Parimad tartlased jõudsid Tallinnas esikaheksasse

Läinud nädalal Tallinnas peetud Eesti sulgpallihooaja suurimal ja tähtsaimal rahvusvahelisel võistlusel Yonex Estonian International mängis oma koduriigi värvides kaasa ka arvukalt triitonlasi ning teisigi tartlasi. Turniiri tugevat koosseisu arvestades esineti legendaarse Kalevi spordihalli väljakutel igati hästi. Siinkohal väike kokkuvõte finaalidest ning meie mängijate tegemistest.

Naiste üksikmäng

1 – Natsuki Nidaira [5], Jaapan

2 – Natsuki Oie, Jaapan

3 – Moto Hayashi, Jaapan

3 – Maria Ulitina, Ukraina

Kristin Kuuba [1], Getter Saar; 9. Kati-Kreet Marran; 17. Catlyn Kruus; Q2 – Ramon Üprus, Karina Kapanen; Q1 – Helis Pajuste.

F: Nidaira – Oie 21:12, 21:5. PF: Nidaira – Ulitina 21:9, WO; Oie – Hayashi 21:15, 21:18.

Kristin Kuuba – Natalja Voitsehh.

Kristin Kuuba (Triiton) jõudis kahe kindla võiduga veerandfinaali, kus tuli tunnistada Moto Hayashi (Jaapan) paremust 21:15, 21:18. Kati-Kreet Marran (Triiton) läbis avapäeval edukalt kvalifikatsiooniturniiri ning lisas reedel oma kolmele võidule veel neljandagi, alistades Bulgaaria esireketi Linda Zetširi 17:21, 23:21, 21:18. Temagi jaoks lõpetas turniiri 20-aastane Hayashi (21:6, 21:8), kes seejärel oli veerandfinaalis parem Kuubast. Samuti mängis end põhitabelisse 16-aastane Catlyn Kruus (Triiton), pakkudes seal avaringis head konkurentsi kogenud ungarlannale Laura Sarosile. Kvalifikatsioonis saavutas ühe võidu Karina Kapanen (Triiton), samas kui Ramona Üprus (TÜASK) ja Helis Pajuste (Triiton) selleni veel ei jõudnud.

Nelja hulka jõudis kolme jaapanlanna kõrval mujalt maailmast vaid Maria Ulitina (Ukraina), kuid temagi finaali pürgimine Natsuki Nidaira vastu lõppes vigastuse tõttu juba poolfinaali esimese, 9:21 kaotatud geimi järel. Teises, vaid jaapanlannade poolfinaalis, oli Natsuiki Oie eestlannadele kirstunaelaks saanud Moto Hayashi vastu mõlemas geimis parajas ülekaalus ja võitis 21:15, 21:18. Finaalist võrdsete heitlust ei tulnud. Avageimis jäi Oie juba puhkehetkeks taha 4:11 ning kaotas  16 minutit väldanud geimi 12:21. Teises geimi võtsid Nidaira rünnakulahendused vastase võhmale kohe esimestest punktidest alates ning kiire lõpp saabus seisul 21:5.

Tallinnas võidutsenud 21-aastane Nidaira oli oma senise karjääri kõrgeimal edetabelikohal (40.) märtsis 2018 (12. jaanuari seisuga 78.), ta on juunioride MM-idelt 2014–2016 võitnud ühe pronksi naiste üksikmängus ning kaks pronksi segavõistkondade konkurentsis. BWF-i World Touri Super 300 võistlusel Swiss Openil mängis ta 2018 finaalis, BWF-i madalama taseme turniire on ta nüüd võitnud kokku neli, eelmised kolm esikohta tulid 2017 Orange Countyst (Yonex/K&D Graphics International, USA) ning 2019 Newarkist (Silicon Valley International, USA) ja Adelaide’ist (South Australia International).

Meeste üksikmäng

1 – Hashiru Shimono [7], Jaapan

2 – Lucas Claerbout [1], Prantsusmaa

3 – Raul Must [5], Eesti

3 – Takuma Obayashi, Jaapan

Q3 – Mihkel Laanes; Q2 – Tauri Kilk; Q1 – Artur Ajupov, Karl Kert, Mihkel Talts, Ragnar Sepp, Hans-Kristjan Pilve, Rannar Zirk.

