Marin võitis viiendat korda järjest, kaks finaali jäid pidamata

Euroopa meistrivõistlustel Kiievis sekkus kogu maailma enam kui aasta vältel kiusanud Negatiivne Kangelane turniiri viimasel otsustavalt kullakonkurentsi ning koroonaviiruse tõttu jäid pidamata kaks finaalmängu. Pühapäeva hommikul sai teatavaks, et positiivse viiruseproovi on andnud meeste üksikmängu tiitlikaitsja Viktor Axelsen (Taani) ning paarismängija Mark Lamsfuss (Saksamaa). Lähikontaktsetena pidid hotellis isolatsiooni jääma ka sakslase partnerid sel turniiril Isabel Herttrich ja Marvin Seidel.

Meeste üksikmängus krooniti seega mänguta Euroopa meistriks Axelseni kaasmaalane Anders Antonsen, meeste paarismängus said mänguta kulla venelased Vladimir Ivanov ja Ivan Sozonov. Ühtlasi otsustasid korraldajad ja Euroopa sulgpalliidu kõrged ametnikud, et nimetatud kahes mänguliigis ei peeta autasustamistseremooniat ning ülejäänud kolme mänguliigi pronksivõitjail pole kohustust saali oma medalile järgi tulla. Muide, medalid jõudsid kohalolijateni… drooniga!

Teistsugust, hoopis positiivsemat ajalugu sündis finaalide päeval ikkagi ka. Carolina Marin (Hispaania) võitis naiste üksikmängu finaalis 37 minutiga seitsmenda asetusega Line Christopherseni (Taani) 21:13, 21:18 ning krooniti Vana Maailma meistriks viiendat korda järjest. Ükski sulgpallur pole alates 1968. aastast peetavate EM-võistluste ajaloos sellega varem hakkama saanud.

Valitsev olümpiavõitja ja kolmekordne maailmameister lausus pärast võitu kohustuslikud fraasid tõelise õnnetunde kohta, kuid tunnistas, et enda mänguga ta väga rahule ei jäänud. „Laupäeval oli mul enda mängu pärast piinlik, kuid täna olid asjad veidi paremad. Suutsin rohkem keskenduda ja oma mänguplaani täita,“ sõnas 27-aastane võitja, kes meenutas tänukõnes hea sõnaga ka oma mullu siitilmast lahkunud isa.

21-aastase Christopherseni senise karjääri tippsaavutus oli juunioride EM-kuld, mille ta võitis samal aastal (2018), mil Marin saavutas oma neljanda täiskasvanute tiitli. „Loomulikult unistasin siis, et võiksin ükskord suurel EM-il finaalis mängida, aga teadsin juba siis, et see saab olema üliraske. Seepärast olen täna ka hõbedaga väga rahul,“ ütles taanlanna.

Naiste paarismängus tegutsesid Gabriela ja Stefani Stoeva Kiievis niisama enesekindlat kui kolm aastat tagasi Huelvas ning kaitsesid tiitlit. Bulgaaria õed vajasid inglannade Chloe Birchi ja Lauren Smithi alistamiseks vaid kohustuslikke geime. Esimene neist võideti 21:14, teine 21:19. Siiski ei puudunud palju, et mängida tulnuks ka kolmas geim, sest inglannad võitlesid 17:19 kaotusseisust välja viigi 19:19, kuid „mängumeeste punktide“ mängimisel olid siiski kindlamad tiitlikaitsjad.

Segapaarismängus kirjutasid oma kevadise muinasjutu õnneliku lõpuni noored Venemaa sulgpallurid Rodion Alimov ja Alina Davletova. Kuuenda asetusega paar oli veerandfinaalis jagu saanud teisena tabelisse paigutatud Thom Gicquelist ja Delphine Delrue’st Prantsusmaalt, poolfinaalis võeti rajalt maha kolmanda asetusega sakslased Mark Lamsfuss ja Isabel Herttrich ning finaalis ka esimese asetusega Marcus Ellis ja Lauren Smith.

Viimatistel Euroopa mängudel võidutsenud inglased võitsid avageimi 21:11 ning kõik näis kulgevat mööda ettearvatavat rada. Aga võta näpust. 2017. aastal juunioride EM-il võidutsenud 23-aastane Alimov ja praegu veel 22-aastane Davletova said kätte teise geimi 21:16 ning domineerisid viigiseisult 6:6 ka kolmandat lõppseisuks 21:15. Baškorstani sulgpallikooli kasvandikud (mõlemad on sündinud Ufas) tõid Venemaale selles mänguliigis läbi aegade esimese medali ja kohe kuldse.