Eesti alistas Ungari ja lõpetas teisena

Võistkondlike EM-võistluste valikturniiri 1. alagrupis Inglismaal Milton Keynesis võitis Eesti koondis laupäeval viimases voorus Ungari 4:1 ning lõpetas nelja koondisega alagrupis teisena. Esikoha ning õiguse osaleda tuleva aasta veebruaris Soomes peetaval finaalturniiril saavutas Inglismaa. Võõrustajad alistasid viimases voorus Rootsi 3:2.

1 – SEGAPAARISMÄNG
Kristjan Kaljurand/Helina Rüütel
– Gergely Krausz/Daniella Gonda 21:18, 21:18

Algus kulges punkt-punktilt, kuid edasi sobis 2014-2019 Ungaris üksikmängu meistriks kroonitud ja 2014-2016 ka segapaarismängus võidutsenud Krauszi ning 2019 ja 2020 naiste paarismängus kulla saanud Gonda koostöö veidi paremini ning poolajaks juhtisid nad 11:8. Platsil naastes lisasid Kaljurand ja Rüütel oma mängu agressiivsust ning see aitas. Jõuti viigini 13:13 ning mindi ette 16:14. Geimivõit 21:18 vormistati teiselt geimpallilt.

Teises geimis läks Eesti paar ette 9:5, kuid ungarlaste 5:1 spurdi järel kaotati poolaeg 10:11. Kaotusseisust 14:15 saavutasid omakorda tartlased neli punkti järjest ning initsiatiivi enam ei loovutanud. Esimeselt matšpallilt võideti seegi geim 21:18 ning Eesti läks juhtima 1:0.

2 – MEESTE ÜKSIKMÄNG
Mikk Järveoja – Gergö Pytel 10:21, 15:21

See mänguliik on Milton Keynesis olnud seni Eesti koondise kõige nõrgem lüli. Kahjuks sai see kinnitust selles kohtumises. Tänavu Ungari meistrivõistlustel Gergely Krauzi valitsusaja lõpetanud Gergö Pytel pürstis avageimis kohe ette 6:0 ning enam tagasi ei vaadanud. Üksikmängus Eesti meistrivõistlustelt seni vaid ühe hõbemedali (2015) teeninud Mikk Järveoja oli hingetõmbepausiks taga 6:11 ja napilt 11 minutit kestnud geimi lõpuks 10:21.

Teise geimi algus lubas vargsi loota, et ehk tuleb ka kolmas geim, sest Järveoja sai ette 5:0 ja 9:1. Paraku ei tunnistanud 2017. ja 2018. aastal koos Krausziga kodumaal ka meeste paarismängus võidutsenud Pytel end juba võidetuks. Intervalliks oli ta Järveoja edu kärpinud vaid ühele punktile (11:10) ning mängu jätkudes läks taas oma teed. 27 minutit kestnud kohtumine lõppes Pyteli geimivõiduga 21:15. Seis 1:1.

3 – NAISTE ÜKSIKMÄNG
Kristin Kuuba
– Vivien Sandorhazi 21:16, 21:3

Kuuba oli enne laupäeva 2017., 2019. ja 2020. aasta naiste üksikmängu Ungari meistriga kohtunud ühe korra, 2015. aasta juunioride EM-il. Tookord võitis eestlanna kahes tasavägises geimis. Taastutvuse algus oli punkt-punkti mäng, poolajaks ees Kuuba 11:10. Edasi meie esireketilt hea keskendumine ning et Sandorhazi eksis järjest võrgus, sai Kuuba ette 17:11. Seejärel mäng taas tasakaalustus, kuid kolmandalt geimpallilt võitis siiski Kuuba 21:16.

Teises geimis õnnestus Kuubal kõik, meie hõimurahva esindajal suurt mitte midagi. Sandorhazi teenis esimese punkti alles siis, kui Kuubal oli neid juba kolmteist. Ebavõrdne pallivahetus lõppes 11 minutiga skooriga 21:3. Milton Keynesis kõik kolm üksikmängu võitnud Kuuba viis Eesti ette 2:1.

4 – MEESTE PAARISMÄNG
Kristjan Kaljurand/Raul Käsner
– Gergö Pytel/Gergely Szita 21:12, 21:17

Eestlaste 3:0 algedu taandus kiiresti viigiseisuks, kuid samm-sammult ehitasid Kaljurand ja Käsner eduseisu uuesti üles ning olid vaheajaks ees 11:6. Koos Gergely Krausziga kaks korda Ungari meistriks tulnud Pytel ja seni veel kodumaise kullata Gergely Szita pakkusid küll kohati nauditavaid tõrjeid ja rünnakuid, kuid kokkutöötanud Eesti masinavärki häirida ei suutnud. Tosin minutit kestnud avageimi võitsid Kaljurand ja Käsner 21:12.

