Aasia eesotsas jaapanlastega lõi Birminghamis platsi puhtaks

133. korda peetud Yonex All England Openi turniiri valitsesid tänavu Aasia sulgpallikoolkonna esindajad. Eurooplasi jõudis pühapäevastesse finaalidesse vaid üks ning temagi pidi kaotajana saalist lahkuma. Terendava olümpia eel näitasid muskleid jaapanlased, kes võitsid viiest finaalist neli, mängides kolmes neist vaid omavahel!

Jaapanlaste viieski finaalivõit oli ennustatud, kuid meeste üksikmängus jäi pikalt mängupausi pidanud maailma esireket Kento Momota sedakorda pidama veerandfinaali. Takkajärgi sai Momota mõningat lohutust sellest, et tema alistaja jäigi West-Midlandsi tähtsaima linna spordisaalis alistamatuks, võites finaalis ka maailma teise reketi.

29. märtsil alles 23-aastaseks saav malaislane Zii Jia Lee teenis oma senise karjääri tähtsaima võidu, alistades kolmes geimis taanlase Viktor Axelseni 30:29, 20:22, 21:9. Võrdsete heitluses oli Lee avageimis ees 19:16, kuid Axelsen viigistas ning edasi mindi vääramatult 30 punkti suunas. Esimesena jõudis selleni Lee. Teises geimis juhtis Lee 18:14, kuid küllap halvas läheneva võidu hingus tema mängu, sest viis aastat vanem Axelsen tegi 5:0 spurdi ning võitis teiselt geimpallilt 22:20.

Otsustavas geimis juhtis Axelsen viimast korda 3:2, siis libises Lee kindlalt ette ja sinna ta jäigi. Intervalliks olid numbrid 11:5, seisult 12:7 saavutas malaislane seitse punkti järjest ning taanlane andis alla. Esikohamäng vältas ühe tunni ja 13 minutit. Mullu olid Lee ja Axelsen vastamisi poolfinaalis ning siis võitis kolmes geimis taanlane.

Naiste üksikmängu võitis Carolina Marini (Hispaania) loobumise järel tabelisse kõrgeima asetusega mängijaks jäänud Nozomi Okuhara, alistades meie Kristin Kuuba mängututtava Baseli turniirilt Pornpawee Chochuwong’i (Tai) 21:12, 21:16. Poolfinaalis oli jaapanlannal hoopis tulisem vastane. Kuubat esimeses ringis võitnud Ratchanok Intanon võitis esimese geimi 21:16, kuid kaotas teise sama tulemusega ning ka otsustava kolmanda 19:21. Okuhara jagas 2019 ja 2020 Utilita Arena Birminghamil kolmandat kohta.

Ülejäänud kolm finaali olid jaapanlaste siseasi. Meeste paarismängus said neljanda asetusega Hiroyuki Endo ja Yuta Watanabe jagu pügala võrra kõrgemale paigutatud Takeshi Kamura ja Keigo Sonoda 21:15, 17:21, 21:11 ning kordasid mullust turniirivõitu.

Naiste paarismängus lõi teine asetust esimest asetust, kui Mayu Matsumoto ja Wakana Nagahara vormistasid tiitlikaitsjate Yuki Fukushima ja Sayaka Hirota üle 21:18, 21:16 võidu 56 minutiga.

Finaalidest lühim (40 minutit) oli päeva viimane, segapaaride oma. Teise asetusega Yuta Watanabe ja Arisa Higashino loovutasid Yuki Kanekole ja Misaki Matsutomole geimides vastavalt 14 ja 13 punkti. Mullu ühelgi Jaapani paaril nelja parema sekka asja ei olnud.