F: Shimono – Claerbout 21:13, 21:17. PF: Claerbout – Obayashi 22:20, 16:21, 21:9 ja Shimono – Must 21:18, 21:8.

Meeste üksikmängus sündis eestlaste parim saavutus seekordsel turniiril, kui aastaid Triitoni klubi värves mänginud Raul Must (nüüd Tondiraba SK) mängis end nelja parema sekka. Poolfinaalis hilisema võitja Hashiru Shimono vastu oli tasavägine vaid esimene geim, mille jaapanlane võitis 21:18. Teises oli külalise ülekaal juba selgem, 21:8. Ülejäänud eestlaste laeks jäi valikturniir. Mihkel Laanes (Triiton) jõudis seal kolmandasse, Tauri Kilk (Triiton) teise ringi. Artur Ajupov, Karl Kert, Hans-Kristjan Pilve (kõik Veeriku Badminton), Mihkel Talts (TÜASK) ja Rannar Zirk (Nõo SK) piirdusid ühe mänguga.

Hashiru Shimono ja Lucas Claerbout.

Kaks aastat tagasi Tallinnast meeste üksikmängus esikoha noppinud Lucas Claerbout ei suutnud prantslaste võidukat seeriat kolmele võidule pikendada (mullu valitses Kalevi spordihallis Arnaud Merklé). Esimest asetust omanud ja BWF-i edetabelis 84. kohal paiknenud prantslase ning edetabelis 103. kohal olnud Hashiru Shimono finaalkohtumine meenutas paljuski viimase poolfinaali Raul Mustaga. Avageimis pääsesid nii Claerbout kui ka Must alguses juhtima (prantslane viimati 11:10), kuid edasi kogunes eksimusi nii rabakutel kui võrgumängus vastasest rohkem. Prantslane suutis pärast pausi saada veel vaid kaks punkti ning Shimono võitis 20 minutit kestnud esimese geimi 21:13. Teise geimi algus oli taas tasavägine, kuid seisult 7:6 korraldas jaapanlane kolm edukat rünnakut järjest ja juhtis 10:6. Claerbout jõudis kõigest jõust pingutades veel viigini (11:11), kuid see oli ka kõik. Vasakukäeline jaapanlane oli mitmekülgsem ning sundis vastase järjest eksima. 43 minutit kestnud matši viimase punkti teenis Shimono piirile löödud pallist.

Osaka prefektuurist pärit 22-aastane Shimono on nagu naiste võitja Nidairagi seni peamiselt „pronksine“ olnud. 2014 sai ta juunioride MM-ilt segavõistkonnas pronksi, 2013 ja 2014 teenis sama karva medali Jaapani segatiimis Aasia juunioride meistrivõistlustelt. 2014 lisandus neile pronksidele veel kolmaski, meeste paarismängus. BWF-i madalama taseme turniiridel tal varasemast finaalikogemus puudus. Eesmärk maailma edetabelis esisajasse tagasi murda (septembris 2016 oli ta üksikmängus 98.) peaks olema igati reaalne.

Meeste paarismäng

1 – Chien-Wei Chiang – Hong-Wei Ye [6], Taivan

2 – Chun-Wei Wei – Guan-Xun Wu, Taivan

3 – Anton Kaisti – Oskari Larkimo [7], Soome

3 – Yujiro Nishikawa – Tadayuki Urai, Jaapan

Mikk Järveoja – Mihkel Laanes; 9. Kristjan Kaljurand – Raul Käsner, Karl Kert – Hans-Kristjan Pilve; 17. Sander Merits – Mihkel Talts, Oskar Männik – Rannar Zirk; Q2 – Karl Kivinurm – Vahur Lukin; Q1 – Ram Krishan – Dennis Kumar

F: Chiang/Ye – Wei/Wu 21:11, 21:19. PF: Chiang/Ye – Nishikawa/Urai 21:12, 21:18 ja Wei/Wu – Kaisti/Larkimo 21:12, 21:11.

