Eesti koondis alustas EM-i 3:2 võiduga Rootsi üle!

Inglismaal Milton Keynesis algasid neljapäeval võistkondlike EM-võistluste valikturniiri esimese alagrupi heitlused. Nelja osalejaga alagrupi avapaaris olid National Badminton Centre’i peaväljakul vastamisi Eesti ja Rootsi. Kahe esimese vastasseisu järel 0:2 kaotusseisus olnud Eesti võitis järgmised kolm kohtumist ning alustas EM-i 3:2 võiduga!

SEGAPAARISMÄNG
Kristjan Kaljurand / Helina Rüütel – Melker Zickerman-Bexell / Tilda Sjöö 19:21, 21:10, 15:21

Tartlased alustasid julgelt ja juhtisid kindlalt. Tasapisi said oma liikumised käima ka rootslased ning viigistasid 18:18. Kaljurand ja Rüütel said veel korraks ette (19:18), kuid selle geimi kolm viimast punkti langesid siiski rootslaste kasuks.

Teises geimis pääsesid Kaljurand ja Rüütel ette 4:1, 8:2 ja 11:3 ning vormistasid tubli  töö teiselt geimipallilt võiduks 21:10. Otsustavas kolmandas geimis said 2:1 algedu küll eestlased, kuid seejärel eksisid Z-Bexell ja Sjoo kaitses vähem ning olid intervalliks ees 11:6. Rootlaste 19:11 eduseisus noppisid Kaljurand ja Rüütel küll veel neli punkti järjest, kuid murrangut tuua ei õnnestunud. Rootsi segapaar võitis geimi 21:15 ja kogu 36 minutit kestnud kohtumise 2:1.

MEESTE ÜKSIKMÄNG
Mikk Järveoja – Felix Burestedt 5:21, 8:21

Rootsi esireket Eesti edetabeli kümnenda mehe vastu oli ebavõrdne võistluspaar juba paberil ning mäng ise vaid kinnitas seda. 2018 Leedu ja 2019 Portugali Internationali võitnud 25-aastane rootslane pääses kolme minutiga ette 11:1 ning lõpetas avageimi kümne minutiga seisuks 21:5. Teiseks geimiks sai Järveoja esimesest ehmatusest üle ning isegi juhtis 7:5, kuid siis kindlus äkki kadus. Korvpallurikasvu (192 cm) rootslane spurtis ette 13:7 ning loovutas seejärel eestlasele veel vaid ühe punkti. 21:8 ja kõik oli lõppenud 22 minutiga.

NAISTE ÜKSIKMÄNG
Kristin Kuuba
– Ashwathi Pillai 21:13, 23:21

Eesti naiste esireketile astus vastu Indias Tamil Nadu osariigis sündinud Ashwathi Pillai. Kuuba läks Stockholmis resideeruva 20-aastase Pillai vastu juhtima 7:2 ja 19:6 ning vahejale mindi seisul 11:8. Mängu jätkudes jõudis vastane ühe punkti kaugusele (10:11), kuid sellele vastas Kuuba 4:0 spurdiga ning taastas sellega ka enesekindluse. Avageimi lõpetas pika pallivahetuse järel Pillai võrgus maandunud tõrjepall seisuks 21:13.

Teine geim oli hoopis teist nägu ning Kuuba pani selles proovile nii enda kui poolehoidjate närvid. 2:4 ja 3:5 kaotusseisu jäämisel järgnes pisuke aktiivsuspuhang seisuks 8:6. Pillai suutis end aga mängus hoida ning puhkepausiks oli Kuuba eduseis vaid 11:10. Mängu jätkudes jäi Kuuba taha 13:16 ja 15:18 ning juba tundus, et kolmandast geimist pole pääsu. Murdekoht oli Pillai palling Rootsi esindaja eduseisul 19:17. Pika pallivahetuse suutis Kuuba lõpetada palli suunamisega võrgu ette ning võtta vastaselt geimipalli võimaluse. Pillai sai veel ühe võimaluse seisul 20:19, kui Kuuba ründelöök pikaks läks, kuid kasutamata jättis ta ka selle. Viimane viik oli 21:21, seejärel maandus pall 2018. ja 2019. aasta Rootsi üksikmängu meistri tõrjest võrgus ja seejärel audis ning 33 minutit kestnud kohtumine lõppes Kuuba võiduga 23:21.

