Kogu kuld Aasiasse, Euroopale kaks hõbedat ja üks pronks

Kopenhaageni Royal Arenas lõppesid pühapäeval sulgpalli individuaalsed maailmameistrivõistlused (TotalEnergies BWF World Championships 2023), mida on alates 1977. aastast peetud nüüd juba 28 korda. Kui mullu Tokyos peetud MM-il tuli üks kuld ka Euroopasse (Victor Axelsen meesüksikmängus), siis seekord võttis kõik kullad Aasia. Edukaim oli Lõuna-Korea, kelle mängijad võidutsesid kolmes mänguliigis, Taile ja Hiinale kuulus kummalegi üks kuld. Medaleid (1+1+4) võitsid kõige rohkem hiinlased.

Meeste üksikmängus oli kodupubliku ees võitu jahtimas tiitlikaitsja, olümpiavõitja ja maailma edetabeli esinumber Victor Axelsen. Algus sujuski muretult ja kui veerandfinaalis üheksanda asetusega indialase H. S. Prannoy vastu sai avageim võidetud 21:13, näis tulevik endiselt helge. Paraku just siis taanlase mängõnn pöördus. Ta kaotas teise geimi 15:21 ja takkaotsa ka kolmanda 16:21 ning pidi leppima viienda kohaga.

Prannoy õnn sai omakorda otsa poolfinaalis, kus ta võitis küll Kunlavut Vitidsarni vastu avageimi 21:18, kuid teises ja kolmandas jäi selgelt peale kolmanda asetusega tailane 21:13, 21:14. Tabeli alumiselt poolelt edenes finaali pärast kahekordse maailmameistri Kento Momota taandumist jaapanlaste esireketiks tõsunud Kodai Naraoka. Poolfinaalis õnnestus just Naraokale Kopenhaageni publikule meelehärmi valmistada, sest taanlaste viimaseks lootuseks jäänud Anders Antonsen pidi tunnistama tema paremust 25:23, 21:12.

Kunlavut Vitidsarn. Foto: bwfbadminton.com

Finaalis oli neljanda asetusega Naraoka avageimis lõpuks võidukas 21:19, ehkki mängis maha 6:2 algedu ning oli veel taga 18:19. Teise geimi algus oli taas jaapanlase juhatada (viimane eduseis 9:8), kuid intervalliks oli ees Vitidsarn 11:9. Edasi liiguti tailase juhtimisel kuni Naraoka jõudis veel viigini 17:17 ja 18:18. Sealt edasi oli aga Vitidsarn kindlus ise ja võitis geimi 21:18. Kolmandaks geimiks enam võrdset heitlust ei jätkunud. Vitidsarn pürstis ette 10:1 ja 19:5 ning võitis oma esimese MM-tiitlit skooriga 21:7. Ainsatki Tai meesüksikmängijat pole varem maailmameistriks kroonitud.

11. mail 2001 sündinud ja 173 cm pikk paremakäeline mängumees andis enda tulekust märku juba mullusel MM-il, kus ta jõudis välja finaali, kuid kaotas seal Axelsenile 5:21, 16:21. Tänavu võitis ta Bangkokis peetud Super 500 turniiri Thailand Openi ja alistas jaanuaris New Delhis India Openi finaalis Axelseni enda 22:20, 10:21, 21:12. Nädal varem oli ta Kuala Lumpuris peetud Malaysia Openil kaotanud poolfinaalis kolmes geimis Naraokale.

Naiste üksikmängus lõppes turniir meie Kristin Kuuba jaoks juba avaringis, kus ta pidi tunnistama Lõuna-Korea mängija Ga-Eun Kimi paremust 19:21, 21:14, 21:16. Pikka pidu polnud siiski ka Kimil, kes juba järgmises ringis kaotas kolmes geimis Busanan Ongbamrungphanile. Tailanna omakorda pidi seejärel turniiri vigastuse tõttu pooleli jätma.

Finaali mängisid end maailma esireket Se-Young An (Lõuna-Korea) ning kolmekordne maailmameister (2014, 2015, 2018) Carolina Marin (Hispaania). An pidi teel finaali vaid ühes matšis mängima kolm geimi, kui loovutas veerandfinaalis Nozomi Okuharale (Jaapan) esimese geimi 16:21. Järgmised kaks võitis korealanna aga kindlalt 21:10, 21:11 ning poolfinaalis alistus ka maailma kolmas reket Yufei Chen (Hiina) 19:21, 15:21.