Mikk Järveoja (TÜASK) ja Mihkel Laanes (Triiton) olid lähedal kohale poolfinaalis, kui avageimi 15:21 kaotuse järel saadi soomlastest Anton Kaistist ja Oskari Larkimost teises geimis jagu 21:18. Ka kolmas geim oli võitluslik, kuid lõppes sama tulemusega siiski soomlaste kasuks. Teise ringis olid Järveoja – Laanes jagu saanud Kerdist ja Pilvest. Eesti esipaar Kristjan Kaljurand – Raul Käsner (TÜASK) kaotas teise ringis jaapanlastele, Mihkel Talts (TÜASK) – Sander Merits (Triiton) jäid avaringis alla Venemaa ning Oskar Männik – Rannar Zirk (Nõo SK) Soome paarile.

Atleetliku väljanägemisega taivanlaste omavaheline finaal lõpetas kogu tänavuse turniiri ning ei tulnud sellestki kolmegeimilist vastasseisu. Enamasti leidi pall võrgu või väljaku vähem kui tosina üle võrgu käimise järel ning Chiang ja Ye olid selles tulevärgis oma vastastest rohkem kodus. Avageim vältas vaid klaheksa minutit ja lõppes 21:11. Teises geimis oli mängu veidi rohkem. Chiang ja Ye oskasid oma 17:12 edu peamiselt kehva vastuvõtu süül maha mängida, kuid viigiseisult 19:19 suutsid kolmandat geimi siiski vältida.

18-aastane Chiang jõudis mullu oktoobris juunioride MM-il meeste paarismängus koos Xin-Yu Wangiga teise ringi, koos Ye’ga jäädi kuu aega varem peetud Chinese Taipei Openil pidama avaringis. 20-aastase Ye senine parim tulemus oli kolmandasse ringi jõudmine 2018. aasta Indonesia Masters 2-l.

Naiste paarismäng

1 – Rena Miyaura – Saori Ozaki, Jaapan

2 – Vimala Heriau – Margot Lambert [1], Prantsusmaa

3 – Sharone Bauer – Juliette Moinard, Prantsusmaa

3 – Mizuki Otake – Miyu Takahashi, Jaapan

Helis Pajuste – Amy Tan (Holland); 17. Ulla Helm – Eve Laansoo, Catlyn Kruus – Ramona Üprus, Kertu Margus – Editha Schmalz.

F: Miyaura/Ozaki – Heriau/Lambert 21:18, 21:18. PF: Miyaura/Ozaki – Bauer/Moinard 21:8, 21:2 ja Heriau/Lambert – Otake/Takahashi 21:18, 16:21, 21:13.

Helis Pajuste (Triiton) ja Amy Tan (Holland) jõudsid üheksanda koha jagamisele, Catlyn Kruus (Triiton) – Ramona Üprus (TÜASK) ja Kertu Margus (TÜASK) – Editha Schmalz (Tondiraba SK) piirdusid ühe matšiga.

Nii numbrite kui nähtu põhjal oli naiste paarismängu esikohaheitlus kõige tasavägisem finaal. Mõlemad geimid võitsid küll Miyaura ja Ozaki võrdse tulemusega 21:18, kuid mõlemas hakkasid prantslannad kõvasti vastu. Avageimis juhiti 9:7 ning geimi lõpus mängiti jaapanlannade 19:16 eduseis vaid ühepunktiliseks. Teises geimis oli initsiatiiv jaapanlannade käes ning nende suurim eduseis neli punkti. Eduseisul 18:17 oldi ka viimaste punktide mängimisel kindlamad.

23-aastasest Ozakist sai seega tänavuse turniiri ainus kahekordne tšempion. 2014 juunioride MM-ilt võistkondliku pronksi ja sama aasta oma maailmajao juunioride meistrivõistlustelt naiste paarismängus kolmanda koha teeninud jaapanlanna võitis mullu koos Akane Watanabega naiste paarismängus Denmark Internationali ja 2017 koos Rira Kawashimaga Australian Openi. Maailma naispaarismängijate edetabelis oli ta märtsis 2017 kohal 77.