Raul Käsner ja Kristjan Kaljurand. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

MEESTE PAARISMÄNG
Kristjan Kaljurand / Raul Käsner – Joel Hansson / Melker Z-Bexell 21:18, 11:21, 21:14

Selles mänguliigis viimased kuus aastat koos mängides Eesti meistrivõistlustel vaid võite tunnistanud Kaljurand ja Käsner hoidsid avageimis kindlalt sündmusi oma kontrolli all. 7:2 algedu järel oldi puhkepausiks ees 11:7 ning seisul 20:15 oli meie paaril kasutada neli geimpalli. Esimesed kolm võimalust jäeti kasutamata, viimane aga vormus vastaste veast võidupunktiks. 21:18.

Teises geimis juhtisi Eesti paar viimati 5:4, edasi oli Rootsi poolel rohkem elaani ning poolajaks olid ees juba nemad 11:8. Mängu jätkudes rebenes vahe kohe suureks (15:9) ning kaotusest polnud pääsu. Teisest geimpallist vormus lõppseisuks 21:11 rootslastele.

Ootamatult kindlalt saabunud geimivõidust joovastusse sattunud rootslased toodi maa peale tagasi kolmanda geimi algusega. Kaljurand ja Käsner läksid ladusa tegutsemise tulemusena ette 7:0 ja juhtisid viimaseks hingetõmbepausiks 11:2.  Rootslased püüdsid küll veel päästa, mis päästa annab, aga 10:14 oli nende kaotusseisu väikseim vähendus. Kaljurand ja Käsner noppisid sihikindlalt vajalikud punktid ning Käsneri täpne ründelöök teiselt matšpallilt lõpetas kohtumise seisuks 21:14.  Eesti oli viigistanud 2:2.

Kristin Kuuba ja Helina Rüütel tõid Milton Keynesis Eestile kolmanda võidupunkti. Foto: Alan Spink/badmintoneurope.com

NAISTE PAARISMÄNG
Kristin Kuuba / Helina Rüütel – Johanna Magnusson / Moa Sjöö 21:16, 21:18

Kolmel aastal (2014, 2017, 2019) naiste paarismängus koos Eesti meistriks kroonitud triitonlannadel kulus veidi aega, et oma koostöö taas klappima saada. Avageimis jäädi 2:1 eduseisult 2:4 ja 6:8 taha, kuid vaheajaks oldi juba ees 11:10. Viimase nelja aasta Rootsi paarismängumeister Johanna Magnusson (tõsi, koos Emma Karlssoniga) ja Moa Sjöö jäid hätta mängu jätkudes, kui eestlannad spurtisid ette 17:12. Geimi lõpp jäi küll veidi venima, kuid 20:16 eduseisult langes otsustav punkt ikkagi eestlannade kasuks. 21:16.

Teise geimi algus oli tasavägine, kuid rohkem kordi oli punktiga juhtimas siiski Rootsi paar. Korraks pääsesid Magnusson ja Sjöö meie paari eksimuste varal võrgus ette ka kahega (8:6), kuid hingetõmbepausiks olid ometi ees eestlannad 11:9. Nii nagu esimese geimis, olid ka nüüd mängu jätkudes Kuuba ja Rüütel resoluutsemad ning pääsesid ette 16:11. See ka otsustas, sest ehkki rootslannad tulid veel kahe punkti kaugusele (17:19, 18:20), siis teiselt matšpallilt võtsid Kuuba ja Rüütel siiski oma ning 21:18 võiduga kindlustasid Eestile ka matšivõidu!

Ülevaatliku artikli pühendas Eesti – Rootsi matšile ka badminton Europe’i kodulehekülg. Loe artiklit SIIT

INGLISMAA – UNGARI 4:1

Teises avavooru kohtumises kindlustasid inglased endale võidu ungarlaste üle nelja kohtumisega. Alustuseks võitis Toby Penty Gergely Krauszi 21:16, 16:21, 21:12, kuid naiste üksikmängus sai Laura Sárosi poole tunniga jagu Freya Redfearnist 21:17, 21:16 ning viigistas seisu. Paarismängud kuulusid kindlalt võõrustajatele. Ben Lane’il ja Sean Vendyl kulus Gergö Pyteli ja Gergely Szita 21:10, 21:13 alistamiseks 21 minutit ning Chloe Birch’il ja Jenny Moore’il Vivien Sándorházi ja Laura Sárosi 21:7, 21:12 õle mängimiseks seitse minutit kauem. Segapaaride duellis olid Marcus Ellis ja Lauren Smith 20 minutiga paremad Gergely Szitast ja Daniella Gondast 21:1, 21:11.

Reedel kell 12 on teise vooru avamängus vastamisi Rootsi ja Ungari ning kell 16 alustavad Inglismaa ja Eesti.