Kuuba võttis maksimumi, Must valitseb endiselt

Tallinnas Kalevi spordihalli kahel väljakul selgitati laupäeval veidi enam kui nelja tunni vältel peetud medalimängudega 56. korda Eesti meistrid sulgpallis.

Uusi meistreid ei sündinud, ka kõik neliteist medalivõitjat on samaga juba varasemaltki hakkama saanud. Küll aga leidus koduses tippseltskonnas kolm reketimeistrit, kaks naist ja üks mees, kes teenisid medali kõigil kolmelt alalt. Eraldi väärib sellest kolmikust esile tõstmist viimaste aastate Eesti naiste esireket Kristin Kuuba (Triiton), kelle peale ei hakanud tänavu kellegi hammas ei üksi ega kaksi. Esimest korda sai Kristin samaga hakkama 2017. aasta meistrivõistlustel.

Kristin Kuuba on nüüd Eesti meistriks tulnud tosin korda. Foto: Oleg Harchenko/ESPL

Esimene kuld

Oma esimese tänavuse kulla (ja üldse karjääri kümnenda) võitis Kuuba kohe päeva esimeses finaalis, kui koos treeningukaaslase Kati-Kreet Marraniga saadi naispaarismängu finaalis jagu kaaslinlastest Hannaliina Pihost ja Sale-Liis Teesalust (TÜASK) 21:13 ja 22:20. Esimeses geimis saadi kiiresti ette 4:1 ning vähem kui kahe punkti kaugusele finaalipartnereid enam ei lastudki.

Kati Kreet Marran. Foto: Oleg Harchenko/ESPL

Teiseski geimis olid Kuuba ja Marran kuni poolajapausini juhtiv pool (11:8), kuid mängu jätkudes hakkas edu kiiresti sulama ning ülikooli klubi pallurid pääsesid omakorda ette 16:14 ja 17:15. Kolmandaks geimiks siiski ei läinud, sest esimese asetusega paar võttis end viimaste punktide mängimisel kokku. Esimene matšpall seisul 20:19 küll veel edu ei toonud, kuid teine realiseeriti võidukalt. Marranile oli see karjääri kolmas kuldmedal Eesti meistrivõistlustelt, Kuubale naispaarismängus viies.

Pronksmedali said pärast kolmegeimilist madistamist Ulla Helm ja Eve Laansoo (Tondiraba SK). Kertu Marguse (TÜASK) ja Editha Schmalzi (Tondiraba SK) vastu võideti avageim 21:16, kuid teises jäädi kohe taha ning enam ei toibutudki – 11:21. Otsustavas geimis juhtiti 20:15, kuid mäng õnnestus medalivõiduliselt lõpetada alles neljandalt matšpallilt seisuks 21:19. President Helm end siiski ise autasustama ei pidanud, pronksmedali riputas talle kaela Eesti Sulgpalliliidu suursponsori Lenne juhatuse liige Urmas Leeman.

Teine kuld

Teise kuldmedali vormistas Kristin Kuuba kahes geimis naisüksikmängu finaalis, kus teda pole keegi kodusel tšempionaadil üllatada suutnud nüüd juba neli aastat järjest. Kui vargsi võis finaalmängust Marraniga oodata tasavägist heitlust – igapäevaselt treenitakse ju koos ja teineteise tugevusi-nõrkusi teatakse hästi –, siis tegelikkus oli midagi muud. Enesekindel Kuuba sai mõlemas geimis suure algedu (esimeses 7:0, teises 10:0) ning mänguks sisuliselt ei läinudki. Geimid 21:9 ja 21:6.

Finaali vastand oli pronksimatš Ramona Üpruse (TÜASK) ja Helis Pajuste (Triiton) vahel, mis vältas kolm geimi ning pani mõnesajapealise publiku otsustavate punktide mängimisele häälekalt kaasa elama. Esimese geimi võitis Üprus 21:15, teises ei õnnestunud tal aga ühtäkki enam ei rünnak ega kaitse ning kolmanda asetusega Pajuste võitis selle 21:6.

Otsustavat geimi alustas Üprus uue hingamisega ning sai peamiselt 22-aastase vastase rohketest lihtvigadest ette 20:14. Otsustav punkt aga ei tahtnud ega tahtnud tulla. Pajuste võitles välja viigi 20:20 ning jõudis koguni matšpallini. Seitsmes matšpall tõi siiski lõpuks vajaliku 21. punkti Üprusele pärast seda, kui vastase tõrjest pall võrku lendas. 16-aastasele Üprusele oli see täiskasvanute meistrivõistlustelt teine medal, kuid esimene üksikmängus.

