Triitoni mängijad esindavad Eestit olümpiafestivalil

Pühapäeval, 20. juulil avatakse Põhja-Makedoonia pealinnas Skopjes arvult 18. Euroopa Noorte Olümpiafestivalil (EYOF). 26. juulini võistlevad 49 riigi 14-18-aastased noorsportlased kokku 14 spordialal. Sulgpallurid on U-17 vanuseklassis, mängitakse makedoonia kunagise partisani Nevena Georgieva-Dunja nime kandva põhikooli saalis 21.-26. juulini.

Karl Mattias Pedai (Triiton) ja Romili Vakk (Triiton) on Eesti sulgpalliajaloos kolmas ja neljas mängija, kes EYOF-il kaasa teevad. Otsa tegid kolm aastat tagasi Banska Bystricas (Slovakkia) lahti Andrei Schmidt (Triiton) ja tollal veel TÜASK-i esindanud Emilia Šapovalova. Schmidt jäi tookord üksikmängus pidama alagruppi, Šapovalova kogus neljases alagrupis kaks võitu ja pääses sõelmängudele, kuid kaotas kaheksandikfinaalis Maja Jankole (Poola) ning jäi jagama üheksandat kohta. Segapaarismängus olid Schmidt ja Šapovalova avaringis vabad, kuid teises anti hilisematele võitjatele Bugra Aktasile ja Ravza Bodurile (Türgi) Andrei tervisemure tõttu loobumisvõit. Nimetatud kolm mänguliiki on kavas ka sel korral. Sulgpall on EYOF-i kavas üldse teist korda, sest eelmistel mängudel 2023 Mariboris seda toredat mängu ei mängitud

Üksikmängudes alustatakse Skopjes nelja- või viieliikmelistes alagruppides (kokku on neid kaheksa), mille kaks paremat pääsevad sõelmängudele. Segapaarismängus alagruppe pole, kohe lähevad lahti olümpiasüsteemis mängud. Tartlasi juhendab kohapeal Eesti juunioride koondise peatreener Mihkel Talts (Triiton).

Euroopa U-17 vanuseklassi edetabelis 39. kohal (Skopjes osaleva 38 mängija seas paremuselt 17.) paiknev Karl Mattias Pedai sattus üksikmängus neljandasse alagruppi, kus lisaks temale on veel vana tuttav konkurent Baltikumist Daniel Leonovič (Leedu, 7.), Tim Bregar (Sloveenia, 30.), Odinn Magnusson (Island, edetabelikohata) ja Vedan Stefanovski (Põhja-Makedoonia, 479.). Kohe avapäeval 21. juulil kohtub tartlane Skopjes makedoonlase ning pärastlõunal neljanda asetusega leedulasega. 22. juulil tuleb kõigepealt vastu sloveen ja seejärel islandlane.

Romili Vakk (edetabelis 33. koht ja osalejate reitingus kümnes) on kolmandas alagrupis ning temalgi on vastaseid neli. Esimene neist on Vasilia Demetriou (Küpros, 293.), kuid teisena läheb tartlanna vastamisi alagrupi favoriidi sakslanna Laira Röhliga, kel on turniiril neljas asetus ning edetabelis 18. koht. Teisipäeval mängib Vakk esmalt Madara Gaurega (Läti, 251.) ning õhtupoolikul Bianca Onocaga (Moldova, edetabelikohata).

Segapaarismängus on seitsmendana tabelisse paigutatud Pedai ja Vakk avaringis vabad, teises kohtutakse neljapäeval, 24. juulil sloveenide Tim Bregari ja Arijalda Mustafičiga.

***

Esimene EYOF suvealadel peeti 1991 Brüsselis, talialadel 1993 Aostas. Eesti noorsportlased on EYOF-i võistlustelt koju toonud hulgaliselt medaleid. Suvealadel on bilansis 42 (14-15-13) medalit, talialadelt on lisaks võidetud 16 (3-9-4) autasu. Festivali võitjateks on kroonitud judokad Aleksei Budõlin (1993), Martin Padar (1995), Georgi Ladõgin (2005) ja Grigori Minaškin (2007), kergejõustiklased Margus Hunt (2003), Kaire Leibak (2005 kuld nii kaugus- kui ka kolmikhüppes), Ebe Reier (2005), Liina Laasma (2009), Jekaterina Mirotvortseva (2019) ja Miia Ott (2023), ujuja Kregor Zirk (2015), jalgrattur Madis Mihkels (oli 2019 Bakuus parim maanteerattur nii aja- kui ka grupisõidus), iluuisutajad Viktor Romanenkov (2009) ja Arlet Levandi (2022) ning freestyle-suusataja Simona Revjagin (2025).

EYOF-i kodulehekülg

Sulgpalliturniiri kodulehekülg

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga