on Euroopas noorte seas tegijad. Kiidan ka Mihkel Laanest, kes pidas pühapäeval kuus mängu ja võitis need kõik. Tema vastupidavus on jõudnud uuele tasemele,“ kiitis Siliksaar hoolealuseid ning lisas, et kui koroonaviirus uuesti levima hakkab, võib Jelgava turniir jäädagi tükiks ajaks viimaseks rahvusvaheliseks mõõduvõtuks meie maailmajaos.

Järgmiseks nädalalõpuks Vilniusesse kavandatud kuni 19-aastaste karikaetapil eestlased ei osale, 12. ja 13. septembril Lätis Siguldas peetaval kuni 17-aastaste turniiril kavatsetakse aga taas kaasa lüüa.