Axelsen jõudis All Englandil sihile

Koroonaviiruse leviku tõttu üha laialdasemate karantiinide ja piirangute kehtestamise taustal jõudis pühapäeval Birminghamis lõpule maailma mainekaim sulgpalliturniir, 110. korda peetud All England. BWF-i World Touri kõrgeima, Super 1000 kategooria turniiri auhinnafond oli 1,1 miljonit USA dollarit.

Hoolimata meeste esireketi Kento Momota eemalejäämisest teenisid Jaapani sulgpallurid tänavu kaks esikohta, ühega said hakkama Taani, Taiwani ja Indoneesia mängijaid. Mullu kolmes mänguliigis võidutsenud hiinlased pidi sedakorda leppima vaid kahe finaalikohaga.

Taanlane Viktor Axelsen võitis sel sajandil esimese eurooplasena All Englandil meeste üksikmängu, alistades pühapäeval Arena Birmighamis kahes geimis esimese Taiwani meesüksikmängijana selle turniiri ajaloos esikohamängule jõudnud Tien Chen Chou. Kolmveerand tundi kestnud finaalis võttis teise asetusega Axelsen avageimis kohe initsiatiivi. Vaheajaks oli 194 cm pikkune taanlane ees 11:6 ja geimi lõpuks 21:13. Teises geimis pilt ei muutunud. Viigiseisult 3:3 läks mullune finalist Axelsen ette 6:3 ja kasvatas vaheajaks oma edu 11:7-le. Lähemale kui kolm punkti esimese asetusega Chou enam ei pääsenudki. 26-aastane taanlane võitis geimi 21:14 ning teenis maailma edetabelisse 12 000 punkti lisaks.

Viimati jäi selle mänguliigi esikoht Vanasse Maailma 1999. aastal, mil nüüdse võitja kaasmaalane Peter Gade Christensen alistas kolmes geimis indoneeslase Taufik Hidayati. Viis aastat hiljem jõudis Gade veel korra finaali, kuid jäi seal alla hiinlasele Dan Linile. Enne Axelseni mullust finaalipääsu oli esikohamängu mänginud veel üks taanlane – 2015. aastal kaotas Jan Østergaard Jørgensen teisele hiinlasele Long Chenile.

Naiste üksikmängu meistrile ette nähtud tšeki 77 000 dollarile võitis pärast aastast vaheaega taas Tzu-ying Tai. Teise asetusega 25-aastane Tai mängis kahes geimis üle 22-aastase tiitlikaitsja Yufei Chen’i 21:19, 21:15 ning revanšeeris sellega mulluses finaalis saadud kaotuse. Kaoshiungist pärit Tai astus All Englandi kolmekordsete võitjate sekka, sest oli sama turniiri võitnud ka 2017 ja 2018. Vahelduva eduga kulgenud avageimis juhtis Tai juba 17:14, kuid lubas siis vastasel viigistada ning 19:18 ettegi minna. Otsustavate punktide mängimisel oli neljandat All Englandi finaali järjest mänginud Hiina Vabariigi kodanik Tai siiski kindlama käega. Teine geim kulges võrdselt seisuni 13:13, edasi hakkas Chen üha enam eksima ning seisult 19:15 võitis Tai kaks viimast pallivahetust. Chenile jäi lohutuseks 37 400 dollarit.

Tzu-ying Tai (Taiwan). Foto: YouTube

Naiste paarismängus võidutses Jaapani paar, kel 2018. aastast oli finaalikogemus juba olemas. Kui tookord kaotasid Yuki Fukushima ja Sayaka Hirota taanlannadele Christinna Pedersenile ja Kamilla Rytter Juhlile, siis nüüd õnnestus teha vigade parandus. Mulluse MM-i pronksipaar alustas hiinlannade Yue Du ja Yinhui Li vastu julgelt ja enesekindlalt, minnes seisult 4:4 ette 10:4. Spurdiga saavutatud edu suudeti mitte ainult hoida vaid isegi suurendada, sest võidunumbrid olid 21:13. Teises geimis juhtisid hiinlased 9:5, kuid seejärel lubati vastastel skoorida viis punkti järjest. Viigiseisult 10:10 läksid Fukushima ja Hirota oma teed ja võitsid teise geimi 21:15.

Heitlus segapaarismängu krooni eest kestis Birminghamis üks tund ja kaks minutit. Viiendat korda viimase üheksa aasta jooksul võidutsesid selles mänguliigis Indoneesia sulgpallikoolkonna esindajad. Praveen Jordan ja Melati Daeva Oktavianti kaotasid tailaste Dechapol Puavaranukrohi ja Sapsiree Taerattanachai vastu avageimi 15:21, kui viigiseisult 13:13 suudeti juurde teenida veel vaid kaks punkti. Teises geimis oli viimane tasaseis samuti 13:13, kuid sedapuhku olid otsustavate punktide mängimisel kindlamad indoneeslased ning võitsid geimi 21:17. Kolmas geim oli algusest peale ühesuunaline liiklus. 2016. aastal koos Debby Susantoga juba Birminghamis võidutsenud 25-aastane Jordan ja temast pool aastat noorem Oktavianti juhtisid vaheajaks 11:3 ning sellisest kaotusseisust Tai kuninga alamad enam ei kosunudki. Geim indoneeslastele 21:8 ja kogu mäng seega 2:1. Võitjad jagasid omavahel 81 400, kaotajad 38 500 dollarit.

Meeste paarismängu finaal jäi seekordset turniiri lõpetama ning finalistid võitsid viimast – kohtumine kestis üks tund ja kaksteist minutit. Esimese asetusega Marcus Fernaldi Gideon ja Kevin Sanjaya Sukamuljo olid vaid esimeses ringis Kanada paari vastu vajanud võidu vormistamiseks kolme geimi, nüüd tuli teine selline mäng ning selle indoneeslased kaotasid.

Birminghamis kuuenda asetuse saanud jaapanlased Hiroyuki Endo ja Yuta Watanabe valisid avageimis äkkrünnaku hetkes viigiseisu 16:16. Sellelt seisult saadi neli punkti järjest ning ehkki esimesed kaks geimpalli suutsid indoneeslased nullida, tõi kolmas siiski jaapanlastele võidu 21:18. Teise geimi kulg sundis arvama, et esimese vaatuse kaotus tuli Gideonile ja Sukamuljole vaid äärmise ebaõnne tõttu. Favoriidid juhtisid kogu geimi (vaheajaks 11:7), võitsid selle 21:12 ning viisid mängu kolmandasse, otsustavasse vaatusse.

Selle algus oli 2017. ja 2018. aasta tšempionidele šokeeriv – Endo ja Watanabe said algedu 6:0! Tasapisi tulid indoneeslased mängu tagasi, kuid juhtima ometi ei pääsetud. Esimene viigiseis selles geimis oli 16:16, milleni number ühed jõudsid 10:15 kaotusseisu tasa mängides. Jaapanlased läksid omakorda ette 18:16, kuid vastased viigistasid ja läksid esimest korda ette, 19:18. Endo ja Watanabe närvid pidasid siiski vastu. Viimased kolm pallivahetust andsid punkti neile ning geimivõiduga 21:19 tõusti esimeseks Jaapani meespaariks ajaloos, kel Al England võita õnnestunud. Seejuures Endo saavutuste seas oli seni kolm finaalikohta (2013, 2014, 2016), kuid koos Kenichi Hayakawaga need kõik kaotati.