Kristin Kuuba pääses Tartu mõjukate nimistusse, Tartu esitas Mart Siliksaare elutöö preemiale

Tartu Postimehe toimetus võttis kolmandat korda ette Tartu ja Tartumaa piirkonna kõige mõjukamate inimeste esiletõstmise ning ainsa tegevsportlasena pääses valikusse Eesti ja Triitoni klubi esireket Kristin Kuuba.

Kui eelmisel kahel korral kaasas toimetus otsustamisse kümmekond eri elukutseid esindavat eksperti ning andis valikule laiapõhjalisust üle maakonna linna- ja vallavolikogude liikmeid hääletama paludes, siis seekord seati esiplaanile lehe oma ajakirjanike hinnangud. Valiku aluseks võeti teemad ja nimed, mis viimase aasta jooksul on lehe uudistes, intervjuudes ning arvamuslugudes enim figureerinud.

Toimetus koostas viis tipp 10 nimekirja valdkonniti: haridus, kultuur ja sport, teadus ja meditsiin, ettevõtlus ja võim. Kristin Kuuba leidski äramärkimist kultuuri ja spordi valdkonnas, hõivates kümne reastatu hulgas üheksanda koha.

Kristin Kuuba. Foto: Oleg Harchenko / ESPL

Kristini tutvustuseks kirjutas TPM: “Tartu üks edukaimaid sportlasi ning Eesti naiste sulgpalli esinumber Kristin Kuuba on üks väheseid, kelle puhul pole märkimisväärset kahtlust, kas ta pääseb osalema lähenevatele Tokyo olümpiamängudele. 2020. aastal jätkas Kuuba võistlemist nii palju kui võimalik ning saavutas häid tulemusi nii rahvusvahelisel kui kodumaisel tasandil. Ta on oluline eeskuju Tartumaa spordis laiemalt, ent muidugi ka sulgpalli järelkasvu püramiidis.”

Kultuuri ja spordi paremusreas hõivas esikoha kirjanik ja kriitik Berk Vaher, järgnesid Vanemuise teatri juht Kristiina Alliksaar, Tartu maratoni ürituste peakorraldaja Indrek Kelk, Tartu ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru, Rally Estonia direktor Urmo Aava, laia haardega kultuurikorraldaja Kristiina Reidolv, kunstnike liidu juht ja kunstikuraator Peeter Talvistu, Tartu kunstimuuseumi direktor Joanna Hoffmann, Kuuba ning maastikuarhitekt ja kodanikuaktivist Karin Bachmann.

Muude valdkondade esikümned:

ETTEVÕTLUS

1. Priit Perens (Tartu ülikooli kliinikumi juhatuse esimees); 2. Neinar Seli (Estiko grupi omanik), 3. Jaan Lott (pikaaegne Lõunakeskuse arendusjuht); 4, Verni Loodmaa (Pallase, Londoni ja Sophia hotelli omanik); 5. Toomas Kapp (Tartu veevärgi juht); 6. Marili Vihmann (sTARTUp Day peakorraldaja); 7. Jaak Nigul (Tarmeko grupi omanik ja juht); 8. Ivo Lasn (Playtech Estonia juht); 9. Janek Veeber (Giga omanik); 10. Tarmo Punger (Tartu tarbijate kooperatiivi juht).

HARIDUS

1. Jaak Vilo (bioinformaatika professor, arvutiteaduste instituudi juhataja, Delta keskuse hing); 2. Riho Raave (linnavalitsuse haridusosakonna juhataja); 3. Toomas Asser (Tartu ülikooli rektor); 4. Aune Valk (Tartu ülikooli õppeprorektor); 5. Jüri Talvet (maailmakirjanduse professor); 6. Helmer Jõgi (Jaan Poska gümnaasiumi direktor), 7. Andres Juur (Ahhaa teaduskeskuse juht); 8. Ene Selart (Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi lektor); 9. Maie Telvar (õpetaja, Tartu elutööauhinna laureaat); 10. Raini Jõks (Tartu kutsehariduskeskuse direktor).

TEADUS JA MEDITSIIN

1. Irja Lutsar (Tartu ülikooli mikrobioloogia ja viroloogia professor ning valitsuse teadusnõukoja juht); 2. Joel Starkopf (Tartu ülikooli kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravikliiniku juht); 3. Ruth Kalda (Tartu ülikooli peremeditsiini professor, Eesti perearstide seltsi kõneisik); 4. Krista Fischer (Tartu ülikooli statistilise matemaatika professor, valitsuse teadusnõukoja liige); 5. Tanel Tenson (Tartu ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor); 6. Mart Ustav (tunnustatud teadlane, biomeditsiinitehnoloog ja akadeemik); 7. Tiia Luht (terviseameti Lõuna regionaalosakonna juht); 8. Margus Lember (Tartu ülikooli kliinikumi sisekliiniku juht ja Tartu ülikooli meditsiinivaldkonna juht); 9. Andres Kotsar (Tartu ülikooli kliinikumi juhatuse liige ja ravijuht, uroloog); 10. Tiina Teder (Tartu ülikooli kliinikumi infektsiooniteenistuse õde).