Teises geimis mängisid tartlased end 11:6 ette, kuid see polnud veel võit. Ungarlased toksisid tublilt, viigistasid ja läksid ettegi, viimast korda 15:14. Kaljurand ja Käsner taastasid kindluse ning kohe esimene matšpall tõi edu. Kaks minutit vähem kui pooltunni kestnud kohtumise teine geim võideti 21:17. Üldseis 3:1 Eestile.

Helina Rüütel ja Kristin Kuuba. Foto: Oleg Harchenko/ESL

5 – NAISTE PAAISMÄNG
Kristin Kuuba/Helina Rüütel
– Daniella Gonda/Laura Sarosi 21:17, 21:19

Koos kolm korda Eesti meistriks tulnud Kuuba ja Rüütli vastu astusid Ungari tšempionaadil mullu ja tänavu paarismängu võitnud Gonda ja kõigis kolmes mänguliigis kokku 11 korda Ungari meistriks kroonitud Sarosi. Kui algus tõotas eestlannadele jalutuskäiku pargis (nelja minutiga 11:4), siis jalga sirgu lasta oli veel vara. Ungarlannad parandasid 12:19 kaotusseisu 17:19-le, kuid kaks viimast punkti teenis siiski meie paar. Tosina minutiga saadi 21:17 võit.

Teine geim vältas seitse minutit kauem kui esimene ning kolmest punktist suuremat eduseisu ei saavutanud vastastest kumbki. Eestlannad olid poolajaks ees 11:10, kuid ungarlannad ei jäänud maha ja seisul 19:19 oli kolmanda geimi tulek veel täiesti reaalne. Viimased kaks punkti langesid ikkagi Eesti kasuks ning 21:19 kindlustas meie koondisele 4:1 võidu.

Badmintoneurope.com kajastas Eesti võitu artikliga, mida saab lugeda SIIN.

INGLISMAA – ROOTSI 3:2

Selles paaris jäi võitja viienda ehk viimase mängu otsustada. Esimesena olid platsil segapaarid ning Marcus Ellis ja Lauren Smith olid Melker Zickerman-Bexellist ja Johanna Magnussonist paremad 21:14, 21:14. Järgnenud kahe üksikmänguga läksid aga ette hoopis rootslased, sest Felix Burstedt võitis Harry Huangi 21:8, 21:15 ning Ashwathi Pillai Freya Redfearni 21:19, 22:20. Inglased seadsid viigi jalule meespaarismängus, kus Ben Lane ja Sean Vendy lõpetasid Joel Hanssoni ja Zickerman-Bexelli vastu mõlemad geimid 21:13. Võitja otsustanud naispaarismängus võitsid Chloe Birch ja Lauren Smith Rootsi õdedepaari Moa ja Tilda Sjöö 21:13, 21:16.

Inglismaa võitis kõik kolm vastast (mängud 11:4, geimid 22:9, punktid 599:452), Eesti sai kaks võitu (8:7, 17:15 ja 539:571), Rootsi ühe (8:7, 17:16 ja 588:566) ja Ungari jäi võiduta (3:12, 8:24 ja 478:615).  Eesti võitis avapäeval Rootsi 3:2, kaotas teisel Inglismaale 1:4 ja võitis viimasel Ungari 4:1.

Otseülekanded Milton Keynesi kohtumistest Badminton Englandi YouTube’i kanalil SIIT.
Tournament Software’i LIVE-Scores

Kaheksa finalisti selgunud

Lisaks Inglismaale mängisid end sel nädalal finaalturniirile veel Venemaa, Holland ja Šotimaa. Venelased alistasid kõik kolm vastast ainsatki kohtumist kaotamata Aartselaaris (Belgia) peetud turniiril. Teise koha sai kahe võiduga Belgia, kolmas oli ühe võidu teeninud Šveits ja kolmas võiduta jäänud Poola. Linzis (Austria) peetud mängudes saatis täisedu Hollandit (järgnesid Austria, Tšehhi ja Slovakkia), Caldas da Rainhas alistasid šotlased kõik neli vastast (järgnesid Hispaania, Ukraina, Portugal ja võiduta jäänud Läti). Valikturniiri läbimata pääsesid finaalturniirile korraldajariik Soome ja tiitlikaitsja Taani ning Badminton Europe’i 13. detsembril langetatud otsuse põhjal ka Saksamaa ja Prantsusmaa, kelle territooriumil toimuma pidanud valikgruppide turniirid koroonaviiruse tõttu ära jäid.