Segapaarismäng

1 – Yujiro Nishikawa – Saori Ozaki [8], Jaapan

2 – Tadayuki Urai – Rena Miyaura [1], Jaapan

3 – Sebastian Bugtrup – Isabella Nielsen, Taani

4 – Anton Kaisti – Alžběta Bášová [6], Soome/Tšehhi

Raul Käsner – Kati-Kreet Marran, Andres Aru – Ulla Helm; 17. Oskar Männik – Ramona Üprus, Mihkel Talts – Kertu Margus, Kristjan Kaljurand – Hannaliisa Piho.

F: Nishikawa/Ozaki – Urai/Miyaura 21:18, 21:14. PF: Nishikawa/Ozaki – Bugtrup/Nielsen 21:8, 21:12 ja Urai/Miyaura – Kaisti/Bášová 23:21, 22:20.

Yujiro Nishikawa ja Saori Ozaki.

Segapaarismängus jäi eestlaste laeks samuti teine ring ehk üheksanda koha jagamine. Selleni jõudsid Raul Käsner ja Kati-Kreet Marran tänu Soome paarist jagu saamisele. Männik – Üprus, Talts – Margus ja Kaljurand – Piho põhiturniiril võiduni ei jõudnud.

Finaalide päeva avanud Jaapani koondise vastasseisus olid favoriidid mitu aastat koos mänginud Urai ja Miyaura. Vahelduva eduga kulgenud avageimi lõpus jõudsid Nishikawa ja Ozaki võidust punkti kaugusele (20:15). Kolm geimpalli suutsid Urai ja Miyaura päästa, neljandat paraku enam mitte. Teises geimis oli kaheksanda asetusega paar samuti favoriitidest kindlam. Vahepausiks juhiti 11:8 ning edasi loovutati kaasmaalastele veel vaid kuus punkti.

Ozaki paarilisel Nishikawal on täitunud eluaastaid 24 ning mullu mängiti koos Jaapani meistrivõistluste finaalis. Karjääri jooksul on paarismängudes tema arvel ka veerandsada turniirivõitu, meespaarismängus on ta edetabelis olnud 85. (jaanuar 2020) ja segapaarismängus 207. (detsember 2019).

24-aastane Miyaura osales 2013. aastal juunioride MM-il kuid medalivõitjate sekka ei jõudnud. 2018 võidutses ta koos neli aastat vanema Uraiga Sydney Internationali segapaarismängus, samal aastal jõuti koos Osaka International Challenge’il ning järgmisel aastal Yonex-Sunrise Vietnam Openil ja teist aastat järjest Osaka turniiril poolfinaali. Nüüd mängiti taas finaalis, kuid Sydney edu korrata ei õnnestunud.

Kas veel üks tulevane maailma esireket mängis Tallinnas?

38 riigi sulgpallurite konkurentsis jagus esikohti seekord vaid kahe riigi mängijatele. Nii kogenud sportlastest kui ka maailma paremikku kuuluvatest juunioridest koostatud koondisega Tallinnasse saabunud jaapanlased võitsid viiest mänguliigist neljas. Jääb vaid huviga jälgida, kas tänavuste võitjate seast sirgub tulevikus samasugune kuulsus nagu praegu on Kento Momota. Kahe viimase aasta maailmameister ning maailma edetabelijuht võitis sellesama Tallinnas peetud turniiri 2013. aastal.

Momota kohta saabus esmaspäeval BWF-ilt ärev uudis Kuala Lumpurist. Pühapäeval Malaisia pealinnas lõppenud Masters-turniiril võidutsenud Momota oli esmaspäeval koos Jaapani koondise kahe ametniku ja hawkeye-süsteemi operaatoriga teel hotellist lennujaama kui nende sõiduk avariisse sattus. Auto juht hukkus kokkupõrkes, Momota murdis ninaluu ja sai muidki näovigastusi nagu ka teised kaasreisijad. Kõik kannatanud toimetati Putrajaya haiglasse, nende elu ohus ei ole.