VÕIM

1. Jaan Toots (Keskerakonna Tartu piirkonna esimees); 2. Urmas Klaas (Tartu linnapea); 3. Lemmit Kaplinski (Tartu linnavolikogu esimees); 4. Jüri Mölder (Tartu linnasekretär); 5. Raimond Tamm (Tartu abilinnapea); 6. Mihkel Lees (Tartu abilinnapea); 7. Reno Laidre (Tartu abilinnapea); 8. Gea Kangilaski (Tartu abilinnapea); 9. Tõnis Lukas (endine kultuuriminister); 10. Jarno Laur (Tartu vallavanem).

Toimetus pani paika ka absoluutse esikolmiku, kuhu kuulusid Irja Lutsar, Urmo Aava ja Jaan Toots.

Loe täpsemalt SIIT

***

Neljapäeval, 28. jaanuaril avalikustas Kultuuriministeerium need persoonid, kes on esitatud riigi spordi elutöö- ja aastapreemiatele. Kahele elutööpreemiale laekus 16 ning kuuele aastapreemiale 14 esildist. Tartu linn on elutööpreemia kandidaadiks esitanud endise sulgpalluri, sulgpallitreeneri ja Triitoni klubi juhataja Mart Siliksaare.

Mart Siliksaar. Foto: Oleg Harchenko/ESL

Riiklik spordi elutööpreemia määratakse kahele isikule, kelle aastatepikkune panus Eesti sporti on pälvinud avalikkuse kõrge hinnangu ning kelle elutöö on olnud eeskujuks noorele põlvkonnale. Kummagi elutööpreemia suurus on 40 000 eurot. Elutööpreemia kandidaatideks esitati lisaks Mart Siliksaarele veel Ott Epner (purjetamistreener), Jaan Tults (sõudmistreener, spordijuht), Rein Pajur (endine poksija, poksitreener, kohtunik), Taimu Viir (tõstesporditreener, kohtunik), Õnne Pollisinski (ujumistreener), Peeter Nelis (vehklemistreener), Heino Puuste (endine odaviskaja, odavisketreener), Arvo Kivikas (endine orienteeruja, spordiklubi Ilves looja, spordiriiete brändi Ilves looja), Aksel Saal (võrkpallitreener), Jüri Kalmus (jalgrattatreener, spordijuht), Henn Põlluste (endine maadleja, maadlustreener), Riho Rannikmaa (judo- ja sumotreener, spordijuht), Andres Sõber (endine korvpallur, korvpallitreener), Priit Pallo (autospordiedendaja) ja Gunnar Paal (ajakirjanik, spordijuht).

Aastapreemiaid antakse välja kuus. Preemia määramisel arvestatakse sportlikke tulemusi, edukat treeneritööd, tulemuslikkust sporditöö korraldamisel ning panust spordi propageerimisse, spordipedagoogikasse või sporditeadusesse. Iga aastapreemia suurus on 9600 eurot, kollektiivi premeerimisel jaotatakse preemiasumma kollektiivi liikmete vahel võrdselt. Aastapreemia kandidaadid 2020. aasta tulemuste põhjal:

Jäähokimängijad Marek Potšinok ja Erik Potšinok; vehkleja Katrina Lehis; autosportlane Ken Torn; freestyle-suusataja Kelly Sildaru; Eesti veemotokoondis (Erik Aaslav-Kaasik, Mattias Reinaas, Kärol Soodla, Rene Suuk); võrkpallitreenerid Avo Keel ja Rivo Vesik; rallikorraldaja Urmo Aava; freestyle-suusatamise treener Mihkel Ustav; iluuisutamistreener Anna Levandi; ESOM-i juht Siim Randoja; veemotosportlane Kärol Soodla; Spordinädala peakorraldajad Natalja Inno ja Peeter Lusmägi; spordiportaali Sekundomer looja ja toimetaja Alexander Komshin.

Spordipreemiate laureaadid otsustab veebruari esimesel nädalal kogunev spordipreemiate komisjon ning kandidaadid esitatakse otsustamiseks valitsusele. Mullu veebruaris pälvisid riiklikud spordi elutööpreemiad iluvõimleja ja treener Kadri Liivak ning spordiarst ja spordiaususe eestkõneleja Peeter Mardna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga