Hiina võitis Tokyos teise sulgpallikulla

Tokyo olümpiamängude kolmas medalijagamine toimus pühapäeval naiste üksikmängus. Laupäevaste poolfinaalid kaudu jõudsid finaali just need sulgpallurid, keda edetabel sinna ka ennustas – esimese asetusega Yufei Chen (Hiina) ja teise asetusega Tzu-ying Tai (Taiwan). Finaal oli finaali väärt, kaks kullataotlejat demonstreerisid sulgpallimängu löökide ja tõrjete kogu mitmekülgsust ning pidasid kulla pärast lahingut ühe tunni ja 21 minutit.

Esimeses geimis sai algedu All England Openi kolmekordne võitja (2017, 2018, 2020) Tai, kuid eduseisult 7:6 loovutas ta Chenile neli punkti järjest. Vaheajale MM-idel (2017 ja 2019) kaks pronksi teeninud Cheni juhtimisel siiski ei mindud, sest 7:10 kaotusseisust saavutas Taiwani mängija viis punkti järjest. Suureks vahe siiski ei rebenenud, viimane viigiseis oli 17:17. Chen sai ette 20:18 ning realiseeris esimese geimpalli punktiks. Teises geimis juhtis Chen 10:6 ja 14:12, kuid loovutas siis initsiatiivi Taile. Too pääses omakorda ette 16:14 ning kordamööda punkte teenides jõuti geimi lõppu Taiwani mängija võitu tähistanud numbritega 21:19.

Yufei Chen, olümpiavõitja. Foto: 360badminton.com

Otsustav geim algas õnnelikumalt Chenile, kes peamiselt vastase eksimustest pääses ette 10:3. Tai ei jätnud siiski jonni ja jõudis vaid ühe punkti kaugusele (14:15), kuid taas olid tema enda eksimused need, mis mängu pööret tuua ei võimaldanud. Chenil oli eduseisus 20:18 kolm matšpalli ning teine neist lõpetas ka olümpiafinaali – Tai üritas palli hanitada võrgu ette, kuid ebaõnnestus.

Ka finaali jõudmiseks pidi Chen vaeva nägema kolm geimi ning ühe tunni ja 19 minutit, alles siis saavutas ta kaheksanda asetusega koondisekaaslase Bingjiao He vastu mängides otsustava punkti. Chen võitis küll avageimi 21:16, kuid kaotas teise 13:21. Kolmas geim lõppes numbrite järgi küll Cheni kindla võiduga (21:12), kuid pallivahetuse vältasid koguni 32 minutit. Seevastu Tai kulutas valitseva maailmameistri Pusarla Venkata Sindhu (India, 6) alistamiseks vaid 40 minutit, võites esimese geimi 21:18 ja teise 21:12.

Pronksimänguski pidas asetus paika, sest Sindhu sai He vastu mängides hakkama kahe geimiga (21:13, 21:15). Rio hõbeda kõrvale teenis India üks populaarsemaid olümpiasportlasi nüüd seega pronksi.

Naiste üksikmängu tulemused

Axelsen lõpetas Cordóni võidutee

Meeste üksikmängus selgitati pühapäeval finalistid. Lõpuks ometi leidus mees, kes lõpetas Guatemala sulgpalluri Kevin Cordóni edutee. Keskameeriklane näitas ka ainsa eurooplasena Tokyo olümpiaturniiril nelja parema sekka pääsenud Viktor Axelseni vastu esimeses geimis oma parimat, kuid 16:14 eduseisult teenis ta juurde veel vaid kaks punkti ning taanlane võitis 19 minutit väldanud geimi 21:18. Teises geimis juhtis Cordón viimast korda 5:3, siis läks 2018 EM-kulla ja 2020 All England Openi võitnud (ning tänavu mõlemal jõuproovil teise koha saavutanud) Axelsen oma teed. Neljanda asetusega taanlane juhtis intervalliks 11:6 ning seisult 14:10 loovutas Cordónile veel vaid ühe punkti ning lõpetas 21 minutit kestnud geimi skooriga 21:11.

Viktor Axelsen. Foto: bwfbadminton.com

Kulla pärast mängib Axelsen esmaspäeval tiitlikaitsja Long Cheniga. Viimase aastal vähe mänginud ja seetõttu olümpiaturniiriks vaid kuuenda asetuse saanud hiinlane lõpetas oma rahulikul moel 56 minutiga indoneeslase Anthony Sinisuka Gintingu edulootused. Esimene geim lõppes 32-aastase hiinlase kasuks 21:16 ja teine 21:11. Kummaski geimis ei pääsenud Ginting kordagi juhtima.

Indoneesial on sulgpalliturniiri viimasel päeval siiski kullavõimalus säilinud, sest naiste paarismängu finaalis mängivad teise asetusega hiinlannad Qingchen Chen ja Yifan Jia just seda saareriiki esindavate Greysia Polii ja Apriyani Rahayuga.