Se-Young An. Foto: bwfbadminton.com

Marinilt ei saanud kuni finaalini keegi geimivõitu kätte. Ka maailma teine reket ja kahe viimase aasta maailmameister Akane Yamaguchi (Jaapan) pidi poolfinaalis tunnistama anadaluuslanna paremust 23:21 ja 21:13. Finaalis oli aga vaid 21-aastane An kolmekümnese Marini jaoks ületamatult hea. Avageimis läks korealanna ette 4:1 ja 4:4 viigini jõudmine oli Marinile viimane helgem hetk. An oli intervalliks ees 11:7, mängu jätkudes kasvatas oma edu 18:8-le ning võitis 21:12. Teises geimis ei jõudnud Marin kordagi juhtima, ehkki suutis korealanna 8:3 algedu mängida viigiks 10:10. Sealt edasi ei loovutanud An vastasele enam ainsatki (!) punkti.

Mulluse pronksi (kaotas poolfinaalis Yamaguchile) kulla vastu vahetanud An on esimene Lõuna-Korea naisüksikmängija, kes maailmameistriks tulnud. Aasia meistrivõistlustelt on Gwangjust pärit sulgpalluril üksikmängus hõbe (2023) ja pronks (2022), Lõuna-Korea naiskonnas on ta võitnud Uber Cupi (2022) ja juunioride MM-il segatiimide kulla (2017).  All England Openi tänavuses finaalis võitis ta Yufei Cheni 21:17, 10:21, 21:19, BWF World Touri finaalis 2021 aga P.V. Sindhu (India) 21:16, 21:12.

Meeste paarismängus oli Lõuna-Korea paar viimati kulla teeninud aastal, mil MM viimati Kopenhaagenit külastas ehk 2014. Nüüd oli siis taas korealaste kord. Üheksanda asetusega Min-Hyuk Kangi ja Seung-Jae Seo võidu kaalukust tõstab veelgi fakt, et poolfinaalis mängiti auti valitsevad maailmameistrid Aaron Chia ja Wooi Yik Soh (Malaisia) ning finaalis saadi jagu kodupubliku ees mänginud Kim Astrupist ja Anders Skaarup Rasmussenist. Kullamängu avageimi võitsid küll taanlased 21:14, kuid teises jäid peale Kang ja Seo 21:15 ja kolmandas 21:17. Taanlaste karjääris oli finaalis mängimine siiski samuti samm kõrgemale, sest kaks aastat tagasi teeniti Huelvas MM-pronks.

Naiste paarismängus krooniti neljandat korda ja kolmandat korda järjest võitjateks hiinlannad Qingchen Chen ja Yifan Jia. Finaalis saadi soliidne 21:16, 21:12 võit Apriyani Rahayu ja Siti Fadia Silva Ramadhanti (Indoneesia) üle. Viimastele olid poolfinaalis alla jäänud mulluses MM-finaalis Cheni ja Jia vastu mänginud So-Yeong Kim ja Hee-Yong Kong (Lõuna-Korea). Teise pronksi teenisid võitjkate kaasmaalased Shuxian Zhang ja Yu Zheng.

Kati-Kreet Marran ja Helina Rüütel kaotasid avaringis Taiwani paarile Ching Hui Chang ja Ching Tun Yang, nood aga kaotasid teises ringis India paarile, kes omakorda kolmandas ringis kaotasid Chenile ja Jiale.

Segapaarismängus saatis pärast 20-aastast vaheaega edu Lõuna-Korea paari. Kui 2003 Birminghamis võidutsesid Dong-Moon Kim ja Kyung-Min Ra, siis Kopenhaagenis võtsid võidumantli üle Seung-Jae Seo ja Yu-Jung Chae, kes pühapäevases esimeses finaalis mängisid üle tiilikaitsjad ja oma neljandat MM-tiitlit noolinud Siwei Zhengi ja Yaqiong Huangi (Hiina). Avaseti võitsid korealased 21:17 (viimane viigiseis oli 12:12), teises läksid hiinlased seisult 7:6 oma teed ning võitsid 21:10. Kolmas geim kulges algusest lõpuni korealaste juhtimisel (suurim edu kaheksa punkti) ja lõppes neljandalt matšpallilt nende võiduga 21:18. Kopenhaageni MM-I viimases finaalis teenis Seo meespaarismängu finaalis oma teise kulla.