Kolmas kuld

Mihkel Laanes. Foto: Oleg Harchenko/ESPL

Kolmandat võidukarikat aitas Kristin Kuubal teenida klubikaaslane Mihkel Laanes. Segapaarismängu finaal oli mõlemale laupäeval juba kolmas mäng (kusjuures Laanes sai meespaarismängu finaali järel hingetõmbeaega vaid kümmekond minutit), kuid sellele vaatamata suudeti avageimis nii alguses kui ka lõpuosas oma tahtmine peale suruda.

6:2 algedu sulas küll viigiks 7:7 ning kahe viimase aasta meistrid Kristjan Kaljurand ja Hannaliina Piho (TÜASK) läksid omakorda ette 13:12, kuid seejärel kaldus kaalukauss järjekindlalt Triitoni paari kasuks – eduseisult 16:14 sai kohtunik punkte lisada ainult nende kontole. Teises geimis said Kuuba ja Laanes algedu 7:1 ning sellega oli duelli saatus otsustatud. Protokolli läks lõppseis 21:10 ning koos võidetud segapaarikuldade arv kasvas kolmele (varem 2013 ja 2017).

Selles mänguliigis teenis oma kolmanda medali seekordsetelt meistrivõistlustelt Kati-Kreet Marran, sest pronksimatšis võideti koos Raul Käsneriga (TÜASK) Oskar Männikut ja Ramona Üprust 21:18, 21:12.

Pärast armeeteenistust alles vähem kui pool aastat tõsiselt harjutanud Laanes kordas Marrani saavutust, sest segapaarismängu kullale lisaks tuli hõbe meeste paarismängus koos Mikk Järveojaga (TÜASK) ning pronks meeste üksikmängus tänu 21:12, 21:19 võidule Kristjan Täheranna (Tondiraba SK) üle.

Paarismängus üritasid Laanes ja Järveoja väärata Kristjan Kaljuranna ja Raul Käsneri võitude rida, kuid meistrid jäid endiselt troonile. Ei aidanud ka Miku maailmameistrist onupoja Martini kaasaelamine tribüünilt. Esimene geim kaotati kindlalt 11:21, teises jõuti kaotusseisust viigini 17:17 ja 18:18, kuid mängu otsustavat pööret tuua ei suudetud. Ülikooli paar võitis 21:19 ning mõlemal mehel on selles mänguliigis nüüd kaheksa kulda, neist kuus on võidetud külg külje kõrval.

Pronksimäng vältas selles mänguliigis kolm geimi. Esimese võitsid Karl Kert ja Hans-Kristjan Pilve (Veeriku Badminton) 21:14, teise Kristjan Täherand (Tondiraba SK) ja Mihkel Talts (TÜASK) 21:16. Kolmas geim oli kõige tasavägisem ja lõppes noorte tartlaste võiduga 21:18.

Viieteistkümnes kuld, järjest!

Raul Must. Foto: Oleg Harchenko/ESPL

Ja lõpetuseks meistriseeriast, millele sarnast pole ette näidata enamikul Eesti meistrivõistlusi pidavatel spordialadel. Raul Must pole alates 2006. aastast meeste üksikmängu finaalis kordagi kaotajaks jäänud ning ei suutnud tema eduteed lõpetada ka end teist aastat järjest esikohakohtumisele mänginud Karl Kert (Veeriku Badminton).

Soovi ja tahtmise puudumist valitsejat troonilt tõugata ei saa kahekordsele viitsemeistrile siiski ette heita. Esimese geimis juhtis ta 6:5 ja 8:7, kuid seejärel pääses Musta mitmekülgsus üha enam maksvusele. Tiitlikaitsja läks ette 16:10 ning võitis geimi 21:14. Teises geimis oli 32-aastase Musta samm juba algusest peale 19-aastase tartlase omast pisut toekam ning teine matšpall kinnitas lõppseisuks 21:7.

Klubidest jagus seekord medalirõõmu vaid neljale. Koore riisusid Triiton ja TÜASK üheksa medaliga, kuid esimese medalid olid sutsuke kangemad (5+2+2) kui teisel (2+5+2). Tondiraba Sulgpalliklubi saavutas ühe kulla ja kaks hõbedat, Veeriku Badminton ühe hõbeda ja kaks pronksi. Tartu ja Tallinna medalivõrdluses võitsid tartlased 21:3.